Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Ivana Kováříka, který si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení za podíl na aktivitách takzvané lihové mafie, organizované zločinecké skupiny v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou.
Kovářík byl správcem jeho ostravského areálu. ÚS rozhodl bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zabýval se jen lihovou kauzou. Kovářík si později ještě vyslechl zpřísněný trest devět let a osm měsíců kvůli ovlivňování svědků, zatím není podle dostupných informací pravomocný.
Lihová mafie obchodovala řadu let ve velkém rozsahu s nezdaněným lihem, Kovářík byl její součástí. Ve stížnosti uplatnil řadu námitek. Například tvrdil, že výrok o vině olomouckého krajského soudu je nesrozumitelný a nepřezkoumatelný. ÚS potvrdil, že výrok sice není dokonalý, není to však důvod k zásahu.
"Ačkoli se zvolená konstrukce skutkové věty nejeví po formulační stránce nejzdařilejší, vyskytují se v ní toliko dílčí nepřesnosti, popřípadě duplicitní vyjádření některých rozhodných skutečností. Tyto nedostatky ovšem nejsou takového charakteru, aby měly vliv na celkovou srozumitelnost popisu skutku či zapojení stěžovatele do organizované zločinecké skupiny," stojí v usnesení.
Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, skrytě vlastněné Březinou. Poté jej odvážely kamiony přímo odběratelům nebo do tajných skladů - správcem toho ostravského byl Kovářík. Muž po celou dobu vinu popíral.
Trest dostal Kovářík i za starší část kauzy, která byla původně zastavena kvůli promlčení. Na základě dovolání žalobce ji ale nařídil projednat Nejvyšší soud. Šlo o čištění lihu v Ostravě v letech 1998 až 2001. Líh měl sloužit k nelegální výrobě alkoholu.
Hlavní organizátor lihové mafie Březina si za daňový únik vyčíslený na 5,6 miliardy korun a ovlivňování svědků odpykává trest 14 let a devět měsíců.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.
Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.
Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici.
Mirai Navrátil se v poslední době ocitá v situacích, kdy se jiní lidé dostávají do křížku se zákonem. Stačí si vzpomenout na loňské napadení zpěváka v Hradci Králové. Nyní byl frontman jedné z nejpopulárnějších českých kapel okraden.
Poslední rozloučení bude jednou velkou připomínkou toho, kým byla zesnulá Anička Slováčková. Půjde samozřejmě o smutné chvíle, ale svým způsobem i o oslavu jejího krátkého života. Kdy a kde se obřad uskuteční, to zatím není jasné. Existuje ale osoba, která tuší, jak bude pohřeb vypadat.
Až do konce dubna a i do úvodních květnových dnů vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že teploty nejprve den ode dne porostou, ale v druhé polovině měsíce se trend otočí.