ÚOHS prošetří možný kartel provozovatelů čerpacích stanic

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) už obdržel od ministerstva financí podnět, aby prošetřil případnou existenci kartelové dohody provozovatelů čerpacích stanic. Dnes to řekl ČTK mluvčí Úřadu Martin Švanda. Marže na čerpacích stanicích v červenci totiž výrazně vzrostly, zjistilo ministerstvo. Antimonopolní úřad se bude podnětem zabývat.

Ilustrační fotografie.

Ministerstvo také poslalo do užšího připomínkového řízení návrh možné regulace cen pohonných hmot, aby byl k 1. září připraven k podpisu, uvedlo ve čtvrtek v tiskové zprávě. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) novinářům řekl, že kontroly marží budou pravděpodobně pokračovat i po 30. září.

Ceny ropy jsou podle Stanjury nyní na úrovni před únorovým zahájením ruské agrese na Ukrajinu, ceny pohonných hmot se ale u čerpacích stanic v Česku na dřívější hodnoty nevrátily. "Na exponovaných místech ceny neodpovídají tomu, že je to konkurenční boj," uvedl Stanjura. Dodal, že má spíše podezření na kartelovou dohodu.

Kontrolu cen marží považuje Stanjura za prospěšnou pro čerpací stanice a distributory, představuje podle něj transparentní proces. Měla by proto pokračovat. Kdyby začala platit připravená regulace, budou kontroly nezbytné, řekl dále.

"Po zavedení monitoringu cen se ceny držely pod průměrem roku 2021, a to i v měsících květnu a červnu, kdy ceny na čerpacích stanicích rostly vlivem vývoje na evropské burze. Ceny pohonných hmot začaly v červenci klesat. Přesto ministerstvo financí sledovalo, že v tomto měsíci výrazným způsobem vzrostla marže na čerpacích stanicích," uvedlo ministerstvo. Sledovaná marže distributorů paliv a čerpacích stanic v červenci dosáhla u nafty 5,40 koruny za litr, a u benzinu Natural 95 dokonce 5,60 koruny za litr. Průměrná marže loni činila 3,39 Kč u nafty a 2,55 Kč u benzinu.

O zavedení cenové regulace rozhodne ministerstvo v dalších týdnech podle cenového vývoje na trhu. Profesní organizace a distributoři mohou do příštího pátku podávat k návrhu připomínky, řekl Stanjura. Ministerstvo požaduje po čerpacích stanicích, aby reagovaly na pokles vstupních cen rychleji. Připravená regulace určuje maximální výši marže čerpacích stanic a maximální výši ceny u distributorů pohonných hmot. Týká se tedy obou kontrolovaných částí distribučního řetězce, neboť červencová data ministerstva potvrdila výrazné navýšení marže nejen u čerpacích stanic, ale také u distributorů paliv. Resort zaslal návrh regulace České asociaci petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) a Unii nezávislých petrolejářů, aby se mohly případně technicky připravit.

Předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček potvrdil, že čerpací stanice měly v červenci vyšší marže. Kompenzovaly si tím předchozí měsíce, kdy byly marže naopak velmi nízké. Marže se ale podle něj už snižují na průměrné až podprůměrné hodnoty, ceny pohonných hmot tak již více odrážejí situaci na burze v Rotterdamu, kde výrazně klesly. Regulace marží tak podle něj spíše nenastane, protože k ní už nebude důvod.

Ministerstvo financí spustilo kontroly cen a marží pohonných hmot na celém trhu veřejných čerpacích stanic v polovině března a cenový monitoring následně v červnu rozšířilo o marže distributorů pohonných hmot.

Související:

Nejnovější