Devětašedesátiletý muž podezřelý z toho, že v pátek v Paříži zabil tři Kurdy a zranil tři další lidi, v policejní vazbě přiznal, že cítil „patologickou nenávist k cizincům“. Podle agentury AFP to dnes v tiskové zprávě uvedla pařížská prokurátorka Laure Beccuauová. Touhu "vraždit migranty, cizince" pociťoval od vloupání do svého domu v roce 2016, dodala prokurátorka.
Deník Le Figaro dnes přinesl portréty tří zavražděných. Byl to mladý zpěvák, žena, která pomáhala dalším kurdským ženám a kurdský občan, který se pravidelně účastnil akcí pořádaných v komunitním centru. V reakci na útoky se dnes stovky syrských Kurdů sešly v syrském městě Hasaká, píše AFP.
Podezřelý muž francouzské národnosti, který před odchodem do důchodu pracoval na železnici, podle agentury AFP lupiče brutálně zmlátil. "Toto vloupání vnímá jako spouštěč nenávisti k cizincům," napsala prokurátorka v tiskové zprávě. Letos v červnu byl dotyčný odsouzen k ročnímu vězení za ozbrojené násilné činy, proti čemuž se odvolal.
V pátek se podle svých slov "nejprve se zbraní a náboji vydal na pařížské předměstí Saint-Denis, aby vraždil cizince". Když však dorazil na místo, zjistil, že je tam málo lidí a že v oblečení, které má na sobě, se mu špatně opakovaně nabíjí zbraň. Proto svůj plán vzdal, řekla prokurátorka. Tuto cestu podle Beccuauové potvrzuje i jízdenka z městské dopravy a videonahrávka.
Muž se následně vrátil do domova svých rodičů v Paříži a rozhodl se, že dojde pěšky na ulici d'Enghien, kde věděl, že je kurdské komunitní centrum. V něm a v nedaleké restauraci a kadeřnictví se nakonec střelba odehrála.
Po činu byl podezřelý zadržen s kufříkem, který obsahoval velké množství nábojů. V sobotu byl z policejní vazby převezen na psychiatrické oddělení s ostrahou. Podezřelý podle prokurátorky sám o sobě uvedl, že trpí depresemi a má sebevražedné sklony.
Portréty tří zavražděných se objevovaly i v rukou demonstrantů na sobotním pochodu Paříží, píše Le Figaro. Emine Karaová připravovala z pověření Kurdské demokratické rady ve Francii (CDKF) pietní setkání k desátému výročí vraždy tří kurdských žen, jejichž těla byla v Paříži nalezena v lednu 2013. Karaová v Sýrii bojovala proti Islámskému státu, do Francie se přijela léčit, když byla zraněná v boji. Francouzské úřady podle CDKF zamítly její žádost o politický azyl.
Zpěváka a skladatele Mira Perwera útočník zabil, když obědval v restauraci nedaleko kurdského komunitního centra. Perwer podle kurdské komunity utekl do Francie a dostal v ní politický azyl, protože mu v Turecku hrozilo vězení za angažované texty písní, které se nelíbily Ankaře. Třetí oběť, 48letý Abdulrahman Kizil, trávil velkou část volného času na akcích kurdského centra.
Po sobotním průvodu zůstalo na ulici jedno ohořelé auto a tři další převrácená, hořely také popelnice. Podle stanice BFM TV několik provokatérů záměrně v blízkosti kurské akce mávalo tureckými vlajkami ve snaze vyvolat potyčky. Tři stanice metra v blízkosti demonstrace byly "z bezpečnostních důvodu" dočasně uzavřené a vlaky jimi jen projížděly.
Na severovýchodě Sýrie stovky lidí protestovaly proti "vyvražďování" Kurdů a provolávaly hesla na počest "pařížských mučedníků". Akci svolaly úřady kurdské semiautonomní oblasti, uvedla AFP.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.