Prezident Miloš Zeman nebude ještě za svého mandátu jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na večerní tiskové konferenci po jeho dnešním jednání s hlavou státu na zámku v Lánech na Kladensku.
Nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský končí v srpnu. Zeman uvažoval o tom, že jeho nástupce určí ještě do 8. března, kdy současné hlavě státu vyprší mandát.
"Já jsem pana prezidenta Zemana požádal, aby nejmenoval nového předsedu Ústavního soudu. A pan prezident Zeman mé žádosti vyhověl. Pan prezident je nadále přesvědčen, že by po právní stránce měl možnost jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, nicméně se rozhodl vyhovět mé žádosti a tento krok neučinit,“ řekl k dnešnímu jednání premiér. "Myslím, že je to dobrá a důležitá zpráva,“ dodal.
"Nebudu sdělovat podrobnosti rozhovoru. Myslím, že důležitý je výsledek,“ odpověděl Fiala na dotaz, zda mu Zeman řekl, koho by chtěl šéfem ÚS jmenovat, a zda mu k tomu ukázal právní posudky, na které se odvolával. "Pan prezident argumentoval mimo jiné i tím, že jmenoval rektora jedné univerzity s nástupcem do funkce někdy v polovině března, takže i tam je to za hranicí jeho funkčního období,“ přiblížil Fiala .
Premiér zopakoval svůj názor, že jmenování předsedy ÚS končícím prezidentem by způsobilo nestabilitu v celém soudním systému. "Tento krok by nebyl akceptován, ani jednoznačně interpretován, vyvolalo by to spoustu problémů. Nakonec i většina ústavních právníků se vyslovila v tom smyslu, že prezident republiky, který končí, takový krok nemá dělat," připomněl předseda vlády. "Jsem rád, že pan prezident Zeman to akceptoval a že nechá jmenování nového předsedy Ústavního soudu na nově zvoleném prezidentovi,“ uzavřel.
S avizovaným Zemanovým záměrem nesouhlasil vedle řady ústavních právníků právě ani nově zvolený prezident Petr Pavel. Pokud by Zeman skutečně šéfa Ústavního soudu jmenoval, Pavel by podal podnět k prošetření, aby soud dal jasné doporučení, jak s takovou situací pracovat. Rychetský dnes odpoledne v České televizi řekl, že nový prezident by mohl, a dokonce musel, krok svého předchůdce ignorovat, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu v době, kdy je tato funkce stále obsazená.
Fiala doplnil, že na dnešní schůzce se Zemanem probírali i situaci po zvolení nového prezidenta. "Mým zájmem - a myslím, že i zájmem pana prezidenta Zemana - je, aby předávání moci a funkce proběhlo korektně a bez nějakých problémů. Věřím, že nakonec to tak proběhne," dodal.
Britská rozhlasová stanice Radio Caroline se dostala do hledáčku tamního regulačního orgánu Ofcom poté, co ve svém vysílání neúmyslně ohlásila úmrtí krále Karla III. Bizarní incident, ke kterému došlo během květnového pořadu moderátora Barryho Marshe, vyvolal mezi posluchači značný rozruch. Regulátor nyní oficiálně potvrdil, že stanice tímto pochybením porušila platné vysílací předpisy.
Americký zpěvák a herec Jared Leto čelí závažným obviněním ze sexuálního obtěžování vůči nezletilým dívkám, která zaznívají v novém dokumentárním snímku stanice BBC. Celkem deset žen v pořadu popsalo své údajné zkušenosti s oscarovým hercem, přičemž některé incidenty se měly odehrát v době, kdy jim bylo pouhých čtrnáct let.
Jennifer Aniston, jejíž účes „Rachel“ definoval celou jednu generaci, se rozhodla uvést na pravou míru jeden z největších mýtů o svém vzhledu. Šestapadesátiletá hvězda seriálu Přátelé v humorném videu na sociálních sítích otevřeně přiznala, že její ikonická blond hříva není dílem přírody. Na otázku fanoušků, zda by někdy uvažovala o hnědé barvě, herečka s vtipem odpověděla, že ve skutečnosti hnědovláskou je a její současný odstín je v podstatě „falešný“.
Děti se mi povedly, může si říkat Bolek Polívka. Hned několik potomků si vybralo stejnou profesi jako on. Zatímco mnohdy rodiče odrazují ratolesti od toho, aby je následovaly, v tomto případě je to úplně jinak.
Českou uměleckou obec zasáhla další velmi smutná zpráva. V den svých 94. narozenin zemřel spisovatel Vladimír Páral, jehož některá díla byla i zfilmována. Páral, jenž vystudoval chemii, se psaní věnoval od 60. let minulého století.
Meteorologové v pondělí upřesnili výstrahu před tropickými vedry a nebezpečím požárů. Nově se týká dalších oblastí v Čechách a na Vysočině. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Celý svět před časem s napětím sledoval boj britské princezny Kate se zákeřnou rakovinou. Dobře to naštěstí dopadlo, takže manželka prince Williama může s ostatními pacienty sdílet své osobní zkušenosti. Na co si vzpomněla tentokrát?
Premiér Andrej Babiš zdaleka neinformuje občany jen o dění v politice, ale občas se zmíní i o něčem jiném. Například o tom, že v poslední době znovu přibral, což ho vůbec netěší. Babiš vysvětlil, jak se to podle jeho názoru stalo.
Dominika Gottová se v poslední době stáhla do ústraní, což pro ni jako osobu žijící mimo Česko není až tak složité. Navzdory tomu se i tady ví o rozsahu problémů, s nimiž se v životě potýká. Není jí vůbec co závidět.
V Česku se již během uplynulého víkendu navrátily nejvyšší teploty k tropickým hodnotám. V pondělí se oproti neděli ještě oteplí. Další vedra jsou pak očekávána v závěru tohoto týdne, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Současný prezident Petr Pavel umí české občany všemožně překvapit. Nedávno to dokázal, když se představil jako fotograf na závodech Formule 1 v Maďarsku. Nyní se v té souvislosti dokonce stal členem Klubu sportovních novinářů České republiky (KSN).
Rok uplynul v červenci od smrti legendárního Jiřího Krampola. I po tak dlouhé době panuje u některých přátel jistá pachuť z toho, co se loni v létě dělo. Dokonce padají tak ostré nálepky, jako jsou například hyeny.