Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Shodli se na tom dnes nad ránem zástupci členských států a Evropského parlamentu, jejichž dohoda zvýšila dosavadní závazek z 32 procent.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Závazek se týká unie jako celku, řada členských zemí včetně Česka má národní cíle výrazně níže. Směrnice o obnovitelných zdrojích je součástí balíku návrhů, které mají přispět k výraznému snížení emisí skleníkových plynů do konce desetiletí. Podle analytika Jiřího Gavora jde o velmi ambiciózní cíl, jehož dosažení bude obtížné. Očekává ještě spory při rozdělení podílu mezi jednotlivé státy.

Aby pravidla začala platit, musí dohodu potvrdit plénum europarlamentu a Rada EU zastupující členské země.

Původní návrh Evropské komise počítal se zvýšením podílu solární, větrné či vodní energie na 40 procent, v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a ve snaze zbavit se fosilních zdrojů dodávaných Moskvou Brusel zvýšil navržený cíl na 45 procent. Část zemí ale prosazovala původní závazek a vyjednavači se nakonec shodli na kompromisní variantě. V roce 2021 se obnovitelné zdroje podílely na celkové spotřebě energie necelými 22 procenty.

"Obnovitelné zdroje jsou klíčem pro dosažení klimatické neutrality a umožní nám v delším horizontu zajistit energetickou suverenitu. Touto dohodou dáváme jistotu investorům a potvrzujeme roli světového lídra ve využívání obnovitelných zdrojů," řekla k dnešní dohodě eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Komise již dříve vyčíslila, že přechod k obnovitelným zdrojům si do konce desetiletí vyžádá investice více než sto miliard eur (přes 2,36 bilionu korun). Členské země podle Bruselu budou moci čerpat část peněz z mimořádného fondu obnovy.

Jako hodně ambiciózní hodnotí cíl EU analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor. Upozornil, že v roce 2021 činil podíl obnovitelných zdrojů energie na spotřebě v EU 21,8 procenta, v Česku pak byl kolem 17,7 procenta. "Očekávám, že největší spory jsou teprve před námi, jak se totiž celkový unijní cíl rozdělí do národních cílů pro jednotlivé státy. ČR svůj závazek pro rok 2020 dokonce překročila, rok 2030 už bude hodně obtížnější a z mého osobního pohledu nejistý," podotkl Gavor.

Unijní země si na základě dnešní dohody budou muset vybrat, zda do roku 2030 zvýší podíl obnovitelných zdrojů v dopravě na 29 procent, nebo omezí intenzitu skleníkových plynů produkovaných jejich využitím v dopravě o 14,5 procenta. Průmysl by měl zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů o 1,6 procenta ročně.

Zásadní diskusi vedly členské státy o možnostech využití jaderné energie prostřednictvím nízkoemisního vodíku, který se vyrábí elektrolýzou z vody za pomoci elektřiny z jádra. Skupina jeho zastánců včetně Francie nebo Česka prosazovala větší podíl nízkoemisního vodíku, odpůrci jako Rakousko či Německo jej chtěli vyloučit úplně. Konečný kompromis hovoří o tom, že v roce 2030 bude muset 42 procent vodíku využívaného v průmyslu pocházet z obnovitelných zdrojů, o pět let později pak tento podíl stoupne na 60 procent. Státy sice budou moci podíl vodíku z jádra zvýšit, ovšem pouze pokud dodrží svůj národní podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie.

USA poskytnou Ukrajině munici do Patriotů, systémů HIMARS či dronů

31.05.2023 21:43 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ve středu oznámila další balíček vojenské pomoci…

Brazilský prezident mluvil s papežem Františkem o válce na Ukrajině

31.05.2023 19:50 Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva si dnes telefonoval s papežem Františkem. Hovořili…

EU rozhodně stojí za Ukrajinou, zdůraznila Metsolaová po útoku na Moskvu

31.05.2023 17:24 Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová ve středu zdůraznila, že Evropská unie…

Leyenová podpořila úsilí západního Balkánu o vstup do EU

31.05.2023 16:10 Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu vystoupila na mezinárodní konferenci…

Lotyšsko bude mít nového prezidenta, stane se jím Rinkévičs

31.05.2023 14:34 Nynější lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs byl ve středu zvolen prezidentem. Uspěl ve…

Medveděv hrozí Britům, prý představují legitimní vojenské cíle

31.05.2023 12:50 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv ve středu prohlásil, že představitelé Velké Británie mohou…

V Německu zadrželi několik lidí, kteří finančně podporovali IS

31.05.2023 10:33 Německá policie zadržela během razií sedm osob, které jsou podezřelé z podpory a financování…

Blinken čeká brzké přijetí Švédska do NATO

30.05.2023 21:33 Švédsko na rozdíl od Finska stále čeká na přijetí do Severoatlantické aliance. Podle ministra…

Putin slíbil odvetu za útok na Moskvu, obvinil z něj Ukrajinu

30.05.2023 20:14 Ruský prezident Vladimir Putin slíbil odpověď na úterní dronový útok na Moskvu, při němž došlo k…

O Ukrajině v NATO rozhodne ona sama spolu s členskými státy, řekl…

30.05.2023 17:25 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý v norském Oslu zdůraznil, že o případném…

Související:

Nejnovější