Poblíž úřadu japonského premiéra se dnes ráno pokusil upálit muž,. Zřejmě tak protestoval proti státnímu pohřbu bývalého premiéra Šinzóa Abeho, který v červenci zemřel při atentátu. Zhruba sedmdesátiletý muž policii sdělil, že se úmyslně polil hořlavinou. Kvůli rozsáhlým popáleninám skončil v nemocnici, stejně tak jako jeden zasahující policista, uvedl server The Guardian.
Japonský premiér Fumio Kišida v kanceláři nebyl, protože je v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN.
Lidé přivolali policii k incidentu kolem 7:00 (půlnoc SELČ), podle fotografa AFP na místě zůstal spálený trávník. Podle japonských médií byl nedaleko místa činu nalezen vzkaz, ve kterém muž napsal, že je silně proti státnímu pohřbu pro bývalého premiéra Abeho. Policie i hasiči se k věci odmítli vyjádřit s odkazem na probíhající vyšetřování, píší zahraniční agentury.
Státní pohřeb bývalého premiéra se uskuteční 27. září a zúčastní se ho na 6000 hostů z Japonska i zahraničí. Postoj Japonců k této velmi vzácně udělované poctě se v poslední době výrazně změnil. Pohřeb hrazený z veřejných prostředků podle listu The Guardian vyjde nejméně na 1,7 miliardy jüanů (291 milionů korun).
Podle v neděli zveřejněného průzkumu agentury Kjódó má Abeho státní pohřeb podporu 38,5 procenta veřejnosti, 60,8 procenta je proti jeho konání. Kauza poškodila také premiéra Kišidu, jeho obliba klesla od srpna o šest procentních bodů na aktuálních 29 procent, píše The Guardian.
Postoje Japonců ovlivnily informace o těsných vztazích mezi části politiků vládnoucí Liberálnědemokratické strany (LDP) a Církve sjednocení, známé jako Moonisté. Za vazby s organizací, kterou založil v roce 1954 v Jižní Koreji reverend Sun Myung Moon, se omluvil i samotný premiér Kišida. Kritici se také domnívají, že Kišida rozhodl o státním pohřbu, který je v Japonsku velmi vzácnou poctou, aby si naklonil Abeho příznivce v LDP. V posledních týdnech klesá podpora veřejnosti vládě i samotnému premiérovi.
Muž, kterého úřady podezírají ze smrtelného útoku na Abeho, odůvodnil svůj čin tím, že považoval bývalého premiéra za člena Církve sjednocení. Muž se domníval, že jeho matka přišla o většinu rodinných prostředků právě kvůli členství v této organizaci, což ale její mluvčí popřel.
Abe odstoupil z pozice premiéra v roce 2020 s odvoláním na svůj špatný zdravotní stav. Byl nejdéle sloužícím japonským premiérem. Na jeho pohřeb by podle informací deníku The Guardian měla dorazit například americká viceprezidentka Kamala Harrisová nebo australský premiér Anthony Albanese.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.