Proruský představitel Rusy okupované části Záporožské oblasti tvrdí, že se ukrajinské ozbrojené síly pokusily dobýt zpět Záporožskou jadernou elektrárnu. Člen okupační správy Vladimir Rogov podle ruské agentury RIA Novosti uvedl, že se ukrajinské jednotky v noci na dnešek pokusily vylodit ve městě Enerhodar, kde se atomová elektrárna nachází, a po několikahodinové bitvě ruské síly útok odrazily. Kyjev se k této informaci nevyjádřil.
Ukrajinské úřady naopak tvrdí, že invazní jednotky v noci na dnešek ostřelovaly Enerhodar a město je částečně bez elektřiny a dodávek vody.
Podle Rogova ukrajinské speciální jednotky připluly k Záporožské jaderné elektrárně, která se nachází na břehu Dněpru, na zhruba 30 výsadkových plavidlech. "Po ostřelování města byl zahájen pokus o vylodění, včetně pokusu o obsazení Záporožské jaderné elektrárny. Bitva trvala několik hodin, nejméně tři až tři a půl hodiny. Pokus o vylodění byl odražen," tvrdí Rogov. Tento činitel okupační správy oblasti zároveň prohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly se připravují na ofenzivu na Enerhodar.
Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit. Agentura RIA Novosti nezveřejnila žádné důkazy, které by Rogovovo tvrzení potvrzovaly.
Ukrajinský starosta Enerhodaru dnes podle agentury Ukrinform naopak na telegramu napsal, že město ostřelují ruské síly, kvůli čemuž je částečně bez dodávek elektřiny a vody. "Ostřelování - nejprve průmyslové zóny a pak i samotného města, začalo kolem půlnoci a neustalo ani ráno," napsal starosta Dmytro Orlov a dodal, že má informace o poškození jedné z rozvoden a budovy výboru městské rady. Informace o civilních obětech se podle něj upřesňují.
Ruské invazní síly obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března, provoz ovšem stále zajišťují Ukrajinci. Kyjev a Moskva se už delší dobu navzájem viní z ostřelování a poškozování jaderného zařízení, což vyvolává obavy z možné jaderné havárie. Dosavadní snahy o prohlášení zařízení demilitarizovanou zónou ztroskotaly.
Elektrárna se nachází v Záporožské oblasti, tedy jednom ze čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva snaží anektovat. Takřka celý svět ruský zábor ukrajinského území odmítá. Ruský prezident Vladimir Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ovšem nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.
Šéf ukrajinské společnosti Enerhoatom Petro Kotin dnes agentuře AFP řekl, že přibližně 50 zaměstnanců Záporožské jaderné elektrárny zůstává v Ruském zajetí. Od začátku ruské invaze na konci února bylo zajato přes 150 zaměstnanců elektrárny, z nichž někteří byli později propuštěni, ale jsou i tací, jejichž osud je stále neznámý, uvedl Kotin. Někteří z vězněných zaměstnanců podle něj byli mučeni nebo zabiti.
Ruská okupační armáda nedávno unesla generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova a odvezla ho na neznámé místo. Po několika dnech ho propustila. Enerhoatom obvinil Rusy z únosu i dalších zaměstnanců zařízení. "Asi 50 lidí je stále v zajetí," uvedl dnes Kotin. Ukrajina se podle něj obrátí na mezinárodní společenství, aby je pomohlo vysvobodit.
Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.