Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání poprvé po dvou měsících klesl. Pátečních 20.315 nově potvrzených nákaz bylo o desetinu méně než před týdnem. Méně se ale i testovalo, ubylo zejména antigenních testů. Poprvé od konce září se snížila také týdenní incidence, k dnešku na 100.000 obyvatel připadalo za posledních sedm dní 1207 případů koronaviru.
Ve čtvrtek to bylo 1231. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 dál přibývá, k pátku jich bylo 6169. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Šíření epidemie pořád sleduje nejrizikovější variantu scénáře Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), řekl pro dnešní Právo ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. "Při současných vysokých počtech to nemůže trvat dlouho, než viru, laicky řečeno, dojdou lidé k nakažení," uvedl. Epidemie bude podle Duška zcela jistě dalších sedm až deset dní v populaci oscilovat. "V prosinci zřejmě dosáhne vrcholu, ale i tak se potom její brzdná dráha ještě projeví v nemocnicích," dodal.
Ve srovnání stejných dnů v týdnu nových případů naposledy ubylo 28. září, kdy byl ale státní svátek, a před tím 23. září. Páteční přírůstek i tak převýšil 20.000, což se stalo popáté od počátku epidemie, z toho třikrát v nynějším a dvakrát v předchozím týdnu. Testů PCR laboratoře v pátek provedly 90.200, zhruba o 1300 méně než před týdnem. Antigenních testů ubylo téměř o dvě třetiny na 25.700.
Incidence nadále roste v mezitýdenním srovnání. Před týdnem na 100.000 obyvatel připadalo za sedm dní méně než 1000 nových nákaz. Nejvíce zasažený zůstává Olomoucký kraj s týdenní incidencí 1700 a Zlínský kraj, kde je na 100.000 lidí za týden 1584 případů. Nad 1400 je to ještě v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Relativně nejlepší je situace v Karlovarském kraji se 454 případy na 100.000 obyvatel. Z okresů je na tom nejhůř Prostějovsko a Šumpersko, nejnižší je týdenní incidence na Sokolovsku.
Pátečních 6169 lidí s covidem-19 v nemocnicích je zhruba o 900 víc než před týdnem. Naposledy byly počty hospitalizovaných takto vysoké počátkem letošního dubna. Covidových pacientů ve vážném stavu přibylo za týden o víc než 150 na 924. Nemocnice zejména na Moravě a ve Slezsku zastavily odkladnou péči, začaly také přesuny pacientů mezi kraji.
Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo více než 2,1 milionu lidí. Zemřelo 32.744 z nich. V tomto měsíci je úmrtí téměř 1900, denní počty zemřelých zatím pětkrát přesáhly stovku a jsou nejvyšší od počátku dubna.
U nejvyužívanějších preventivních a plošných testů bylo v pátek pozitivních 8,2 procenta vzorků, před týdnem to bylo šest procent. V případě epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, podíl nakažených stoupl za týden z 15,1 na 16,6 procenta. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, klesla pozitivita z předchozích rekordních hodnot. Nákazu v pátek prokázaly čtyři z deseti těchto testů, zhruba stejně jako před týdnem.
Dávku očkování proti covidu-19 v pátek dostalo 65.858 lidí, před týdnem to bylo asi o 5500 méně. Nejnovější čísla navíc při pozdějších aktualizacích obvykle rostou. Podaných dávek přibylo v každém dni nynějšího týdne, zájem o vakcinaci zřejmě podpořila vládní omezení pro neočkované. Dosud zdravotníci rozdali zhruba 13,34 milionu dávek. Většina vakcín je dvoudávková, někteří lidé už si také mohou přijít pro posilující třetí dávku. Dokončené očkování má 6,33 milionu lidí, posilující dávku dostalo zhruba 772.000 osob.
Vláda v demisi kvůli sílící epidemii vyhlásila od půlnoci na pátek na 30 dní nouzový stav, na který kabinet navázal nová plošná protiepidemická opatření. Zakázal vánoční trhy, mezi 22:00 a 05:00 musejí být uzavřené restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně 1000 sedících lidí. Policie chystá namátkové kontroly nových omezení.
Kvůli potenciálně rizikové variantě koronaviru, které Světová zdravotnická organizace (WHO) přiřadila řecké písmeno omikron, musejí Češi i občané zemí EU ode dneška po příjezdu do Česka z pobytu v některých jihoafrických státech minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný.
Princ Harry, vévoda ze Sussexu, se oficiálně omluvil Kanadě za to, že si na zápas Světové série proti týmu Toronto Blue Jays vzal čepici Los Angeles Dodgers. Vévoda v rozhovoru pro CTV žertoval, že byl „pod nátlakem“, když si jasně modrou kšiltovku nasadil během čtvrtého utkání série v Los Angeles. Uvedl, že to považoval za „slušné gesto“ poté, co byl na zápas pozván přímo majitelem Dodgers.
Soudní spory mezi bývalým hollywoodským párem Bradem Pittem a Angelinou Jolie eskalují. Pitt údajně žaluje svou exmanželku o 35 milionů dolarů (přibližně 820 milionů Kč) a zároveň se snaží vynutit zveřejnění neveřejné komunikace mezi nimi. Předmětem jejich vleklého sporu je francouzské vinařství Château Miraval, které manželé zakoupili v roce 2011 za zhruba 60 milionů dolarů.
Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se podle všeho chystá na návrat na filmové plátno. Umělkyně, dříve známá jako Meghan Markle, má mít menší roli typu cameo v připravovaném filmu s názvem "Blízcí osobní přátelé" (Close Personal Friends). Film, ve kterém hrají například Lily Collins, Jack Quaid, Brie Larson a Henry Golding, se v současné době natáčí v oblasti Los Angeles.
Oscarový herec Sir Anthony Hopkins vyvolal silnou reakci svými kontroverzními výroky v rozhovoru pro Sunday Times, kde zcela zpochybnil existenci stavů jako ADHD, OCD nebo Aspergerův syndrom.
Jana Adamcová se v uplynulých týdnech ocitla pod drobnohledem kvůli událostem kolem jejího manžela Jiřího Adamce. Bývalá moderátorka nyní naznačila, že jejich vztahy neutrpěly. Spíše naopak. Jednou prý bude za to "zlo", které ji potkalo, vděčná.
Nejvyšší správní soud (NSS) prověřil jednu ze stížností na průběh říjnových sněmovních voleb a rozhodl se podat trestní oznámení kvůli postupu jedné okrskové komise v Blansku. ANO bylo v okrsku započteno o více než 20 hlasů více, než hnutí získalo. Nemuselo jít jen o nepozornost, domnívají se soudci.
V Česku jde o jednu z nejsledovanějších kauz. Spor mezi bývalými manželi Ondřejem Brzobohatým a Taťánou Kuchařovou se táhne už dlouho, ale pomalu spěje k rozsudku. Padnout měl v těchto dnech, jenže nakonec je zase všechno jinak.
Velmi smutný den v pátek nastal pro rodinu Heleny Zeťové. Připadají na něj totiž její první nedožité narozeniny. Zeťové by dnes bylo půlkulatých 45 let. Pozůstalí vyzvali fanoušky, aby na zpěvačku vzpomínali.
Petr Pavel u příležitosti podání demise ocenil končící Fialovu vládu, podle jeho mínění opouští Strakovu akademii s dobrými výsledky. Prezident se domnívá, že příští kabinet tak má na čem stavět. Uvedl to na sociální síti X.
O mrtvých jen dobře? Prořízlou pusu nechal po smrti kardinála Dominika Duky promluvit frontman populární české kapely Rybičky 48. Duchovní bral podle známého hudebníka boží slovo nadarmo. Není divu, že slova muzikanta vyvolala velkou vlnu reakcí.
Dalším případem násilného činu ve vězení se zabývá policie. Po vraždě v plzeňské věznici byl nynější případ z Královéhradeckého kraje kvalifikován jako pokus o vraždu. Podezřelým je vězeň, který si již odpykává souhrnný třicetiletý trest odnětí svobody.
Nástup chladnějšího podzimního počasí se odkládá minimálně o týden, naznačuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I po víkendu se očekávají maximální teploty, které budou dosahovat dvouciferných hodnot.