Od středy budou muset být zdravotníci a pečovatelé v Německu ze zákona očkovaní proti nemoci covid-19. Kdo do dnešního dne doklad o vakcinaci nepředloží, svou profesi vykonávat dále nebude moci. Německá média nicméně upozorňují, že dnešek není žádným přelomovým dnem, neboť může trvat i více než tři měsíce, než hygienické úřady skutečně neočkovaným zdravotníkům pracovat zakážou.
A ani pak není jisté, zda se tak stane, protože kvůli možnému nedostatku personálu pro zajištění péče mohou neočkovaní pracovníci získat výjimku. Výjimku mají nyní již ti, kteří se ze zdravotních důvodů nechat imunizovat nemohou.
Povinnost být očkovaný se týká i zubařů, zdravotních záchranářů, pracovníků stacionářů, dietních asistentů, fyzioterapeutů, ale také dobrovolníků, praktikantů nebo třeba kadeřníků, kteří o pacienty a klienty zdravotních zařízení pravidelně pečují.
S rychlým vyloučením neočkovaných pracovníků ze zdravotnictví se ale nepočítá, takže neočkovaní zdravotníci i pečovatelé mohou ve středu bez obav přijít do zaměstnání. Hygienické úřady, kterým musí zaměstnavatelé nesplnění povinnosti hlásit, okamžité kontroly nepředpokládají, neboť jsou přetížené kvůli pokračující pandemii a vysoké míře nákazy. Některé zdravotní instituce a také zemské okresy, jako například saský Bautzen (Budyšín), v předchozích týdnech avizovaly, že očkování vyžadovat nebudou. Odmítavě se k povinnému očkování zdravotníků staví především Bavorsko, jehož premiér Markus Söder řekl, že vakcinaci tato spolková země žádat nebude.
Šéf Německé nadace pro ochranu pacientů Eugen Brysch očkování považuje za nedostatečný prostředek, neboť jeho účinnost proti koronovirové variantě omikron není tak vysoká jako proti předchozím variantám. "Očkovací látka a virus se musí shodovat, což nyní není, nebo jen málo," řekl Brysch v rozhovoru s rozhlasovou stanicí WDR. Uvedl, že očkování podporuje, ale dobrovolné. "Nynější stav vyhrotí personální situaci," dodal.
V Německu s 83 miliony obyvatel má k dnešku plné očkování 75,7 procenta lidí, posilující dávku pak 57,9 procenta populace. Mezi pracovníky ve zdravotnictví, kterých je podle statistiky ministerstva zdravotnictví asi 5,8 milionu, je proočkovanost výrazně vyšší. Například berlínská klinika Charité udává 94 procent. Zatímco řada spolkových zemí hlásí nejméně 90procentní proočkovanost zdravotníků, v Sasku, kde je vakcinace z celého Německa nejméně oblíbená, je to podle ministryně sociálních věcí Petry Koppingové asi 65 procent. To se shoduje s celkovou proočkovaností obyvatel Saska, která činí 64,3 procenta.
Eva Burešová je momentálně zaneprázdněna účastí v letošní řadě Let's Dance, což je slovenská obdoba StarDance. Nejspíš přitom nepočítala, že se v souvislosti s působením v této show bude řešit její vztah s kuchařem Přemkem Forejtem. A právě on teď pronesl zajímavá slova.
V Česku bez problémů nakoupíte ještě několik dní, ale během dubna musíte počítat s jednodenním omezením prodeje v obchodech kvůli velikonočním svátkům.
Kauza psychiatra Jana Cimického ve středu nepokračovala, naplánované odvolací jednání bylo odročeno na 29. dubna. Informoval o tom web novinky.cz. Důvodem odročení byla nepřítomnost obžalovaného i jeho právního zástupce.
Nikdo se teď nedokáže vžít do Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové, kteří byli v neděli do poslední chvíle s milovanou dcerou Aničkou. Odešla po dlouhém a statečném boji s rakovinou, bylo jí 29 let. Je zjevné, že rodina se během jejího odcházení semkla. Všechny spory šly úplně stranou.
Česko si krátce před Velikonocemi užije velmi teplé jarní počasí. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty po nadcházejícím víkendu nadále porostou, budou ale hrozit i bouřky.
O dvou ranách do hlavy Michala Davida se mluvilo po konfliktu na československém plese na ostrově Tenerife. Pustit se do sebe měli miliardář Richard Chlad a Vlasta Hájek, manžel Zuzany Belohorcové. Podle posledních informací se to ale celé seběhlo trochu jinak.
Nebylo to tak veřejnosti prezentováno, ale zlom v boji Aničky Slováčkové se zákeřnou rakovinou nastával již před několika týdny. Tehdy herečka a zpěvačka přišla o jednu z hlasivek. Poslední dny života pak byly podle přátel zesnulé jedním velkým trápením.
Spousta slavných Čechů od nedělního večera uctila památku zesnulé Anny Slováčkové. Chybět mezi nimi nemohli ani členové rodiny Karla Gotta. Je to logické.
Česko očekává informace o posledním rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli prohrála dlouhý boj se zákeřnou rakovinou. Rodina nyní naznačila, že pohřeb nemusí být veřejně přístupný. Lidé by ale měli mít možnost se s Aničkou rozloučit.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.