V americkém Massachusetts se ve středu prokázal případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se vyskytuje zejména v Africe. Nakaženým je muž, který byl nedávno v Kanadě. Američtí zdravotníci nyní zkoumají, zda má tato infekce souvislost s malým ohniskem nemoci v Evropě. Informovala o tom agentura AP.
Ve středu oznámilo pět potvrzených případů opičích neštovic Portugalsko. V Británii, kde se první případ objevil začátkem měsíce, úřady evidují sedm nakažených. Podezření na několik infekcí je také ve Španělsku.
Nakažený muž z Massachusetts je v nemocnici, ale jeho stav je dobrý. Opičí neštovice mají mírnější příznaky než pravé neštovice a mezi jejich příznaky patří horečka, bolesti hlavy a vyrážka. Prokázaný případ nepředstavuje riziko pro veřejné zdraví, upozornily podle AP úřady.
V letošním roce jde v USA o první potvrzený případ, v minulém roce se ale prokázala jedna infekce v Texasu a jedna v Marylandu, a to u lidí, kteří se vrátili z Nigérie.
Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány u člověka v 70. letech minulého století v Demokratické republice Kongo. Posléze byly hlášeny případy i z dalších afrických zemí. Název dostaly podle opice makaka, u něhož byl virus poprvé objeven koncem 50. let 20. století.
Státní zdravotní ústav uvádí, že virus se na člověka přenese kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů (zejména hlodavců, ale také primátů). K šíření viru dochází i respirační cestou, tělními tekutinami infikovaných osob a předměty kontaminovanými virem.
Inkubační doba onemocnění je obvykle 6 až 16 dní. Samotná nemoc trvá dva až čtyři týdny, přičemž klinické projevy jsou podobné pravým neštovicím. Smrtnost je 1-10 %.
První případy opičích neštovic potvrdily Španělsko, Itálie i Švédsko
Další evropské země dnes ohlásily první případy opičích neštovic. V Madridu se nemoc potvrdila u sedmi mužů, Itálie a Švédsko mají po jednom případu. Výskyt této vzácné nemoci, dosud známé především z Afriky, tento týden potvrdily i Británie a Portugalsko, uvedla agentura AP.
V Madridu zdravotnické úřady výskyt nemoci prověřují u 24 osob. "Je však možné, že se v příštích dnech objeví více případů," uvedl zástupce radního pro zdravotnictví v madridské oblasti Antonio Zapatero. Nakažení mají podle úřadů mírný průběh nemoci.
Podle deníku El País španělské ministerstvo zdravotnictví jedná o nákupu tisíců dávek vakcíny proti neštovicím, které vyrábí dánská firma Bavarian Nordik. Očkování by dostaly osoby, které přišly do blízkého styku s nakaženými.
Svůj první případ dnes ohlásila Itálie. V Římě skončil v izolaci mladý italský turista, který se nedávno vrátil z Kanárských ostrovů, a další dva případy hygienici prošetřují. Ve Švédsku dnes úřady rovněž potvrdily jeden případ opičích neštovic.
Ve Francii úřady prověřují výskyt nemoci u jednoho člověka v regionu Île-de-France, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Dalších 17 případů vyšetřují i zdravotníci v kanadském Montrealu. První případ dnes oficiálně oznámil také americký stát Massachusetts.
V uplynulých dnech výskyt nemoci zaznamenaly Británie a Portugalsko, kde se počet nakažených zvýšil na 14. Britské úřady uvedly, že v zemi se případy prokázaly hlavně u homosexuálů a bisexuálů či mužů, kteří měli pohlavní styk s dalšími muži.
První letošní případ opičích neštovic v Evropě se prokázal na začátku května u muže cestujícího z Afriky do Británie. Od roku 2020 se Africe podařilo úspěšně čelit řadě ohnisek opičích neštovic. Rozšíření nemoci do neafrických zemích však mezi odborníky vzbudilo otázky, například ohledně mutace viru či nových způsobů přenosu.
Afrika řešila nákazu opičími neštovicemi roku 2020, v době covidu
Afrika zvládla vlnu nákazy virem opičích neštovic v době epidemie covidu-19, kdy byla pozornost světa upřená jinam. Řekl to dnes úřadující ředitel afrického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Ahmed Ogwell Ouma a vyjádřil znepokojení nad současnými případy nákazy v Evropě a v USA.
Několik nemocných je hlášeno z Británie, Portugalska, Španělska, Švédska a USA. K symptomům patří horečka, bolest hlavy a vyrážka. Nemoc, poprvé zjištěná u opic, se vyskytuje nejčastěji na západě a v centru Afriky.
Ouma řekl, že v roce 2020 byla nákaza zaznamenána v Kongu, Nigérii, Kamerunu a Středoafrické republice. "Měli jsme na kontinentu v době pandemie (covidu-19) značný výskyt opičích neštovic. Očekáváme, že budou další vlny a my se s nimi vyrovnáme běžným způsobem. Znepokojuje nás ale, že se případy vyskytly mimo Afriku, zejména v Evropě. Bylo by velmi užitečné předat si informace o zdroji této nákazy," řekl Ouma.
Dodal, že jeho pracoviště je v kontaktu se středisky CDC v evropských zemích, protože "vyskytnou-li se opičí neštovice tak daleko od zalesněných oblastí, pak to vyvolává mnoho otázek".
Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány u člověka v 70. letech minulého století v Kongu. Posléze byly hlášeny případy i z dalších afrických zemí. Název dostaly podle opice makaka, u něhož byl virus poprvé objeven koncem 50. let 20. století.
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.