V Česku už začalo pracovat přes 70 tisíc lidí z Ukrajiny, uvedl Jurečka

Marian Jurečka
Marian Jurečka, foto: Petr Čepela / INCORP images
ČTK 8. června 2022 16:13
Sdílej:

V Česku začalo pracovat přes 70.000 uprchlíků z Ukrajiny s vízem k ochraně. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj se obsazují dlouho volná místa a přínos je z vybraných odvodů.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministerstvo vnitra vydalo uprchlíkům dosud přes 367.500 víz k ochraně. Téměř dvě pětiny z nich dostaly děti. Ženy tvoří 72 procent dospělých. Cizinecké policii se nahlásilo téměř 287.000 příchozích. Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z minulého týdne je v ČR zhruba 300.000 ukrajinských uprchlíků, protože někteří odjíždějí. S vízem k ochraně mohou lidé získat práci volně bez překážek, povolení nepotřebují.

"K dnešku pracuje na českém pracovním trhu víc než 70.000 lidí, kteří přišli z Ukrajiny a dostali ochranu. Je to pozitivní zpráva i z hlediska efektu odvodů a podpory ekonomiky," uvedl Jurečka. Podotkl, že se obsazují místa, která byla dlouho volná.

Většina volných pozic, které eviduje úřad práce, je pro lidi s nízkou kvalifikací. Experti doporučují, aby se ČR co nejvíce snažila využít vzdělání a dovednosti příchozích. Pro uplatnění na odbornějších postech je však potřeba znalost češtiny. Ministerstvo školství zveřejnilo požadavky na podobu jazykových kurzů pro uprchlíky. Provozovatelé mohou vzdělávání připravit a žádat o akreditaci. Jazykovou přípravu pak uhradí úřady práce, využijí k tomu evropské peníze na podporu zaměstnanosti.

Podle dřívějšího zjištění ministerstva práce má maturitu 22,5 procenta příchozích a vysokou školu 28,5 procenta. Celkem 16,5 procenta lidí je vyučených a nejvýš základní vzdělání má 32,5 procenta uprchlíků.

Vedení úřadu práce upozornilo opakovaně na to, že i když mohou uprchlíci od 21. března v ČR pracovat bez překážek a povolení, zaměstnavatelé musí jejich přijetí jako u jiných cizinců nahlásit. Oznámit ho musí nejpozději v den nástupu uprchlíka do zaměstnání.

Stalo se
České celebrity
Veronika Žilková

Těhotná naháněla muže. Veronika Žilková zavzpomínala na své svatby

Veronika Žilková a Agáta Hanychová ve společném rozhovoru otevřely téma svých svateb. Známá herečka přiznala, že ani jeden z manželů před ní nepoklekl. Influencerka to měla jinak, ale jen tak trochu. Čím nejen svou slavnou matku šokovala?

Společnost
Petr Pavel

Petr Pavel se stará o dobré jméno Česka i na formulích

Český prezident Petr Pavel si opět vysloužil pozornost poměrně netradičním způsobem. V roli fotografa se o víkendu objevil na závodech Formule 1 v Maďarsku. Stal se tak i hvězdou na účtu na sociálních sítí, který sledují miliony lidí po celém světě. 

Světové celebrity
Ariana Grande

Ariana Grande podala žalobu na hackery, kteří jí ukradli nevydanou hudbu!

Americká popová hvězda Ariana Grande podala u soudu v Los Angeles žalobu na dva dosud neidentifikované hackery, kteří se neoprávněně nabourali do počítačů a mobilních zařízení jejích spolupracovníků.

Světové celebrity
Sean Diddy Combs

Vězněný Sean „Diddy“ Combs skončil na samotce!

Americký hudební magnát Sean „Diddy“ Combs skončil na samotce poté, co se ve vězení dostal do ostrého konfliktu s jiným chovancem. K potyčce došlo ve federální věznici Fort Dix v New Jersey, kde si šestapadesátiletý producent odpykává svůj trest. Celou roznětkou měly být slovní urážky na adresu známého rappera, který se rozhodl nenechat si situaci líbit a vzal spravedlnost do vlastních rukou.