V Česku v neděli testy potvrdily 7235 nových případů koronaviru, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce listopadu. V mezitýdenním srovnání je denní počet nově potvrzených nákaz zhruba o 4500 vyšší.
Spolu s denními nárůsty počtu nakažených se zvyšuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel. K dnešku se z nedělních 636 zvýšilo na 678. případů. Naproti tomu pacientů s covidem v nemocnicích stále ubývá, v neděli jejich počet klesl na 1505. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Epidemie v Česku postupně sílí zhruba od začátku roku. Zatímco v posledním týdnu loňského roku přibylo necelých 36.000 potvrzených nákaz, v prvním týdnu letošního roku to bylo asi 47.000 nově nakažených a v minulém už téměř 73.000 potvrzených případů onemocnění covid-19. Odborníci podobný vývoj kvůli šíření nakažlivější varianty omikron očekávali.
Incidenční číslo stouplo k dnešku ve všech regionech. Nejvyšší incidence je nadále v Praze, kde připadá za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel 1373 nově nakažených. Naopak nejnižší incidenční číslo má Vysočina, a to 362.
Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V neděli jich bylo 876. Reinfekcí v poslední době postupně přibývá. Důvodem je zřejmě varianta koronaviru omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí.
Vědecké studie ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí. Nadále tak pokračuje pokles počtu hospitalizovaných s covidem, je jich nejméně od konce loňského října. Oproti předchozí neděli eviduje nyní ministerstvo v nemocnicích asi o 840 pacientů s covidem méně. V těžkém stavu bylo v neděli 273 pacientů s onemocněním covid-19, v mezitýdenním srovnání asi o 160 méně.
Laboratoře v neděli provedly přes 34.000 testů, z toho zhruba 27.600 bylo PCR testů. Před týdnem byl počet testovaných asi o 2300 nižší. Vzhledem k výraznému zvýšení denních nárůstů počtu nově nakažených stále značně rostou i podíly potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních na 26,57 procenta. Minulou neděli to bylo kolem 11 procent. Podíl pozitivních u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 12,57 procenta na 28,58 procenta. U preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, podíl pozitivních vzrostl ze šesti procent za předchozí neděli na 15,7 procenta.
Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,6 milionu případů nákazy a zemřelo 36.874 lidí s prokázaným onemocněním covid-19.
Pro vakcínu proti covidu-19 si v Česku v neděli přišlo 12.228 lidí, z toho 11.225 dávek bylo posilujících pro lidi s dříve dokončeným očkováním. Vakcinaci má hotovou přes 6,73 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes 3,27 milionu z nich. Za víc než rok očkování proti covidu-19 v Česku zdravotníci rozdali 16,49 milionu dávek. Pro dokončení očkování jsou u většiny vakcín potřebné dvě dávky.
V Česku se ode dneška mění pravidla karantény po rizikovém kontaktu s nakaženým koronavirem, nově do ní musí i očkovaní. Nově se také musí každý týden testovat všichni neočkovaní zdravotníci a pracovníci v sociálních službách. Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví bude i nadále platit výjimka pro pracovníky z těchto služeb, kteří covid-19 prodělali v posledním půl roce.
Ode dneška se také musí všichni zaměstnanci včetně živnostníků a jednatelů firem testovat dvakrát týdně antigenními samotestovacími sadami na covid-19. V případě pozitivního testu odejde pracovník na pět dní do karantény. Může podstoupit ověřovací PCR test, pokud bude negativní, smí se hned vrátit do práce. Nově mají očkovaní lidé z veřejného zdravotního pojištění hrazených pět PCR testů měsíčně místo dosavadních dvou. Nový režim testování by měl platit dva až tři týdny.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.