S růstem počtu nových případů covidu v poslední době v Česku přibývá také lidí, kteří s nákazou zemřeli. V červenci je dosud obětí 146. To je více než za červen a květen dohromady. Nárůst začal hlavně od minulého víkendu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Stále jsou ale počty obětí výrazně nižší než v některých předchozích vlnách nákazy. Například loni v březnu umíralo s covidem i více než 200 lidí denně.
Za posledních osm dní zemřelo s koronavirem 78 lidí, tedy v průměru téměř deset za den. Až do minulé soboty přitom platilo, že více než deset nakažených lidí za jeden den zemřelo v Česku naposledy 5. května. Na tuto sobotu připadá zatím pouze jedno úmrtí, údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích rostou.
Letní covidová vlna je podle odborníků způsobena submutací koronavirové varianty omikron, která je sice nakažlivější, ale proti některým předchozím má mírnější průběh. Potvrzují to i statistiky, a to navzdory vyššímu počtu úmrtí v posledních dnech. Například letos v lednu bylo obětí 1034, v únoru 1437, v březnu 868 a v dubnu 461. Za loňský březen pak zemřelo dokonce více než 6000 lidí s covidem. V meziročním srovnání je na tom ale letošní červenec výrazně hůř. Za první měsíc loňských prázdnin eviduje ministerstvo pouze 16 úmrtí s koronavirem.
Epidemie koronaviru začala v Česku opět zrychlovat na začátku června. V posledních třech dnech se ale počty nových případů v týdenním srovnání už snížily. V sobotu laboratoře odhalily 635 nakažených, o třetinu méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl na 1049, v těžkém stavu je v nemocnicích 38 lidí.
Testovat se v sobotu nechalo téměř 3000 lidí, asi o 800 méně než minulý týden. Mírně se zvýšila pozitivita u preventivních testů. Dosáhla 11,8 procenta, minulou sobotu to bylo 11,22 procenta. U ostatních dvou typů testů ale podíl pozitivních nálezů klesl. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, to bylo téměř o pět procentních bodů na 30,7 procenta.
Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 154 nakažených. Takzvané incidenční číslo v posledních dnech nepatrně klesá. Nejhorší situace je nadále v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za sedm dní 222 nakažených. Naopak v Libereckém kraji má incidenční číslo hodnotu 93. V žádném jiném kraji se pod stovku nedostalo.
Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku více než 3,98 milionu případů nákazy koronavirem. Do toho nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu eviduje ministerstvo téměř 285.000.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?