Úspěšné koalice začínají jednat o programu vznikající vlády

Piráti a Starostové, ilustrační fotografie.
Piráti a Starostové, ilustrační fotografie., foto: Michal Kalášek / INCORP images
ČTK 14. října 2021 12:37
Sdílej:

Programové skupiny koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) již začaly pracovat na programových prioritách chystané vlády obou uskupení. Některé se začnou scházet už v nejbližších hodinách, řekl ČTK místopředseda STAN Petr Gazdík.

Jejich hlavní prací je nejprve porovnat programy obou koalic, najít shody, rozpory, ale i věci, které jsou v některém z programů navíc.

Koalice se ve středu domluvily na vzniku šesti vyjednávacích skupin, které budou jednat o programu. V první se bude jednat o zahraničních věcech a unijních záležitostech, v další se diskuse budou týkat financí, dopravy, průmyslu a obchodu. Společně se pak bude jednat o zdravotnictví a sociálních věcech, v další skupině o zemědělství, životním prostředí a venkovu, dále pak o spravedlnosti, vnitru a digitalizaci a v poslední skupině o školství a kultuře.

V jednotlivých skupinách budou mít všechny strany po jednom zástupci. Gazdík je za STAN členem skupiny, která se zabývá školstvím. "Začneme se scházet v nejbližších hodinách. Už spolu komunikujeme, pracujeme na schůzce a dokumentech, protože ten čas je omezený," uvedl. Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) ve středu po prvním jednání Spolu a Pirátů se STAN novinářům řekl, že obě uskupení chtějí podepsat koaliční smlouvu nejpozději 8. listopadu, kdy se bude konat ustavující schůze Sněmovny.

Skupiny budou porovnávat programy obou koalic. "Mají zjistit, v čem se shodujeme, co má která koalice navíc a v čem se neshodujeme," uvedl Gazdík. V případě, že se programové týmy nedohodnou, zda některý z bodů navíc do společného programu zařadit, nebo nenajdou kompromis u sporných záležitostí, předají záležitost skupině na úrovni lídrů koalic.

Vítězná koalice Spolu a ve volbách třetí koalice Pirátů se STAN se v sobotu po volbách dohodly na úmyslu vytvořit společně většinovou vládu. V memorandu požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil Fialu jednáním o sestavení kabinetu a deklarovaly, že nebudou o budoucí vládě jednat s žádným jiným politickým subjektem.

Gazdík dnes zopakoval, že jednání se zatím týkají programu, nikoliv rozdělení ministerstev a jejich personálního obsazení. "Na resorty dojde až nakonec. Nejprve se musí vyřešit i jejich počty a obsah, zda se bude například něco přidávat," vysvětlil.

Stalo se