V Praze vznikne nové očkovací centrum na Černém Mostě, řekl dnes novinářům premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dříve uvedl, že očkovat by se mělo v nákupním centru a bez předchozí registrace.
Kabinet podle Babiše dělá všechno pro to, aby vakcinace v Česku byla co nejrychlejší, v lednu by měly být k dispozici vakcíny od firmy Novavax, objednané má Česko i látky francouzského výrobce Sanofi.
Babiš dnes uvedl, že kabinet v demisi v pátek přijme další opatření proti šíření covidu-19. Apeloval na snížení sociálních kontaktů zejména u starších lidí. Zdůraznil, že z epidemie se nelze "protestovat", ale nutné je se z ní "proočkovat". Stát podle něj pracuje na zvýšení očkovacích kapacit. "Otevřeme například nové očkovací centrum Černý Most v Praze," řekl.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) minulý týden uvedl, že vydal příkaz přímo řízeným nemocnicím, aby maximálně zvýšily očkovací kapacity. Očkovací místo bez registrace v obchodním centru Černý Most v Praze by podle něj měla zřídit Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Babiš řekl, že Česko by mělo v lednu dostat vakcíny od firmy Novavax. Americká společnost Novavax podala Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) žádost o schválení své vakcíny proti covidu-19 před týdnem. Případné doporučující stanovisko by EMA mohla vydat do několika týdnů. EMA dosud doporučila k podmínečné registraci vakcíny od společností Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca a konsorcia Pfizer a BioNTech.
Od prosince budou mít lidé starší 60 let nárok na přeočkování pět měsíců po dokončeném očkování místo šesti. Podle Babiše brání okamžité platnosti opatření státní IT systémy. "My v rámci pandemie udělali víc digitalizace ve zdravotnictví, než bylo od vzniku samostatného státu. Kdyby to šlo z hlediska IT, tak bychom to udělali okamžitě. Jsem rád, že aspoň takto to bylo schváleno," uvedl Babiš. Nastavení počítačových systémů podle něj brání i tomu, aby se dnes s předstihem třeba na únor hlásili k očkování lidé, kterým uplyne lhůta k přeočkování v té době.
Zájem o očkování v posledních týdnech výrazně stoupl. Od začátku listopadu bylo podáno 871.300 dávek, zatímco za prvních 23 říjnových dní necelých 260.000. Dokončené očkování má téměř 6,3 milionu Čechů. Počet podaných posilujících dávek se blíží 675.000.
Podle dat ministerstva zdravotnictví má ukončené očkování 58,7 procenta ze všech obyvatel ČR. V kategorii lidí od 12 let výše, pro které jsou vakcíny schválené, je to 67,3 procenta. Nejvyšší podíl očkovaných je mezi seniory ve věku 70 až 79 let, a to 85,7 procenta. Naopak nejméně proočkovaní jsou mladí lidé mezi 12 a 15 lety, z nichž má ukončené očkování přibližně třetina.
Legendární hudebník Ivan Mládek dostal o uplynulém víkendu smutnou zprávu. Zemřel jeden z hudebníků, který sehrál důležitou roli v začátcích Mládkovy hvězdné kariéry.
Předseda opozičních Starostů a nezávislých Vít Rakušan se ani dnes nestal novým místopředsedou Poslanecké sněmovny. Bude tak muset proběhnout další volba. Exministr oznámil, že je připraven se o funkci ucházet znovu.
Helena Vondráčková je sice v důchodovém věku, ale neustále koncertuje a dokonce se připravuje na největší show v kariéře, která ji čeká příští rok na fotbalovém stadionu v pražském Edenu. Přesto připustila, že existuje scénář konce její kariéry.
Je to týden, co Ivana Gottová oslavila kulaté 50. narozeniny. Ještě několik dní poté bylo tajemstvím, zda jubileum opravdu nějak slavila. Nyní se konečně objevily informace, které odhalují, co se v minulém týdnu dělo.
V Česku se v pondělí opět vzpomínalo na náhle zesnulého herce Pavla Nečase, který nečekaně zemřel na Silvestra. Bosse Matějku z televizního seriálu Okresní přebor připomněla hokejová Sparta, se kterou Nečas léta spolupracoval.
Očekávání meteorologů z posledních dní se mají naplnit. V Česku bude ve čtvrtek na některých místech sněžit tak vydatně, že si to žádá výstrahu, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napadne až 10 centimetrů nového sněhu.
Českou politikou od úterního odpoledne otřásá kauza esemesek, jejichž prostřednictvím vyvíjel ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) nátlak na prezidenta Petra Pavla ve věci jmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí. Hlavy státu se veřejně zastala i první dáma Eva Pavlová.
Marta Jandová se podrobila lékařskému zákroku, který sama označila za nutný. Nejnovější operace souvisí s něčím, o čemž se zpěvačka svěřila již před časem. Lékaři totiž u dcery Petra Jandy odhalili potenciálně vážný problém.
Slovensko na začátku letošního roku zaskočila zpráva o vážných zdravotních problémech Doroty Nvotové, u které byla odhalena rakovina. Úspěšná herečka podstoupila operaci a nyní je v rekonvalescenci. Jak tato fáze léčby pokračuje?
Manželství Davida a Victorie Beckhamových čelí podle britských médií dosud nejtěžší zkoušce. Jejich nejstarší syn Brooklyn Beckham totiž na sociálních sítích zveřejnil šokující prohlášení, ve kterém své rodiče obvinil z neustálé snahy kontrolovat jeho život a ničit jeho vztah s manželkou Nicolou Peltz. Victoria Beckham je podle zdrojů z blízkého okolí těmito obviněními zdrcená a cítí se hluboce uražena, zejména popisem svého chování na synově svatbě.
Manžel britské celebrity Katie Price, podnikatel Lee Andrews, čelí skandálu poté, co byl jeho profil s nabídkou doprovodných služeb nalezen na dubajském webu pro dospělé. Andrews, který se s modelkou oženil po pouhých několika dnech známosti, veškerá obvinění rezolutně odmítá. Podle jeho vyjádření pro deník Mirror za vytvořením falešného profilu stojí „zhrzená bývalá partnerka“, která se mu tímto způsobem snaží pomstít a poškodit jeho pověst.
Britský zpěvák Sir Rod Stewart ostře zaútočil na amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho nedávným výrokům na adresu britských vojáků působících v Afghánistánu. Trump v rozhovoru pro stanici Fox News prohlásil, že jednotky NATO sice v zemi byly, ale držely se spíše v ústraní a mimo přední linie. Tato slova vyvolala vlnu pobouření mezi veterány, politiky i rodinami padlých vojáků, ke kterým se nyní přidal i jednaosmdesátiletý rockový veterán.