V noci na neděli začíná letní čas, hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc bude tedy o hodinu kratší. Letní čas bude platit následujících sedm měsíců. Poslední říjnovou neděli se vrátí standardní středoevropský čas, pro který se vžilo označení zimní.
Víkendová změna času se dotkne několika vlaků Českých drah. "Kvůli chybějícím 60 minutám se „zpozdí“ šest nočních dálkových vlaků Českých drah, které budou tou dobou na své trase. České dráhy se budou snažit vzniklé zpoždění snížit například zkrácením pobytu vlaků ve stanicích," uvedl ve zprávě, kterou má server newsbox.cz k dispozici, Petr Pošta z tiskové oddělení.
"Ve stanicích Bohumín a Břeclav ale bude zachován přechod vozů mezi jednotlivými nočními vlaky a budou tak zabezpečena všechna přímá noční spojení. Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože všechny vyrážejí na svou trasu až po přechodu na letní čas," dodal.
Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní svůj původní účel, tedy úsporu energií. Podle dřívějších plánů se měl čas loni ve státech Evropské unie měnit naposledy. Kvůli koronavirové pandemii i tomu, že se členské státy nedokázaly dohodnout na tom, který čas bude platit trvale, se ale tato otázka odsunula na neurčito.
Česká vláda tak loni v září schválila nařízení, podle kterého letní čas bude v dalších pěti letech stejně jako dosud začínat vždy poslední březnovou neděli a trvat do poslední neděle v říjnu. Podle nařízení tak letní čas letos potrvá od 27. března do 30. října, příští rok od 26. března do 29. října, v roce 2024 od 31. března do 27. října, v roce 2025 od 30. března do 26. října a v roce 2026 od 29. března do 25. října. Ministerstvo práce v podkladech k předpisu napsalo, že jednotné stanovení letního a zimního času v EU na pět let je podstatné kvůli dopravě i fungování trhu.
Při letním čase se nepoužívá čas daný příslušným časovým pásmem, ale používá se čas, který je obvykle o jednu hodinu posunut dopředu. Účelem jeho zavedení byla původně úspora elektrické energie, která by byla jinak potřeba pro večerní osvětlení, podle energetiků změna času ale velké úspory elektřiny nepřináší. Různé občanské iniciativy a petice se také řadu let odvolávají na možné negativní dopady střídání času na zdraví. Někteří lidé si stěžují na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. Přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá.
V českých zemích byl letní čas poprvé zavedený v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Trvale se přechod na letní čas v tehdejším Československu zavedl až v roce 1979. Od té doby kabinety určují data začátku a konce. K vydání nařízení s termíny střídání času zmocňuje vládu zákon z roku 1946. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.
Hollywood zasáhla velmi smutná zpráva. Po desetiletém boji s vážnou nemocí zemřel Val Kilmer, jeden z nejpopulárnějších herců 80. a 90. let. Poslední filmem jeho bohaté kariéry byl Top Gun: Maverick, který měl premiéru před třemi lety.
Leoš Mareš si dost zakládá na své pověsti, která mohla v posledních dnech utrpět kvůli nepodloženým spekulacím ohledně jeho osobního života. Prsty v nich měla i jedna známá osobnost.
Výkyvy počasí v Česku pokračují. Aktuálně se nacházíme ve fázi, kdy se otepluje. Teploty do pátku vystoupají až na 20 stupňů. O víkendu přijde dramatické ochlazení. Vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 85 let zemřel legendární herec Alois Švehlík. Informovalo o tom Národní divadlo.
Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 65 let zemřel slavný americký herec Val Kilmer. Stalo se tak poté, co se v posledních letech potýkal s vážnými zdravotními potížemi, které mu znemožnily pokračovat v úspěšné herecké kariéře.
V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem.
Dnes začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Češi letos za Velikonoce, konkrétně za pohoštění a koledu, utratí v průměru zhruba 3200 korun, což je o přibližně 180 korun více než loni. Vyplývá to z aktualizovaných výsledků průzkumu online supermarketu Košík.cz.
Jiřina Bohdalová už má svůj věk a logicky také zdravotní potíže, zvlášť v poslední době. Poslední velkou operaci musela podstoupit v lednu se štítnou žlázou. O náročném zákroku rozhodoval i profesor Petr Neužil. Respektovaný lékař nyní promluvil o svém vztahu s legendární herečkou.
Daniel Hůlka se na silnicích v hlavním městě stal účastníkem nepříjemného incidentu, který mu ale rozhodně nemůže být kladen za vinu. Známý zpěvák byl totiž v roli poškozeného. S druhým účastníkem nehody to však neměl jednoduché.
Doslova aprílové počasí přinesou první dny letošního dubna, který dnes začal. Po úterku se očekává oteplení, které s námi ale nevydrží dlouho. Potvrzují to informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Baby boom v českém šoubyznyse naprosto vážně pokračuje i na apríla. Karlos a Lela Vémolovi oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Slovenka přivedla populárnímu českému zápasníkovi na svět druhého syna.