Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří byli před několika týdny evakuování ze své vlasti po nástupu hnutí Tálibán k moci. Čekají na vyřízení azylového řízení, aby se mohli trvale usídlit ve Spojených státech.
Imigrační proces však postupuje pomalu kvůli zdravotním prohlídkám a bezpečnostním prověrkám, napsal list The New York Times (NYT) s odkazem na vládní dokument, který se mu podařilo získat.
K 14. září přijelo na území USA 64.000 Afghánců. Velká většina z nich uvedla, že se cítí být v ohrožení kvůli nečekaně rychlému nástupu Tálibánu k moci v polovině srpna. Téměř 49.000 afghánských utečenců nyní žije na osmi vojenských základnách na území USA a čekají na to, až americké úřady vyřídí jejich imigrační žádosti. Zhruba 18.000 dalších lidí pak dočasně pobývá na základnách americké armády mimo území USA, zejména v Německu.
"Budeme tu měsíc nebo déle," řekl NYT jeden z Afghánců, který sloužil jako překladatel americké armády a v sobotu dorazil na základnu v New Jersey. Jemu a jeho rodině se údajně jen těsně podařilo uniknout Tálibánu při cestě na mezinárodní letiště v Kábulu. Následně strávil několik dní v Kataru s tisíci dalšími uprchlíky, poté byl přesunut do letištního hangáru v Itálii, než konečně dorazil do USA.
Tisíce Afghánců zůstávají v Německu, odkud jejich cestu do USA komplikuje nález spalniček u několika evakuovaných. Pentagon kvůli tomu v pondělí na týden zastavil další lety do USA.
Nevládní skupiny zaměřené na pomoc uprchlíkům se týdny horlivě připravovaly na příchod velkého množství Afghánců, zatím jich však podle nich imigračním procesem prošla jen hrstka.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price ve středu prohlásil, že se federální vláda snaží dostat evakuované Afghánce z vojenských základen "co nejrychleji a nejefektivněji". "Chtěli bychom, aby se (v USA) usídlili v komunitách. Takže není v našem zájmu, není v jejich zájmu, aby zůstávali na americké vojenské základně nebo v jiném oficiálním zařízení déle, než je nutné," dodal.
Administrativa prezidenta Joea Bidena čelí kritice kvůli chaotickému vyústění odchodu z Afghánistánu, k jehož konci se nečekaně rychle chopilo moci v zemi hnutí Tálibán. To vedlo k panickým scénám na mezinárodním letišti v Kábulu, jež muselo dočasně přerušit provoz, jelikož jeho odletovou plochu zaplavily tisíce Afghánců, kteří se zoufale snažili dostat ze země.
Ministr zahraničí Antony Blinken tento týden na slyšeních v Kongresu obhajoval masivní evakuační operaci, kterou USA spustily ve spolupráci s dalšími západními státy po nástupu Tálibánu. Řada zákonodárců přitom volala po Blinkenově rezignaci, protože podle nich vláda situaci nezvládla a špatně odhadla. Šéf americké diplomacie v pondělí prohlásil, že USA dokončily "jeden z největších leteckých mostů v historii, přičemž evakuovaly do bezpečí 124.000 lidí".
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.