V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují. ČTK to dnes při návštěvě Masarykovy univerzity v Brně řekl plastický chirurg Bohdan Pomahač, který působí čtvrt století ve Spojených státech amerických.
Podle něj lidé v USA často nejdou k lékaři, protože je to drahé. V USA zažil i pandemii koronaviru, která podle něj nikde na světě nebyla ideální. Za nejdůležitější považuje očkování proti covidu.
Pomahač přijel do Brna na kongres plastických chirurgů Visegrádské skupiny. Na univerzitě měl přednášky a navštívil simulační centrum. "Podle toho, co jsem pochopil, je toto simulační centrum jedno z nejlepších v Evropě. My máme simulační centrum v rámci nemocnice, které je menší a není tak kvalitně integrované z hlediska všech částí péče o pacienta," uvedl Pomahač, který působil jako profesor na Harvardově univerzitě v Bostonu a jako šéf transplantačního oddělení jedné z nemocnic spadajících pod Harvard. Letos v březnu oznámil, že povede oddělení plastické chirurgie na lékařské fakultě prestižní Yaleovy univerzity.
Podle Pomahače jsou rozdíly mezi českým a americkým zdravotnictvím obrovské z hlediska financování nemocnic, pojištění i péče. "Vychází to z jiných základů. Neřekl bych, že jedna nebo druhá varianta je ideální, to neví nikdo na světě. Ale podle toho, co jsem schopen posoudit, tak tady se poskytuje velmi kvalitní péče a je velice dostupná," uvedl Pomahač k českému zdravotnictví.
V USA je to podle něj jiné. "Lidé tam nejdou k lékaři, protože je to drahé. Mají sice pojištění, ale jsou velké příplatky. A do nedávna ani nemuseli mít pojištění a stále se najdou takoví, kteří ho nemají," řekl Pomahač. Za důležitou považuje v ČR nejen lékařskou, ale i preventivní péči. "Z populačního hlediska je to nejdůležitější. Toho v USA vůbec nevyužívají. Takže ta dostupnost, že tady mohou lidé k lékaři, dostávají léčebnou i preventivní péči, to je velká výhoda, což si myslím, že lidé někdy ne úplně doceňují," řekl Pomahač.
Stejně jako všech lékařů se i jeho dotkla pandemie koronaviru. "Nevím o zemi, kde by jak vláda, tak lidé cítili, že všechno proběhlo ideálně. My jsme měli svoje problémy. V březnu 2020 přestaly na tři měsíce elektivní zákroky a nemohli jsme jako plastičtí chirurgové dělat nic kromě neodkladných zejména nádorových nebo traumatických operací," popsal plastický chirurg.
Podle něj má pandemie dopady do ekonomiky i duševního zdraví lidí. "Stále se hledá řešení. V USA někteří odmítají očkování a existují teorie, kterým věří. Nejdůležitější je proočkovat populaci i proti novým variantám, aby to do dvou tří let zmizelo," dodal Pomahač.
Padesátiletý rodák z Ostravy se do dějin medicíny zapsal před deseti lety, když jako třetí na světě a první ve Spojených státech transplantoval obličej. Náročný zákrok od té doby zopakoval desetkrát. Za práci dostal řadu ocenění včetně Medaile Za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.