V Tokiu dnes poprvé zasedl soud v případu šesti lidí, kteří kvůli rakovině štítné žlázy zažalovali provozovatele jaderné elektrárny Fukušima, píše agentura AP. Šestice lidí, kteří se v době havárie elektrárny nacházeli v prefektuře Fukušima, nyní po společnosti TEPCO požaduje 616 milionů jenů (asi 112 milionů korun) jako odškodnění.
Největší jadernou havárii od roku 1986, kdy vybuchl reaktor elektrárny Černobyl, způsobilo zemětřesení a následná vlna cunami. Žalující strana tvrdí, že radiace uniklá při neštěstí v roce 2011 způsobila jejich onemocnění.
"Kvůli léčbě (rakoviny štítné žlázy) jsem nemohla jít na univerzitu, ani dokončit studia pro svoji budoucí práci. Chtěla bych získat své zdravé tělo zpátky, ale to nejde, ať si to přeju jak chci," řekla jedna z poškozených, žena ve věku mezi 20 a 30 lety, která si nepřála být blíže identifikována.
Žalujícím bylo v době nehody mezi šesti a 16 lety a žili v různých částech prefektury Fukušima. Mezi lety 2012 a 2018 jim byla diagnostikována rakovina štítné žlázy.
Provozovatel jaderné elektrárny TEPCO soudu řekl, že poškození nebyli vystaveni radiaci dostatečně dlouho na to, aby způsobila rakovinu. Společnost se odkazovala na testy provedené na 1080 dětech ve třech městech v okolí elektrárny, z nichž 55 procent nebylo vystaveno radiaci vůbec a žádné nebylo vystaveno hodnotám vyšším než 50 milisievertů (mSv), což je roční limit pro pracovníka v jaderné elektrárně.
Advokáti žalující strany nicméně tvrdí, že rakovina jejich klientů není dědičná a je tedy velká pravděpodobnost, že ji způsobila právě radiace z Fukušimy. Argumentují také, že expertní tým v prefektuře Fukušima odhalil výskyt rakoviny štítné žlázy u 77 ze 100.000 lidí, což je číslo výrazně vyšší než běžných jeden až dva případy na milion obyvatel.
Japonské úřady a experti ale uvádějí, že vysoké číslo ve Fukušimě způsobily takzvané zbytečné diagnózy (jinak také naddiagnostikování), kvůli nimž do statistik rakoviny štítné žlázy mohli být započítáni i lidé, u kterých byly nalezeny určité abnormality; ty by ale další rakovinné příznaky nezpůsobily.
Reakce japonské vlády v okamžiku katastrofy v roce 2011 nebyla příliš rychlá. Evakuace z mnoha míst se zpozdila kvůli nedostatečné otevřenosti ohledně událostí v elektrárně. Obyvatelé snažící se ujet ve svých autech zablokovali silnice a strávili hodiny v zácpách, zatímco unikala radiace.
V roce 2019 byli v soudním řízení u tokijského obvodního soudu shledáni bývalí ředitelé TEPCO nevinnými, jelikož podle soudu nemohli katastrofu předpovídat. Případem se po odvolání zabývá soud vyšší instance.
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.