Ukrajincům pomáhají s obranou proti ruským kyberútokům Britové

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 1. listopadu 2022 09:59
Sdílej:

Británie poprvé veřejně informovala, že její experti podstatně pomáhají Ukrajincům při obraně proti kybernetickým útokům z Ruska. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že program boje proti kyberútokům běží už od začátku ruské invaze a že do něj Londýn investoval 6,4 milionu liber (182 milionů korun). Napsal o tom zpravodajský server BBC.

"Poskytli jsme naše znalosti, abychom jim po zahájení invaze pomohli se bránit před každodennímu ruskými kyberútoky," uvedl Leo Docherty z ministerstva zahraničí. Podle něj britští experti intenzivně spolupracují s Ukrajinci a pomáhají odvracet útoky i posilovat obranu sítí.

Konkrétně asistenci poskytuje britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC), které spadá pod britské zpravodajské služby GCHQ. Šéfka NCSC Lindy Cameronová uvedla, že je hrdá na to, že její úřad pomáhá Ukrajině s kybernetickou bezpečností. "Podařilo se jim (Ukrajincům) vystavět impozantní obranu v kyberprostoru, stejně jako se jim to podařilo na bitevním poli," napsala v prohlášení.

Británie podle stanice Sky News podpořila Ukrajinu i darováním hardwaru a softwaru důležitého pro zabezpečení elektronické komunikace, databází a počítačových sítí.

Podle Londýna Rusko stálo například za masivními kybernetickými útoky na začátku války, které vyřadily z provozu weby ukrajinské vlády, parlamentu, ministerstva zahraničí i některých bank. Podle BBC se hackeři navázaní na ruské zpravodajské služby nyní snaží útočit zejména na vysoké ukrajinské představitele a získávat informace využitelné v bojích.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová a princ Harry

Proč se Harry a Meghan vrací do Británie? Nejen kvůli dětem!

Harry a Meghan se v průběhu několika nadcházejících týdnů chystají společně se svými dětmi Archiem a Lilibet odcestovat do Velké Británie. Důvodem jejich červencové cesty je účast na významné události, která zahájí roční odpočítávání do startu her Invictus Games, jež se budou konat v roce 2027 v Birminghamu. Podle informací webu Mirror z blízkého okolí prožívá princ Harry velké zklamání a hluboký smutek z toho, jak moc se v posledních letech odcizil své rodné zemi.

Světové celebrity
Shakira

Shakira má nový objev? Spekulace jedou na plné obrátky!

Zpěvačka Shakira vyvolala spekulace o novém vztahu poté, co byla spatřena ve společnosti mexického herce Manuela Garcii-Rulfa, známého především ze seriálu Advokát. Dvojice byla fotografy zachycena na začátku týdne v západním Hollywoodu, když společně opouštěla hotel Sunset Tower. K setkání došlo jen několik dní poté, co kolumbijská hvězda vystoupila na zahájení fotbalového mistrovství světa.

Světové celebrity
Kate Middleton

Kate Middleton se po letech vrátila na prestižní dostihy. A hned ji čekal dojemný moment!

Princezna z Walesu Kate Middleton prožila během prestižních dostihů Royal Ascot dojemný moment, když potěšila jednoho ze svých dětských příznivců. Společně s manželem princem Williamem se zúčastnila druhého dne této významné společenské události. Pro princeznu to byla první návštěva těchto tradičních závodů od roku 2023.

Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry ještě ani nedorazil do Británie a už je zklamaný!

Podle informací ze zahraničních zdrojů prožívá princ Harry velké zklamání kvůli průtahům v otázce bezpečnosti, které jeho dětem dlouho bránily v setkání s širším kruhem britské královské rodiny.