Americká vláda nabídla odškodné příbuzným deseti civilistů, kteří v srpnu zemřeli při útoku americké armády v Kábulu. Jednalo se o muže, který dlouho pracoval pro americkou humanitární organizaci, a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí.
Pentagon též informoval, že pomáhá přeživším členům rodiny přesídlit do USA. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.
Bezpilotní letoun na vůz s civilisty zaútočil několik dní před stažením americké armády z Afghánistánu, během horečnaté evakuace cizinců a jejich místních spojenců z Kábulu, který v polovině srpna ovládlo radikální hnutí Tálibán. Členové místní buňky hnutí Islámský stát (IS) tři dny před útokem dronu na kábulském letišti při atentátu zabili 169 Afghánců a 13 amerických vojáků.
Americká rozvědka sledovala 29. srpna osm hodin auto zmíněného humanitárního pracovníka a domnívala se, že je napojeno na bojovníky odnože IS, uvedl minulý měsíc generál Kenneth McKenzie. Útok označil za "tragický omyl" a konstatoval, že o život přišli nevinní civilisté, nikoli členové IS, jak Pentagon tvrdil dříve.
Během vyšetřování americká strana zjistila, že auto bylo spatřeno v areálu spojovaném s hnutím IS a jeho pohyb se shodoval s dalšími informacemi o plánech teroristické skupiny na útok na kábulské letiště. V jednu chvíli sledovací dron zaznamenal muže, kteří do kufru auta nakládali něco, co vypadalo jako výbušniny. Nakonec se však ukázalo se, že to byly nádoby s vodou. McKenzie uvedl, že Tálibán se nepodílel na zpravodajské činnosti, která vyústila v útok bezpilotního letounu.
Dron zaútočil ve chvíli, když humanitární pracovník Zamajrí Ahmadí vjel na příjezdovou cestu ke svému domu vzdálenému tři kilometry od letiště. Exploze vyvolala sekundární výbuch, který američtí představitelé zpočátku považovali za důkaz toho, že auto skutečně převáželo výbušniny. Vyšetřování ale ukázalo, že ho s největší pravděpodobností způsobila propanová nádrž na příjezdové cestě.
Jeden ze zabitých, Ahmad Násir, byl překladatelem amerických sil. Další oběti dříve pracovaly pro mezinárodní organizace a měly víza umožňující vstup do Spojených států.
Odškodné nabídl ve čtvrtek zástupce amerického ministerstva obrany Colin Kahl na schůzce se Stevenem Kwonem, zakladatelem a šéfem humanitární organizace Nutrition and Education International, která působí v Afghánistánu.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.
Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.
Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici.
Mirai Navrátil se v poslední době ocitá v situacích, kdy se jiní lidé dostávají do křížku se zákonem. Stačí si vzpomenout na loňské napadení zpěváka v Hradci Králové. Nyní byl frontman jedné z nejpopulárnějších českých kapel okraden.