Poblíž úřadu japonského premiéra se dnes ráno pokusil upálit muž,. Zřejmě tak protestoval proti státnímu pohřbu bývalého premiéra Šinzóa Abeho, který v červenci zemřel při atentátu. Zhruba sedmdesátiletý muž policii sdělil, že se úmyslně polil hořlavinou. Kvůli rozsáhlým popáleninám skončil v nemocnici, stejně tak jako jeden zasahující policista, uvedl server The Guardian.
Japonský premiér Fumio Kišida v kanceláři nebyl, protože je v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN.
Lidé přivolali policii k incidentu kolem 7:00 (půlnoc SELČ), podle fotografa AFP na místě zůstal spálený trávník. Podle japonských médií byl nedaleko místa činu nalezen vzkaz, ve kterém muž napsal, že je silně proti státnímu pohřbu pro bývalého premiéra Abeho. Policie i hasiči se k věci odmítli vyjádřit s odkazem na probíhající vyšetřování, píší zahraniční agentury.
Státní pohřeb bývalého premiéra se uskuteční 27. září a zúčastní se ho na 6000 hostů z Japonska i zahraničí. Postoj Japonců k této velmi vzácně udělované poctě se v poslední době výrazně změnil. Pohřeb hrazený z veřejných prostředků podle listu The Guardian vyjde nejméně na 1,7 miliardy jüanů (291 milionů korun).
Podle v neděli zveřejněného průzkumu agentury Kjódó má Abeho státní pohřeb podporu 38,5 procenta veřejnosti, 60,8 procenta je proti jeho konání. Kauza poškodila také premiéra Kišidu, jeho obliba klesla od srpna o šest procentních bodů na aktuálních 29 procent, píše The Guardian.
Postoje Japonců ovlivnily informace o těsných vztazích mezi části politiků vládnoucí Liberálnědemokratické strany (LDP) a Církve sjednocení, známé jako Moonisté. Za vazby s organizací, kterou založil v roce 1954 v Jižní Koreji reverend Sun Myung Moon, se omluvil i samotný premiér Kišida. Kritici se také domnívají, že Kišida rozhodl o státním pohřbu, který je v Japonsku velmi vzácnou poctou, aby si naklonil Abeho příznivce v LDP. V posledních týdnech klesá podpora veřejnosti vládě i samotnému premiérovi.
Muž, kterého úřady podezírají ze smrtelného útoku na Abeho, odůvodnil svůj čin tím, že považoval bývalého premiéra za člena Církve sjednocení. Muž se domníval, že jeho matka přišla o většinu rodinných prostředků právě kvůli členství v této organizaci, což ale její mluvčí popřel.
Abe odstoupil z pozice premiéra v roce 2020 s odvoláním na svůj špatný zdravotní stav. Byl nejdéle sloužícím japonským premiérem. Na jeho pohřeb by podle informací deníku The Guardian měla dorazit například americká viceprezidentka Kamala Harrisová nebo australský premiér Anthony Albanese.
Počasí bude v nadcházejících dvou dnech letní. Dnes teploty vyrostou na 26 stupňů, zítra podle ČHMÚ.cz v maximech dosáhnou až na 28 stupňů.
Dnes odpoledne proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze poslední rozloučení se zesnulou zpěvačkou a herečkou Annou Slováčkovou. Obřad, který si sama předem naplánovala, se konal v úzkém kruhu nejbližších.
Česko v posledních hodinách řeší sebevraždu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou na konci předloňského roku nepřežilo 14 lidí. K tématu se vyjádřil i známý televizní moderátor Jakub Železný.
O víkendu si vzala život Lenka Šimůnková, matka jedné z obětí předloňské střelby v budově FF UK v Praze. Známá byla i tím, že po útoku kritizovala policisty a politiky. Terčem pro ni byl i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten se nakonec rozhodl prolomit mlčení a vyjádřit se k tomu, co se v sobotu stalo.
Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident.
Dagmar Patrasová a Felix Slováček se již za několik minut rozloučí s milovanou dcerou Annou, která zemřela ve věku 29 let během předminulého víkendu po dlouhém boji s vážnou nemocí. Ztrátou stále zdrcení manželé dorazili do kostela svatého Tomáše na Malé Straně po 14. hodině.
Jiří Krampol si užívá zaslouženého důchodu, když mu ho tedy zrovna nekomplikují nejrůznější zdravotní potíže. Aktuálně je herec a bavič zase v dobré kondici, ale o jednu věc už ve svém životě nestojí.
Teplé dubnové počasí si žádá výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle meteorologů hrozí od středy na většině území republiky požáry. Nebezpečí bude větší kvůli síle větru.
Rodina a pozvaní hosté se dnes v Praze loučí s Annou Slováčkovou, která zanechala nesmazatelnou stopu v českém šoubyznyse. Uctít její památku tak chtějí i takové persony jako Helena Vondráčková.
Česko se v úterý rozloučí s Annou Slováčkovou, ale veřejnost nebude mít tu možnost se zúčastnit smutečního obřadu. Rodina respektuje přání zesnulé, poslední rozloučení bude mít formu neveřejného pohřbu. Co se ví o detailech smutečního obřadu?
Až za květnové svátky vidí meteorologové v nejnovějším dlouhodobém výhledu. Nejteplejší počasí se v Česku očekává v polovině probíhajícího týdne, kdy se teploty poprvé v letošním roce mají dostat nad letních 25 °C.
Eva Burešová o uplynulém víkendu zažila jednu ze specialit "slovenské StarDance". Netančila totiž s tanečním partnerem, s nímž absolvovala předchozí průběh taneční soutěže Let's Dance. Jak se jí vedlo s jiným tanečníkem?