Užší pracovní skupina se má podle Výborného zabývat očkováním

Kromě Národního institutu pro zvládnutí pandemie připravuje koalice Spolu užší pracovní skupinu. která se bude zabývat prioritně očkováním. Zastoupeni v ní budou mimo jiné i hejtmani. V pořadu Partie televize CNN Prima News to dnes řekl šéf poslanců KDU-ČSL, která je součástí koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Marek Výborný. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) si od vzniku pracovní skupiny slibuje lepší komunikaci.

Očkování, ilustrační foto

"Budou tam zapojeni i hejtmani, ať už Jan Grolich z Brna nebo Martin Kuba z Českých Budějovic. Ti tam budou zapojeni tak, abychom drželi linku směrem ke krajům, k praktickým lékařům, kde se konkrétně to očkování musí dít," uvedl Výborný.

"Myslím, že základní role hejtmanů je v tom, že víceméně veškeré očkování prakticky probíhalo v krajích přes organizace, které patří krajům," řekl ČTK Kuba, který je lékařem. Kraje podle něho mají největší vhled do organizace očkování. V minulosti podle něj nebyl dobře předjednaný začátek hromadného očkování v prosinci loňského roku a nedávno ani rozesílání sms s informacemi o nároku na třetí posilující dávku očkování po zkrácení lhůty z osmi na šest měsíců. "Najednou dostali sms všichni, kteří byli očkovaní v průběhu března a dubna, což je 600.000 lidí," řekl Kuba.

Důsledkem jsou podle něho fronty u očkovacích center. Očekával by, že se stát krajů zeptá jak postupovat. "Řekl bych, ať se to posílá po týdnu, ať je to rozložené alespoň do tří týdnů, aby se nám nestalo, že sms dostane 600.000 lidí najednou. A to je přesně ta komunikace, která bohužel nefunguje. Kdyby fungovala, tak se potom nedějí tyto věci," řekl Kuba.

Národní institut pro zvládnutí pandemie podle Výborného tvoří zejména odborníci ze zdravotnictví. "Samozřejmě jsme si vědomi širokých dopadů směrem ke společnosti, ale třeba také ke školám," uvedl Výborný. Dodal, že zatím není rozhodnuto, zda vzniknou další užší pracovní skupiny. "Institut vznikl primárně pro úroveň zdravotního hlediska, abychom dokázali bojovat s pandemií, ale další věci budeme řešit v širším portfoliu," dodal Výborný.

"Je třeba dbát na to, že lidský život je na prvním místě, ale důsledky, ekonomické, sociologické a sociální mohou být také významné. A proto si myslím, že ke každému odbornému týmu, kde jsou lékaři, vědci a podobně, by měli být přiřazeni i ekonomové a sociologové," řekla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

Institut pro zvládnutí pandemie tvoří členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), praktičtí lékaři nebo zástupci státních institucí, jako jsou hygienické stanice, Státní zdravotní ústav nebo Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Má 28 členů, vede ho předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

V Česku je zřejmě druhý případ výskytu varianty omikron

07.12.2021 19:56 V Česku je zřejmě druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron, a to v rodině ženy z Liberce,…

ÚZIS: Počet hospitalizací s covidem bude ještě nejméně týden růst

07.12.2021 17:53 Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích budou podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a…

Vláda chce vyslat až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

07.12.2021 16:59 Aktualizováno Končící vláda hnutí ANO a ČSSD chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro…

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Státní zastupitelství opět žádá Sněmovnu o vydání Babiše ke stíhání

07.12.2021 16:21 Aktualizováno Pražské městské státní zastupitelství předalo dnes odpoledne v souvislosti s žádostí o vydání…

Zemanovi v pátek skončí izolace, schůzky dál povede z "akvária"

07.12.2021 16:06 Izolace prezidenta Miloše Zemana bude ukončena pravděpodobně v pátek, všechny schůzky s kandidáty…

Zeman se dnes s Nekulou nesejde, kandidát na ministra má pozitivní test

07.12.2021 15:39 Schůzka kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) s prezidentem Milošem Zemanem se…

Do babyboxu v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko

07.12.2021 14:37 Do babyboxu umístěného v areálu Slezské nemocnice v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko. Je…

Některé školy i hejtmani chtějí delší vánoční prázdniny, další jsou ale…

07.12.2021 13:48 Ředitelé některých škol prodlouží kvůli epidemii koronaviru vánoční prázdniny, i když to…

DPP neplánuje přejít na prázdninový provoz MHD dříve

07.12.2021 13:34 Pražský dopravní podnik (DPP) neeviduje větší množství řidičů v pracovní neschopnosti kvůli…

Související:

Nejnovější

reklama