V Číně se kvůli několika málo případům covidu-19 ocitlo v uzávěře další město. Lidé v asi milionovém Jü-čou v provincii Che-nan v centrální Číně mohou opustit domovy jen ve výjimečných případech. Ve městě byla také omezena doprava a plánuje se otestování všech obyvatel, uvedly podle agentury DPA tamní úřady.
Od doby, kdy v Jü-čou začala platit nová opatření, se do něj mohou jeho obyvatelé vracet, nesmějí ale odjet. Na městské komunikace se mohou vydávat jen vozidla záchranných složek. Restaurace, sportovní zařízení a další podniky se musely uzavřít a v supermarketech lze prodávat jen základní potřeby, informovaly agentury Reuters a AP s odvoláním na nařízení vedení města a sdělení představitelů místní komunistické strany.
V širší správní oblasti Sü-čchang, kam Jü-čou spadá, se za pondělí prokázaly dva symptomatické případy místního přenosu koronaviru SARS-CoV-2 a 18 asymptomatických případů, vyplývá podle Reuters z oficiálních statistik. DPA uvádí, že město přikročilo k uzávěře poté, co se v něm prokázaly tři případy koronaviru.
Podobně přísná opatření platí již druhým týdnem v 13milionové metropoli Si-an. Jeho obyvatelé nesmějí opouštět své domovy, a to ani na nákup jídla. Média si v posledních dnech všímají, že na sociálních sítích se objevují příspěvky lidí ze Si-anu, kteří si stěžují na obtíže se sháněním potravin. Ty přitom lidem zavřeným doma slíbily dodávat úřady.
Čína denně hlásí mnohem nižší přírůstky nových případů koronaviru než například USA nebo řada zemí v Evropě i jinde na světě. Od loňského roku bojuje s pandemií covidu-19 politikou takzvané nulové tolerance, což znamená, že místnímu šíření viru se pokouší zabránit hned v zárodku, často za pomoci drastických opatření. Za pondělí se v nejlidnatější zemi světa podle oficiální bilance covidem-19 lokálně nakazilo 229 lidí, z nichž 175 má příznaky. Nejvíce potvrzených nákaz připadá na provincii Šen-si, kde leží uzavřený Si-an. Čínské zdravotnické úřady ve statistikách oddělují symptomatické a asymptomatické případy.
Sociální sítě pod taktovkou společnosti Meta čelí masivnímu výpadku. Tisíce uživatelů hlásí problémy s připojením na Instagram, Facebook i WhatsApp, přičemž největší zasaženou oblastí jsou podle serveru Daily Mail Spojené státy.
Jiřina Bohdalová nezahálí ani krátce před Vánocemi, na které se nepochybně těší. Velkou novinku ze života nejslavnější české herečky dnes oznámila Česká televize. Legendě totiž vyšla další kniha.
Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Česko bude mít i v příštím roce svého zástupce v soutěži Eurovision Song Contest alias Eurovizi. Jméno českého reprezentanta ve středu dopoledne odhalila Česká televize, která zároveň oznámila velkou novinku ohledně přímých přenosů soutěže.
Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové.
Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie.
Výhledy meteorologů ohledně počasí během Vánoc zatím představují špatné zprávy pro milovníky zimních radovánek. Ti se mohou upínat na to, že předpovědi třeba nevyjdou, když do svátků stále zbývají dva týdny. Anebo mají naději v podobě horských oblastí. Tam by se bílých Vánoc měli lidé dočkat.
Milovníci kávy se možná budou muset připravit na další zdražování jejich oblíbeného nápoje. Cena kávy na světových komoditních trzích totiž dosáhla historicky nejvyšší úrovně. V úterý překročila cena arabiky, která tvoří většinu globální produkce, hranici 3,44 dolaru za libru (0,45 kg), což znamená nárůst o více než 80 % oproti minulému roku. Cena robusty se na rekordní úrovně vyšplhala již v září.