Premiér Petr Fiala (ODS) se ze zdravotních důvodů osobně neúčastní letošních oslav výročí sametové revoluce. Vyjádření u příležitosti státního svátku 17. listopadu poskytl prostřednictvím sociálních sítí. Podle premiéra si občané musí uvědomit, že o demokracii se vede zápas každý den. "Záleží jen na nás, v jaké zemi budeme žít," zdůraznil.
Fiala na úvod připomněl svá čtvrteční slova, že 17. listopad je pro něj osobně nejkrásnějším státním svátkem. "Listopad 1989 jsem měl ve svých pětadvaceti letech možnost naplno prožít. Změnil nejen můj život, ale byl to rozhodující dějinný zlom, který dosud ovlivňuje naši současnost," uvedl na sociální síti X.
Premiér zdůraznil, že svoboda a demokracie jsou křehké a někdo se je neustále snaží oslabit a zničit. "Nejsou trnem v oku jen diktaturám. Překážejí všem těm, kteří nechtějí respektovat pravidla, snaží se společnost ovládnout ve svůj prospěch, nemají úctu k druhým, diskusi považují za zdržování a svobodnou společnost za překážku pro své cíle," napsal.
Demokracie tak podle šéfa občanských demokratů musí neustále svádět zápas o pokračování a svůj charakter. "Svoboda a demokracie nejsou dány, musejí se udržovat, znovu a znovu potvrzovat v každodenních zápasech. Demokracie je tak silná, jak jsou silní její občané. Nakolik jsou demokraty, jak moc chtějí žít ve svobodě. Mysleme na to v tento sváteční den. V jaké zemi budeme žít my a naše děti, záleží jenom na nás. Na nás všech," dodal.
Fiala se ve čtvrtek omluvil z letošních oslav výročí sametové revoluce kvůli nemoci. K pracovnímu programu se hodlá naplno vrátit začátkem příštího týdne.
Na 17. listopad každoročně připadá Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Česko si připomíná události z roku 1939, kdy nacisté zakročili proti vysokoškolským studentům, a z roku 1989, kdy totéž udělali komunisté. Před čtyřiatřiceti lety to odstartovalo sametovou revoluci, která ukončila vládu jedné strany v Československu.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.