V srpnu pomalejším tempem pokračoval růst cen výrobců, v průmyslu a zemědělství

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 16. září 2022 09:54 | akt. 16. září 2022 10:15
Sdílej:

Meziroční růst cen výrobců pokračoval v Česku také v srpnu. V zemědělství a průmyslu ale bylo tempo zdražování mírnější než v červenci. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ve druhém prázdninovém měsíci nejvíce rostly ceny v zemědělství, meziročně o 38,3 procenta. Ceny průmyslových výrobců byly o 25,2 procenta vyšší než před rokem a stavební práce zdražily o 13,4 procenta. Ceny tržních služeb stouply proti loňskému srpnu o 6,5 procenta. Meziročně se ceny všech výrobců zvyšují nepřetržitě skoro od začátku loňského roku.

"Česká ekonomika čelí cenovým tlakům ze strany energií, data o vývoji výrobních cen ale příjemně překvapila slabším meziročním cenovým růstem jak v průmyslu, tak v zemědělství již druhý měsíc v řadě," řekl dnes ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Na cenový vývoj může podle něho dopadat kombinace ochlazování hospodářského růstu a předchozího zpřísňování měnových podmínek prostřednictvím zvyšování úroků České národní banky (ČNB).

Po období dramatického cenového růstu je patrné znatelné uklidnění, když cenová dynamika zpomaluje téměř napříč odvětvími, doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Zdá se být podle něj jasné, že vrchol meziroční výrobní inflace (28,5 procenta v červnu letošního roku) má ČR již za sebou a následovat bude její pokles. Koncem roku by se mohla přiblížit do blízkosti 21 procent a v průměru za celý letošní rok dosáhnout zhruba 24 procent, odhadl.

V meziměsíčním srovnání ceny zemědělských a průmyslových výrobců v srpnu klesly, a to o 2,3 procenta, respektive o 0,1 procenta. Ceny v průmyslu klesly v meziměsíčním srovnání poprvé po sedmi měsících. Stavební práce naopak proti červenci zdražily o 1,3 procenta a služby pro firmy o 0,8 procenta.

V zemědělství rostly ceny v srpnu zejména v rostlinné výrobě. Proti loňsku byly vyšší o 47,4 procenta. Obiloviny meziročně zdražily o 58,3 procenta, olejniny o téměř 43 procent a ovoce o dvě pětiny.

V živočišné výrobě byly ceny meziročně vyšší o 28 procent. Ceny vajec a mléka stouply o více než 30 procent. U skotu, drůbeže a jatečných prasat se ceny oproti loňskému srpnu zvýšily zhruba o čtvrtinu.

V průmyslu meziročně zdražily zejména energie, jejichž cena vzrostla o 53,3 procenta. Bez započtení energií stouply ceny v průmyslu o 16,4 procenta. "Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se zvýšily o 54,3 procenta, chemických látek a výrobků o 38,9 procenta," uvedl ČSÚ. Potravinářské výrobky, nápoje a tabák zdražily o 22,6 procenta.

Ceny stavebních prací se v srpnu podle odhadu ČSÚ meziročně zvýšily o 13,4 procenta. Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví za rok zdražily zhruba o 19 procent.

Tržní služby pro podniky v srpnu stouply meziročně o 6,5 procenta. Ceny za reklamní služby a průzkum trhu vzrostly o pětinu, za služby v oblasti zaměstnání o 18,9 procenta a za skladování a podpůrné služby v dopravě o 15,7 procenta.

Stalo se
České celebrity
Pavel Trávníček

Pavel Trávníček mezi lidmi. Návrat známého herce se blíží

Pavel Trávníček prožívá nelehký začátek letošního roku, protože ho postihly poměrně vážné zdravotní problémy. Známý herec se již dočkal propuštění z nemocnice do domácího léčení. A už v březnu by měl opět pracovat. 

Sport
Tereza Voborníková

Česko má pátou medaili z olympiády. Biatlonistka Voborníková je bronzová

Až poslední olympijský závod přinesl pro český biatlon vytouženou medaili. Postarala se o ni v závodě s hromadným startem na 12,5 kilometru ve svém životním závodě Tereza Voborníková, která získala bronzovou medaili. Navíc to mohla být i medaile nejcennější, ale v posledních metrech jí ubývalo sil, takže se nakonec spokojila se třetím místem. Česká olympijská výprava tak získala v pořadí pátou medaili na těchto olympijských hrách.

České celebrity
Karlos Vémola

Nelichotivý rekord Karlose Vémoly. Tohle prozradil o částce, kterou zaplatil

Karlos Vémola ani zdaleka nemá klid, protože policejní vyšetřování případu, v němž figuruje, pokračuje. Alespoň se ale má lépe než před několika týdny, kdy se nacházel ve vazbě. Co nyní prozradil o okolnostech svého propuštění na svobodu? 

Počasí
Povodně, ilustrační fotografie.

Víkendové počasí způsobí potíže. Hrozí ledovka a vzestup hladin vodních toků

Počasí v Česku se o víkendu mění, ale bez výstrah meteorologů se ani tak neobejde. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že v neděli hrozí na části území ledovka. Meteorologové také očekávají oblevu a vzestup hladin některých vodních toků.