V Praze společně zasedají česká a polská vláda

Česká a polská vláda se dnes dopoledne sešly v Praze k sedmému společnému zasedání. Hlavními tématy rozhovorů zástupců vlád Petra Fialy (ODS) a Mateusze Morawieckého budou podle úřadu vlády ruská agrese na Ukrajině, energetická bezpečnost či přípravy českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině letošního roku.

Petr Fiala a Mateusz Morawiecki.

Delegace polského premiéra Morawieckého dorazila do Kramářovy vily kolem 09:30. Podle večerních informací úřadu vlády mělo do Prahy přijet sedm členů polského kabinetu. Domácí vládu při ceremoniálu vedle Fialy zastoupili ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS), průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), obrany Jana Černochová (ODS) či dopravy Martin Kupka (ODS).

Premiéři a jejich delegace zasedli k jednání krátce po přivítání v Kramářově vile. Další ministři budou jednat v Lichtenštejnském paláci, kde se také po 11:15 uskuteční společný pracovní oběd. Na 12:30 je plánována tisková konference, jejíž součástí by mohl být i podpis memorand ministerstev obrany a dopravy.

Fialova vláda se v prvním půlroku od svého jmenování vztahům s Polskem intenzivně věnuje. Podle českého premiéra se podařilo "odvalit těžký balvan" v česko-polských vztazích únorovým podpisem mezistátní dohody o podmínkách pokračování těžby v dole Turów poblíž českých hranic. Spolu s Morawieckým se Fiala v polovině března vypravil do obléhaného Kyjeva. Koncem dubna Prahu navštívil polský prezident Andrzej Duda, začátkem května byl ve Varšavě ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Setkání obou kabinetů pak navazuje na návštěvu českého premiéra v Polsku, při které v závěru dubna Fiala obnovení tradice každoročních mezivládních konzultací avizoval. Poslední, šesté jednání se konalo ještě před epidemií covidu-19 v srpnu 2019, kdy do Varšavy vyrazilo devět členů menšinové vlády ANO a ČSSD pod vedením Andreje Babiše (ANO).

Společné vládní konzultace pořádá Česká republika také se Slovenskem a Izraelem. Polští ministři ve středu absolvovali podobné jednání v Kyjevě, kde se ve společném formátu setkaly poprvé polská a ukrajinská vláda. Zasedání se zúčastnil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který udělil státní vyznamenání Morawieckému a místopředsedovi polské vlády Jaroslawu Kaczyńskému.

Vlády by se měly podle Strakovy akademie zabývat například ruskou agresí na Ukrajině. Obě země patří mezi hlavní podporovatele Ukrajiny. Ministři budou hovořit i o energetické bezpečnosti, bezpečnostní architektuře v Evropě, přípravě českého předsednictví v EU, otázce zemí západního Balkánu či perspektivách další vzájemné spolupráce.

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí o vystavení korunovačních klenotů

01.12.2022 16:39 Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vystavení korunovačních klenotů…

Jurečka chce v koalici jednat o zvýšení rodičovské

01.12.2022 14:56 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce příští rok ve vládní koalici jednat o zvýšení…

Jurečka chce, aby se Hladík stal ministrem nejpozději počátkem ledna

01.12.2022 14:56 Aktualizováno Kandidát lidovců na ministra životního prostředí a exnáměstek brněnské primátorky Petr Hladík by…

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy

01.12.2022 14:52 Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7…

Sněmovna souhlasí se zvýšením přídavků na dítě o 200 korun

01.12.2022 13:26 Aktualizováno Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst…

Senát schválil sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

01.12.2022 12:34 Senát dnes podle očekávání schválil zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a…

Stát musí čelit dezinformacím, ovšem nikoli cenzurou, řekl Fiala

01.12.2022 12:24 Stát musí čelit nepřátelské hybridní válce vedené i prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět…

Senát: V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků

01.12.2022 11:19 V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské…

Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky

01.12.2022 09:59 Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky. Index rizikového…

Související:

Nejnovější