Ústavní soud odmítl stížnost Ivana Kováříka v kauze takzvané lihové mafie

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Ivana Kováříka, který si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení za podíl na aktivitách takzvané lihové mafie, organizované zločinecké skupiny v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou.

Ilustrační foto

Kovářík byl správcem jeho ostravského areálu. ÚS rozhodl bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zabýval se jen lihovou kauzou. Kovářík si později ještě vyslechl zpřísněný trest devět let a osm měsíců kvůli ovlivňování svědků, zatím není podle dostupných informací pravomocný.

Lihová mafie obchodovala řadu let ve velkém rozsahu s nezdaněným lihem, Kovářík byl její součástí. Ve stížnosti uplatnil řadu námitek. Například tvrdil, že výrok o vině olomouckého krajského soudu je nesrozumitelný a nepřezkoumatelný. ÚS potvrdil, že výrok sice není dokonalý, není to však důvod k zásahu.

"Ačkoli se zvolená konstrukce skutkové věty nejeví po formulační stránce nejzdařilejší, vyskytují se v ní toliko dílčí nepřesnosti, popřípadě duplicitní vyjádření některých rozhodných skutečností. Tyto nedostatky ovšem nejsou takového charakteru, aby měly vliv na celkovou srozumitelnost popisu skutku či zapojení stěžovatele do organizované zločinecké skupiny," stojí v usnesení.

Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, skrytě vlastněné Březinou. Poté jej odvážely kamiony přímo odběratelům nebo do tajných skladů - správcem toho ostravského byl Kovářík. Muž po celou dobu vinu popíral.

Trest dostal Kovářík i za starší část kauzy, která byla původně zastavena kvůli promlčení. Na základě dovolání žalobce ji ale nařídil projednat Nejvyšší soud. Šlo o čištění lihu v Ostravě v letech 1998 až 2001. Líh měl sloužit k nelegální výrobě alkoholu.

Hlavní organizátor lihové mafie Březina si za daňový únik vyčíslený na 5,6 miliardy korun a ovlivňování svědků odpykává trest 14 let a devět měsíců.

Summit lídrů Evropské unie může zpozdit část letů na pražském letišti

03.10.2022 21:38 Summit lídrů Evropské unie, který se uskuteční v Praze 6. a 7. října, může zpozdit část letů na…

Zeman se na summitu EU setká s Vučičem a Orbánem

03.10.2022 19:46 Prezident Miloš Zeman se během neformálního summitu EU setká se srbským prezidentem Aleksandarem…

Lipavský kvůli anexi ukrajinských území předvolal na MZV ruského…

03.10.2022 19:31 Aktualizováno Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) předvolal na úřad ruského velvyslance v Česku Alexandra…

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková kvůli zdravotním důvodům…

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se rozhodla ze zdravotních důvodů…

Dálnici D8 ve směru na Německo dnes uzavřela nehoda tří aut

03.10.2022 18:30 Dálnice D8, kterou ve směru z Řehlovic na Ústecku na Německo dnes odpoledne uzavřela hromadná…

EU tento měsíc pošle Ukrajině první část slíbených pěti miliard eur

03.10.2022 17:29 Evropská komise dnes podpisem příslušného memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard eur …

Sněžku zasáhl orkán, oba úseky lanovky byly mimo provoz

03.10.2022 16:20 Sněžku dnes zasáhl vítr o rychlosti orkánu. V nárazech vítr na Sněžce dnes dopoledne dosáhl…

Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s testem na covid bez žádanky zdarma

03.10.2022 15:57 Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s možností testu na koronavirus bez žádanky zdarma. Náměstek…

Spotřeba plynu v Česku podle Síkely meziročně klesla o 18 procent

03.10.2022 15:46 Aktualizováno Spotřeba plynu v České republice za prvních osm měsíců meziročně klesla o 18 procent. I bez ruského…

Policisté na hranicích od nedělního rána odhalili 91 migrantů

03.10.2022 15:15 Aktualizováno Od nedělního rána policisté při kontrolách na hranicích se Slovenskem odhalili 91 migrantů a…

Související:

Nejnovější