Ústecký dodavatel energií Centropol denně uzavírá i tisíce nových smluv

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 14. listopadu 2021 11:28
Sdílej:

Ústecký dodavatel energií Centropol denně uzavírá i tisíce nových smluv, a to především s lidmi, kteří přecházejí od dodavatelů poslední instance. Firma, která dodává elektřinu a plyn do zhruba 265.000 míst, by přivítala pomoc státu konkrétním spotřebitelům, nikoliv plošné odpouštění DPH za energie. ČTK to řekl Jiří Matoušek, člen představenstva a ředitel marketingu Centropol Energy.

Centropol začínal v Ústí nad Labem před devatenácti lety s dodávkou elektřiny domácnostem a firmám, od roku 2009 dodává zákazníkům také zemní plyn. V současnosti elektřina od Centropolu míří do 208.000 odběrných míst a plyn do 56.000 míst. "Na zahájení dodávky aktuálně čekají další tisíce nových zákazníků," uvedl Matoušek.

Firma nepatří mezi dodavatele poslední instance, kteří jsou definováni v legislativě. "Jsme přesvědčeni, že zavedení konkurence i do této části dodávek elektřiny a plynu by trhu prospělo," řekl Matoušek. Centropol přijímal nové zákazníky okamžitě poté, co jejich dodavatel ukončil činnost, posílil call centra, přesto jsou telefonní linky vytížené. Společnost nabízí sjednání smlouvy on-line, čehož využilo v prvních dnech na 2000 lidí. "Připravujeme se na to, že nám od dodavatelů poslední instance přejdou vyšší desítky tisíc nových zákazníků," řekl ředitel.

Energie nakupuje firma dopředu, proto podle Matouška nehrozí ukončení činnosti, ačkoliv pro nové zákazníky nakupuje elektřinu a plyn za aktuální ceny, které jsou vysoké. "I my musíme aktualizovat ceny u vybraných produktů. Ceny elektřiny meziročně vzrostly o 300 procent pro příští rok a o 200 procent pro rok 2023. Aktualizace ceníků pro stávající zákazníky samozřejmě neodpovídá růstu cen na velkoobchodních trzích a změna ceny je mnohem nižší," uvedl Matoušek.

Společnost vítá pomoc státu spotřebitelům, kteří se dostali do těžké finanční situace. "Spíše než plošně, jako se to děje v případě odpuštění DPH za energie, bychom preferovali směřování pomoci přímo zákazníkům, kteří se ocitli u dodavatelů poslední instance," řekl ředitel marketingu. Zdůraznil také nutnost prevence. "Stát a regulační orgán by mohl usilovat o důslednější kontrolu nákupního a kapitálového zajištění dodavatelů, aby se takovým mimořádnostem, jako je pád dodavatele ze dne na den, včasně předcházelo," řekl Matoušek.

Po skončení společnosti Bohemia Energy muselo 900.000 odběratelů přejít k dodavatelům poslední instance. Zálohy se jim násobně zvedly. Stejně jsou na tom i klienti dalších firem, které s dodávkami skončily.

Témata:
Stalo se