Záchranné operace v Afghánistánu, kde si středeční ničivé zemětřesení o síle 6,1 stupně vyžádalo přes 1000 mrtvých a 1500 zraněných, jsou téměř u konce. Oznámilo to dnes islamistické hnutí Tálibán, které je v Afghánistánu už téměř rok u moci. Do některých zasažených oblastí již dorazila humanitární pomoc, napsala agentura Reuters.
"Záchranné operace skončily, pod sutinami není nikdo uvězněn," uvedl dnes mluvčí vojenského velitele Tálibánu pro východoafghánskou provincii Paktika. Mluvčí ministerstva pro zvládání katastrof následně podle Reuters uvedl, že záchranné práce skončily ve většině větších oblastí, pokračují ale na některých izolovaných místech.
Právě Paktika a přilehlá provincie Chóst mají největší počet potvrzených obětí. OSN se snaží přeživším poskytnout potravinovou pomoc a přístřeší. Záchranáři a přeživší dříve BBC řekli, že v blízkosti epicentra zemětřesení jsou popadané telekomunikační věže a zcela zničené vesnice a silnice. Obávají se, že bilance mrtvých ještě poroste.
V Afghánistánu jde o nejtragičtější zemětřesení za dvě dekády a řešení jeho následků představuje pro Tálibán značnou výzvu. Hnutí se v zemi ujalo moci v polovině loňského srpna po bleskové ofenzivě v době, kdy ze země po 20 letech odcházeli poslední vojáci USA a jejich spojenců.
Epicentrum středečního zemětřesení se nacházelo na východě Afghánistánu, 44 kilometrů od města Chóst poblíž hranic s Pákistánem. Podle svědků byly otřesy cítit v afghánském hlavním městě Kábulu i pákistánské metropoli Islámábádu.
Afghánistán se nachází uprostřed humanitární a hospodářské krize. Vysoce postavený představitel Tálibánu Abdul Kahár Balchí uvedl, že vláda "není schopna finančně pomoci lidem v takovém rozsahu, jaký je potřeba". Dodal, že pomáhají humanitární agentury, sousední státy a světové mocnosti, avšak pomoc je třeba zintenzivnit, jelikož šlo o velmi ničivé zemětřesení.
Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že OSN byla v souvislosti s katastrofou "plně mobilizována". Zdravotnické týmy, zdravotnický materiál, potraviny a nouzové přístřešky jsou podle představitelů OSN na cestě k potřebným.
Místní obyvatelé v rozhovoru s agenturou Reuters popsali rozsah zkázy. "Zničilo to domy našich sousedů," uvedl Fajsal. "Když jsme tam dorazili, bylo tam hodně mrtvých a zraněných," dodal. "V každé ulici uslyšíte lidi truchlit nad svými blízkými," řekl novinář z provincie Paktika. Jeden z lékařů v Paktice uvedl, že mezi oběťmi jsou i zdravotníci. "Před zemětřesením jsme neměli dostatek lidí a zařízení a teď zemětřesení zničilo i to málo, co jsme měli," řekl. "Nevím, kolik našich kolegů je ještě naživu," dodal.
V severním Afghánistánu a sousedním Pákistánu jsou zemětřesení častá, především v oblasti horského pásma Hindúkuš, kde se střetávají tektonické desky - eurasijská a indická. Škody a ztráty na životech tam bývají vysoké vzhledem k nestabilitě staveb. V posledních deseti letech podle informací Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) při zemětřeseních v Afghánistánu zahynulo více než 7000 lidí.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.
Dáda Patrasová to nemá jednoduché, protože se před měsícem musela vyrovnat se smrtí milované dcery Aničky. Ztráta blízkého člena rodiny se na ní podepsala natolik, že v uplynulých dnech skončila v péči odborníků. A rodina o tom nechce moc mluvit.