V sobotu testy odhalily v Česku 3518 nových případů koronaviru

V sobotu testy odhalily v Česku 3518 nových případů koronaviru, to je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Ubylo i podezření na opakovanou nákazu, za uplynulý den jich bylo 647, což je oproti minulé sobotě pokles o víc než sto případů. Znovu se ale méně testovalo.

Test na přítomnost nemoci covid-19

Dál klesá počet hospitalizovaných s pozitivním testem na covid. Aktuálně nemocnice evidují 1677 pacientů s prokázanou nákazou, z toho 173 leží na jednotkách intenzivní péče. Před týdnem bylo hospitalizací přes 2000. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), které dnes ČTK poskytl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob, a z informací na webu ministerstva.

Snižuje se i incidenční číslo, k dnešku je na hodnotě 466, před týdnem se pohybovalo kolem 500 nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní. Nejvyšší incidenci vykazuje Praha, kde připadá v přepočtu na 100.000 lidí 592 nových případů za týden. Naopak nejpříznivější situace je v Karlovarském kraji s incidenčním číslem 336.

Reprodukční číslo se v poslední době drží těsně pod hodnotou jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Číslo značí, kolik jeden pozitivně testovaný člověk v průměru nakazí dalších lidí. Aktuálně činí 0,93. Laboratoře v sobotu provedly přes 12.000 testů, před týdnem jich bylo víc než 16.000. Poměrně vysoká zůstává pozitivita provedených testů. V týdenním průměru se u diagnostických testů, na které chodí lidé s příznaky, se prokázal covid u třetiny vzorků. U testů s epidemiologickou indikací, tedy například u rizikových kontaktů, činila pozitivita 22 procent, stejně jako u preventivních testů.

Zájem o očkování je slabý, v sobotu si přišlo pro vakcínu proti covidu 425 lidí, o asi 100 méně než o týden dříve. Naprostá většina zájemců chodí pro posilující dávku. Celkový počet dávek aplikovaných od začátku vakcinace se blíží 17,5 milionu, ukončené očkování má přes 6,8 milionů lidí, z nich čtyři miliony dostalo posilující dávku.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily 1. března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo více než 3,78 milionu lidí. S nákazou dosud v zemi zemřelo přes 39.500 lidí.

Stát už zrušil naprostou většinu protiepidemických opatření. Epidemická situace podle odborníků v současné době stagnuje, je nicméně nestabilní a i s ohledem na vývoj situace v okolních zemích se nedá vyloučit, že znovu začne sílit.

Údaje o vývoji epidemie koronaviru, které se na webu ministerstva zdravotnictví objevují každý den kolem 05:00, dnes úřad zveřejnil zhruba o pět hodin později.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.

Zeman a Gazdík se shodli na potřebě změn v obsahu vzdělávání a maturit

18.05.2022 18:59 Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná…

Policie obvinila šéfa SÚRAO, skončil ve vazbě

18.05.2022 18:16 Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i…

Česko získá z Německa desítky tanků Leopard, informovala Černochová

18.05.2022 17:48 Aktualizováno Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Aktualizováno Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Zemědělci dostanou prostředky na nejohroženější odvětví i nákup půdy

18.05.2022 16:15 Vláda rozdělí mezi zemědělce, kteří čelí zdražování energií a surovin, 540 milionů korun ze…

Rakušan: S koncem pomoci na hlavním nádraží bude potřeba informační…

18.05.2022 16:03 Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam…

Zeman podepsal zákon o snížení spotřební daně z pohonných hmot

18.05.2022 15:00 Aktualizováno Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.…

Reakce na pandemii byla podle Lipavského pro většinu vlád bezprecedentní…

18.05.2022 14:11 Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád…

Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v EU

18.05.2022 13:32 Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho…

Milostivé léto se zopakuje, vláda návrh schválila

18.05.2022 13:01 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez…

Související:

Nejnovější