V sobotu testy odhalily v Česku 3518 nových případů koronaviru

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19, foto: Pixabay
ČTK 27. března 2022 10:31 | akt. 27. března 2022 13:15
Sdílej:

V sobotu testy odhalily v Česku 3518 nových případů koronaviru, to je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Ubylo i podezření na opakovanou nákazu, za uplynulý den jich bylo 647, což je oproti minulé sobotě pokles o víc než sto případů. Znovu se ale méně testovalo.

Dál klesá počet hospitalizovaných s pozitivním testem na covid. Aktuálně nemocnice evidují 1677 pacientů s prokázanou nákazou, z toho 173 leží na jednotkách intenzivní péče. Před týdnem bylo hospitalizací přes 2000. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), které dnes ČTK poskytl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob, a z informací na webu ministerstva.

Snižuje se i incidenční číslo, k dnešku je na hodnotě 466, před týdnem se pohybovalo kolem 500 nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní. Nejvyšší incidenci vykazuje Praha, kde připadá v přepočtu na 100.000 lidí 592 nových případů za týden. Naopak nejpříznivější situace je v Karlovarském kraji s incidenčním číslem 336.

Reprodukční číslo se v poslední době drží těsně pod hodnotou jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Číslo značí, kolik jeden pozitivně testovaný člověk v průměru nakazí dalších lidí. Aktuálně činí 0,93. Laboratoře v sobotu provedly přes 12.000 testů, před týdnem jich bylo víc než 16.000. Poměrně vysoká zůstává pozitivita provedených testů. V týdenním průměru se u diagnostických testů, na které chodí lidé s příznaky, se prokázal covid u třetiny vzorků. U testů s epidemiologickou indikací, tedy například u rizikových kontaktů, činila pozitivita 22 procent, stejně jako u preventivních testů.

Zájem o očkování je slabý, v sobotu si přišlo pro vakcínu proti covidu 425 lidí, o asi 100 méně než o týden dříve. Naprostá většina zájemců chodí pro posilující dávku. Celkový počet dávek aplikovaných od začátku vakcinace se blíží 17,5 milionu, ukončené očkování má přes 6,8 milionů lidí, z nich čtyři miliony dostalo posilující dávku.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily 1. března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo více než 3,78 milionu lidí. S nákazou dosud v zemi zemřelo přes 39.500 lidí.

Stát už zrušil naprostou většinu protiepidemických opatření. Epidemická situace podle odborníků v současné době stagnuje, je nicméně nestabilní a i s ohledem na vývoj situace v okolních zemích se nedá vyloučit, že znovu začne sílit.

Údaje o vývoji epidemie koronaviru, které se na webu ministerstva zdravotnictví objevují každý den kolem 05:00, dnes úřad zveřejnil zhruba o pět hodin později.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.

Stalo se
Světové celebrity
Král Karel III.

Smrt papeže Františka zasáhla britskou královskou rodinu. Král Karel III. truchlí

Smrt papeže Františka hluboce zasáhla i britskou královskou rodinu. Král Karel III. a královna Camilla podle oficiálního prohlášení zveřejněného Buckinghamským palácem prožívají smutek „s těžkým srdcem“. Zároveň však vyzdvihli papežovu soucitnost, hlubokou víru a jeho neúnavné nasazení ve službě lidem.

Mimořádná zpráva
Zahraničí
papež František

Proč papež František zemřel? Lékaři popřeli teorii o plicních problémech

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

České celebrity
Anna Slováčková

Anna Slováčková (†29) měla roztomilý sen. Splnit si ho ale nestihla

Anička Slováčková (†29), která zemřela předčasně po těžkém boji s nemocí, měla ještě plnou hlavu plánů a snů. Toužila po svatbě, chtěla napsat knihu, založit rodinu a stavěla si svůj vysněný domov v přírodě.

Mimořádná zpráva
Zahraničí
papež František

V 88 letech zemřel papež František

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.