Prudký rozmach koronavirové varianty omikron dostává na hranice možností nemocnice ve skoro polovině států USA. Ve 24 státech je aktuálně obsazeno nejméně 80 procent nemocničních lůžek se zdravotnickým personálem, napsal dnes s odvoláním na vládní data deník The New York Times (NYT). Nadále rostou i celoamerické přírůstky infekcí, v některých dříve zasažených oblastech ale už začala čísla klesat.
V amerických nemocnicích leží skoro 160.000 pacientů pozitivně testovaných na koronavirus. Bilance je již několik dní nad nejvyšší hodnotou z loňské zimy, počet infikovaných na jednotkách intenzivní péče nicméně zůstává nižší. V nemocnicích přitom s covidem-19 častěji končí lidé, kteří se nenechali proti nemoci očkovat. Například v New Yorku bylo kolem Vánoc na každých 100.000 očkovaných obyvatel 22 v nemocnici, mezi neočkovanými to bylo 180 na 100.000.
Alespoň 80 procentní obsazenost obsluhovaných lůžek hlásily ve čtvrtek nemocnice v Georgii, Marylandu či Massachusetts. Podle NYT je ještě znepokojivější, že u 18 států a také u washingtonského federálního distriktu byla 85procentní nebo vyšší obsazenost lůžek na jednotkách intenzivní péče pro dospělé. Nejhorší je prý situace v jižních státech Alabama, Missouri, Nové Mexiko a Texas a také na severovýchodě v Rhode Islandu.
Nemocnice se zároveň s enormním přílivem pacientů potýkají s personálními problémy, které jsou důsledkem dlouhodobého vyčerpání a aktuálních nákaz mezi pracovníky. Mnohé státy kvůli tomu mobilizovaly příslušníky národních gard, federální vláda zase posílá na pomoc týmy armádních zdravotníků.
"Naše nemocnice jsou pod extrémním tlakem," napsala ve středu na twitteru guvernérka státu Oregon Kate Brownová. Ohlásila při tom nasazení dalších 700 členů národní gardy po dřívější mobilizaci 500 příslušníků.
Rychlé šíření koronavirové nákazy se aktuálně týká celého amerického území. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že vysokou míru komunitního přenosu infekce zažívalo v uplynulých dnech 99,35 procenta amerických okresů. Celé USA zaznamenaly za poslední týden asi 800.000 nákaz na den a počty zatím stále rostou.
Nicméně ve městech, která byla novou vlnou těžce zasažená jako první, už patrně šíření koronaviru začalo polevovat. Denní přírůstky v posledních dnech klesly v oblastech Washingtonu, Newarku a Clevelandu, zatímco obrat se začíná rýsovat také v New Yorku a Chicagu.
Počty úmrtí spojených s covidem-19 naopak nejspíše ještě nějakou dobu porostou. Aktuálně USA hlásí 1800 mrtvých na den a souhrnná bilance se blíží 850.000 úmrtí.
Co naopak v poslední době roste velmi pomalu, je podíl očkovaných v americké populaci. Alespoň jednu dávku vakcíny zatím dostalo 75 procent obyvatel USA a podle nového článku zpravodajského webu Axios je pravděpodobné, že země je v tomto směru blízko vyčerpání svého potenciálu. "Peněžité odměny a další bonusy se statistikami o vakcinacích prakticky nepohnuly. A tak vláda místo cukru sáhla po bičích, jenže teď přišla o ten největší bič," píše Axios v odkaze na čtvrteční verdikt amerického nejvyššího soudu, který zablokoval očkovací nařízení pro firmy s více než 100 zaměstnanci.
"Nyní je velmi nepravděpodobné, že Spojené státy dosáhnou úrovně přibližně 85 až 90 procent naočkovaných obyvatel, aby se dostaly ven z pandemie," reagovala na rozhodnutí soudu odbornice na infekční choroby a bývalá členka vládní poradní komise Céline Gounderová.
Vakcinační nařízení mohou stále zavádět jednotlivé americké státy nebo města či korporace, přičemž mnohé samosprávy a společnosti opatření v tomto směru přijaly. Patří k nim i aerolinky United Airlines, jejichž šéf Scott Kirby tento týden uvedl, že firma za poslední dva měsíce nezaznamenala žádné úmrtí související s covidem-19 mezi naočkovanými zaměstnanci. Předtím, než na podzim vstoupilo v platnost povinné očkování, údajně umíral kvůli koronaviru v průměru jeden zaměstnanec týdně.
Asi všichni jsme se domnívali, že Dara Rolins bude mít radost z návratu Pavla Nedvěda do Česka. Teď už je to ale úplně jasné. Slovenská zpěvačka poskytla důkaz v podobě všeříkající fotografie ze svého domova.
Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy.
Snad jen Jiří Bartoška byl větší tváří karlovarského festivalu než Marek Eben. Právě slavný moderátor se letos opakovaně chopil slova, aby hereckého kolegu připomněl. Organizátorům sice složil poklonu, ale přiznal, že bez Bartošky to není úplně ono.
První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Nejvyšší cenu, tedy Křišťálový glóbus, po osmi letech opět obdržel domácí zástupce. Uspěl totiž česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema.
Evropská unie chce s Washingtonem nadále jednat o obchodní dohodě. Pokud Spojené státy od srpna opravdu uvalí třicetiprocentní clo na dovoz zboží z unijního trhu, Brusel je podle Ursuly von der Leyenové připraven chránit zájmy členských zemí a přijít s protiopatřeními.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou horolezeckou obec v červenci. Ve věku 48 let zemřela Klára Kolouchová, když se zřítila z deváté nejvyšší hory světa Nanga Parbat. Nyní vychází najevo, jak vypadaly její tragické poslední okamžiky.
Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika.
Přání pevného zdraví je tentokrát opravdu namístě. Jiří Krampol v pátek oslavil 87. narozeniny, ale podle nejnovějších informací rozhodně nemá náladu se bavit. Údajně ho totiž opět zradilo zdraví.
Vypnutí přepínačů paliva během vzletu zřejmě způsobilo tragickou červnovou nehodu letounu společnosti Air India v indickém Ahmedabádu, kterou přežil jediný člověk. Vyplývá to z předběžných závěrů vyšetřování, které bude pokračovat. Informovala o tom CNN.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i v letních měsících. Není to dlouho, co Barbora Mottlová odhalila, že čeká miminko. Jak ale přiznala, už má za sebou první trimestr a dokonce má s manželem vybraná jména pro prvního potomka.
Nová a nebezpečná droga už zabíjí i v Česku. Na Benešovsku ve středních Čechách zemřel v tomto týdnu pětadvacetiletý muž, jehož v kritickém stavu přijali v benešovské nemocnici. Případem se zabývá policie.