V Jakubově na Karlovarsku se zřítila část objektu bývalé porcelánky

Část objektu bývalé porcelánky se zřítila v pátek v noci v Jakubově na Karlovarsku. Nikdo nebyl uvnitř. Hasiči místo zajistili. Sutiny spadly na hlavní příjezdovou silnici do Jakubova. Silnice je proto pro veškerou dopravu i pěší zcela uzavřena. Přivolaný statik zjistil, že objekt je v havarijním stavu a bude třeba jeho částečná demolice.

V Jakubově na Karlovarsku spadla část budovy

Na místě se hledá náhradní trasa, kudy by se mohlo do obce vjíždět a vcházet. ČTK to dnes řekl Lukáš Černý z Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje a Marek Poledníček, místostarosta Ostrova, který jako příslušná obec s rozšířenou působností svolal krizový štáb.

"Událost nám byla oznámena v pátek krátce před 22:00. Do Jakubova, který je součástí obce Vojkovice, vyjelo sedm jednotek hasičů, na místě zajistili místo destrukce a vyloučili přítomnost osob," popsal Černý. Z třípodlažní budovy bývalé porcelánky se zřítila část jedné zdi a střechy. Hasiči na místě v noci i dnes dopoledne využili k prověřování stavu rozsáhlého objektu drony. S jejich pomocí hledali, zda v objektu někdo nebyl, a také z výšky zjišťovali rozsah poškození stavby.

Dnes dopoledne zasedal krizový štáb. "Statik konstatoval, že je to celé nestabilní a že je třeba výškově dvě třetiny objektu zbourat. Teď propadlo asi 20 procent střechy, v minulosti ale už bylo propadlých 50 procent střechy. Je to velmi vážný stav," řekl Poledníček. V pondělí budou pokračovat jednání o demolici.

Po privatizaci objekt několikrát střídal majitele. "Každý si z toho něco odnesl, proto je to v tak zoufalém stavu. Je to prázdné, vyrabované, nepoužívané, částečně už zborcené. V současnosti to patří občanovi Ukrajiny, který má trvalé bydliště v Oděse a údajně se zdržuje v Budapešti," uvedl Poledníček. Podle zákona by měl stavbu v havarijním stavu zbourat majitel, pokud se ho ale nepodaří kontaktovat, bude muset objekt zbourat stavební úřad a náklady pak vymáhat po majiteli. "Teď řešíme, kterému stavebnímu úřadu to patří a kde se vezmou prostředky na demolici, které nebudou rozhodně zanedbatelné. Má to tři nadzemní podlaží, dvě z nich se budou muset zbourat. A je to zhruba sto metrů dlouhé," popsal.

Protože objekt je ve stavu, kdy ohrožuje okolí, rozhodl krizový štáb o okamžité striktní uzavírce silnice pro veškerý provoz, chodce i cyklisty. "Je to hlavní a jediná přístupová silnice do obce. Aby se občané dostali do Jakubova a z Jakubova, tak pan starosta Vojkovic dojednal s majiteli soukromých pozemků, že nás na některé pustí a vytvoří se tam provizorní objízdná trasa pro automobily a pro pěší. To se teď upravuje a značí," dodal Poledníček.

Střelba v Cetinje: 12 mrtvých, útočník pálil i do dětí

12.08.2022 21:40 Aktualizováno Útočník v černohorském městě Cetinje zastřelil 11 lidí včetně dvou dětí, při incidentu sám zahynul,…

V Odře se po hromadném úhynu ryb našlo značné znečištění rtutí

12.08.2022 20:09 Vzorky vody v řece Odře podle německých úřadů ukázaly po hromadném úhynu ryb značné znečištění…

Sněmovna projedná Zemanovo veto snížení plateb za pojištěnce 26. srpna

12.08.2022 18:32 Vládní návrh zákona, který má letos snížit platby státu za státní pojištěnce do systému zdravotního…

Armáda vyšle do Hřenska drony, aby monitorovaly případná ohniska požáru

12.08.2022 17:29 Armáda vyšle do Hřenska své drony, v Českém Švýcarsku budou od soboty monitorovat případná ohniska…

Ministerstvo prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do parku České…

12.08.2022 16:18 Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České…

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku

12.08.2022 15:37 Aktualizováno Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku dnes v 15:00 předali…

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl podle Vondráška v pořádku, policie…

12.08.2022 15:19 Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý…

Expremiér Babiš dělá Česku ostudu v zahraničí, tvrdí politici

12.08.2022 14:40 Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

12.08.2022 11:34 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku dnes zastavil silný vítr. Lanovka může být v provozu do…

Piloti při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku shodili čtyři miliony litrů…

12.08.2022 10:58 Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony…

Související:

Nejnovější