V režimu DPI zůstávají u dodavatelů nadále desetitisíce zákazníků

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 20. ledna 2022 14:32
Sdílej:

V režimu dodavatele poslední instance (DPI) zůstávají u dodavatelů nadále desetitisíce zákazníků. Vyšší stovky až tisíce z nich se nedaří kontaktovat, firmy se je snaží na režim DPI upozornit různými způsoby. Na přechod na běžné smlouvy mají odběratelé již pouze tři měsíce z původní šestiměsíční lhůty. Většinu klientů v režimu DPI tvoří bývalí zákazníci skupiny Bohemia Energy, kterých bylo na 900.000.

U společnosti innogy zůstává nadále asi 11.000 zákazníků z původních zhruba 250.000. Jde tedy asi o čtyři procenta klientů, 1200 z nich se nedaří kontaktovat. K dnešnímu dni firma zákazníkům DPI rozeslala 216.000 ukončovacích faktur, po jejichž vypořádání definitivně končí pro dodavatele i pro zákazníky režim DPI. Uvedla to v dnešní tiskové zprávě.

"Fakturujeme bezodkladně. V momentě, kdy od distributora obdržíme stav měřidla, zasíláme závěrečné vyúčtování. Veškeré přeplatky záloh vracíme zákazníkům ve zkrácené lhůtě deseti dnů. V případě nedoplatků nadále platí standardní lhůta 20 dnů splatnosti," řekl ředitel innogy pro maloobchod a marketing David Konvalina.

Od společnosti ČEZ, která je největším dodavatelem poslední instance u elektřiny, odešlo z režimu DPI již 95 procent klientů z více než 383.000 odběratelů. Závěrečné vyúčtování za režim DPI už odešlo 331.701 zákazníkům, kteří skončili u ČEZ v DPI.

U Pražské plynárenské je nyní v režimu DPI asi 3000 zákazníků, původně jich bylo na 40.000. "Z toho přibližně 500 zatím nereaguje na výzvy a u nich nyní praktikujeme i techniky typu lístek pod dveře," řekl ČTK mluvčí Miroslav Vránek.

Pražská energetika (PRE) eviduje v DPI nyní přes 16.000 odběratelů. "Těch, kteří opravdu nereagují, je zhruba 7000. Nicméně situace se zlepšuje, toto číslo se každý týden snižuje přibližně o 1000, jak se snažíme těmto lidem neustále volat, posíláme jim SMS a e-maily, aby přešli na standardní smlouvy," řekl ČTK mluvčí PRE Karel Hanzelka. Firma také na adresy vysílá své zaměstnance, kteří nechávají upozornění ve schránkách či nalepené na dveřích.

Společnost se v režimu DPI starala asi o 70.000 klientů, podle Hanzelky setrvávají v režimu DPI různí lidé. "Třeba lidé, kteří se o dění kolem sebe vůbec nezajímají. Nebo se v odběrných místech mohli změnit odběratelé bez vědomí předchozích dodavatelů, nebo prostě vůbec netuší, co mají dělat – senioři bez internetu se zdravotními komplikacemi a podobně. Ojedinělé nejsou případy, kdy nesouhlasí osoby a odběrná místa," uvedl Hanzelka.

Specifickou skupinou v Praze jsou podle něj byty sloužící ke krátkodobému ubytování zahraničních turistů, kde se trvale nikdo nezdržuje a majitel bytu bydlí jinde. "Částečně jde i o cizince, kteří nemají o českém DPI ani tušení, proto zanecháváme i cizojazyčné vzkazy," dodal mluvčí.

Skupina Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, která dodávala energie zhruba 900.000 klientům, oznámila loni 13. října ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Po Bohemia Energy skončily také další firmy.

Témata:
Stalo se