Země Evropské unie chtějí do společného covidového certifikátu zahrnout nutnost přeočkování třetí dávkou vakcíny, kterou část států již začala svým obyvatelům nabízet. Unijní ministři pro evropské záležitosti dnes v rámci debaty o dalším šíření nákazy hovoří mimo jiné o tom, jak dlouho má platit očkování bez posilující dávky. Členské státy zatím nemají jednotný názor a Evropská komise se chystá ještě tento týden předložit návrh opírající se o pohled unijních expertů.
Takzvané covidové pasy umožňují od léta cestovat bez větších omezení po evropských a dalších zemích lidem, kteří jsou očkováni, prodělali covid-19 nebo mají negativní test. Státy se shodují, že zavedení společných digitálních osvědčení bylo velkým přínosem pro volný pohyb lidí či pro firmy podnikající v cestovním ruchu a zasažené pandemickými omezeními.
Některé unijní státy začínají s odvoláním na údaje epidemiologů volat po omezení platnosti původního očkování v unijních certifikátech.Například řecký premiér Kyriakos Mitsotakis minulý týden navrhl omezit dobu, po níž bude očkování považováno za dostatečnou ochranu, na půl roku. Vyžadovat posilující dávku chce také Rakousko či některé další země.
"Potřebujeme jednotný přístup k otázce, za jak dlouho budou lidé potřebovat posilující dávku. To nemůže mít jinak Lucembursko než Řecko, Německo než Francie, to by bylo zcela proti zájmům obyvatel EU," prohlásil před dnešním jednáním lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. Jeho kolegové z dalších unijních států o konkrétním omezení platnosti očkování hovořit nechtěli, většinou se však shodovali, že unie by další dávku vakcíny do podmínek certifikátu zahrnout měla.
"To bychom určitě podpořili. Zatím jsme sice návrh od komise neviděli, ale hodně se mluví o délce platnosti a o tom, jak tam zasáhne třetí dávka," řekla ČTK po jednání česká státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.
Unijní země podle ní dávají najevo snahu co nejvíce pokročit v očkování a vyvracet dezinformace s ním spojené, naproti tomu sahat k podobně tvrdým opatřením jako je rakouský lockdown většina států nechce. Na unijní úrovni se podle ní nebude debatovat ani o povinném očkování, které zavádí rovněž Rakousko a hovoří se o něm v několika dalších zemích.
Podle slovenského státního tajemníka ministerstva zahraničí Martina Kluse je po dnešním jednání reálné, že by kompromis o době platnosti covidových pasů mohli uzavřít lídři členských zemí na prosincovém summitu. Na Slovensku se část lidí nechala očkovat ruskou vakcínou Sputnik, která v rámci unijních certifikátů není povinně uznávána. Klus dnes v debatě s kolegy z ostatních zemí otevřel otázku, zda by tito lidé měli mít nárok na covidový pas, pokud dostanou třetí dávku vakcíny uznávané v EU. "Tohle je citlivé téma, u něhož budeme hledat kompromis určitě déle, než k otázce doby platnosti covidových certifikátů," řekl novinářům po jednání.
Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová v pondělí prohlásila, že unijní exekutiva představí návrh úpravy fungování certifikátů do konce tohoto týdne. Podle unijních činitelů však může být obtížné sladit postoje jednotlivých zemí, které mají v otázkách zdravotní politiky rozhodující pravomoci. Mezi státy sedmadvacítky jsou totiž zásadní rozdíly v podílu naočkovaných obyvatel – zatímco Portugalsko má přes 80 procent plně očkovaných a mnoho zvláště západoevropských zemí překračuje 70 procent, zejména jihovýchod EU zaostává, přičemž v posledním Bulharsku má potřebné dávky vakcíny necelá čtvrtina obyvatel.
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.
Největší pozornost byla během úterního posledního rozloučení s Aničkou Slováčkovou upřena na její rodiče. Smuteční obřad sice probíhal za zavřenými dveřmi, ale okamžiky, kdy slavní manželé dávali milované dceři poslední sbohem, se podařilo zachytit. Felix Slováček dal průchod emocím, když rakev s ostatky nakládali zpátky do auta pohřební služby.
Po roce na Velikonoce se opět opakuje jeden meteorologický jev. Do Česka dorazil písek ze Sahary, jeho příliv nad naše území vyvrcholí den před svátky. Lidé musí počítat se zhoršenou kvalitou ovzduší a sníženou viditelností.
Mnoho detailů úterního posledního rozloučení s Annou Slováčkovou zůstane utajeno, protože smuteční obřad v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze probíhal za zavřenými dveřmi. Kdo ze smutečních hostů se zastavil na rozhovor a vyjádřil své pocity?
Počasí bude v nadcházejících dvou dnech letní. Dnes teploty vyrostou na 26 stupňů, zítra podle ČHMÚ.cz v maximech dosáhnou až na 28 stupňů.
Dnes odpoledne proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze poslední rozloučení se zesnulou zpěvačkou a herečkou Annou Slováčkovou. Obřad, který si sama předem naplánovala, se konal v úzkém kruhu nejbližších.
Česko v posledních hodinách řeší sebevraždu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou na konci předloňského roku nepřežilo 14 lidí. K tématu se vyjádřil i známý televizní moderátor Jakub Železný.
O víkendu si vzala život Lenka Šimůnková, matka jedné z obětí předloňské střelby v budově FF UK v Praze. Známá byla i tím, že po útoku kritizovala policisty a politiky. Terčem pro ni byl i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten se nakonec rozhodl prolomit mlčení a vyjádřit se k tomu, co se v sobotu stalo.
Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident.
Dagmar Patrasová a Felix Slováček se již za několik minut rozloučí s milovanou dcerou Annou, která zemřela ve věku 29 let během předminulého víkendu po dlouhém boji s vážnou nemocí. Ztrátou stále zdrcení manželé dorazili do kostela svatého Tomáše na Malé Straně po 14. hodině.
Jiří Krampol si užívá zaslouženého důchodu, když mu ho tedy zrovna nekomplikují nejrůznější zdravotní potíže. Aktuálně je herec a bavič zase v dobré kondici, ale o jednu věc už ve svém životě nestojí.