V téměř polovině států USA jsou nemocniční lůžka obsazená z 80 a více procent

Prudký rozmach koronavirové varianty omikron dostává na hranice možností nemocnice ve skoro polovině států USA. Ve 24 státech je aktuálně obsazeno nejméně 80 procent nemocničních lůžek se zdravotnickým personálem, napsal dnes s odvoláním na vládní data deník The New York Times (NYT). Nadále rostou i celoamerické přírůstky infekcí, v některých dříve zasažených oblastech ale už začala čísla klesat.

Covid-19, ilustrační fotografie.

V amerických nemocnicích leží skoro 160.000 pacientů pozitivně testovaných na koronavirus. Bilance je již několik dní nad nejvyšší hodnotou z loňské zimy, počet infikovaných na jednotkách intenzivní péče nicméně zůstává nižší. V nemocnicích přitom s covidem-19 častěji končí lidé, kteří se nenechali proti nemoci očkovat. Například v New Yorku bylo kolem Vánoc na každých 100.000 očkovaných obyvatel 22 v nemocnici, mezi neočkovanými to bylo 180 na 100.000.

Alespoň 80 procentní obsazenost obsluhovaných lůžek hlásily ve čtvrtek nemocnice v Georgii, Marylandu či Massachusetts. Podle NYT je ještě znepokojivější, že u 18 států a také u washingtonského federálního distriktu byla 85procentní nebo vyšší obsazenost lůžek na jednotkách intenzivní péče pro dospělé. Nejhorší je prý situace v jižních státech Alabama, Missouri, Nové Mexiko a Texas a také na severovýchodě v Rhode Islandu.

Nemocnice se zároveň s enormním přílivem pacientů potýkají s personálními problémy, které jsou důsledkem dlouhodobého vyčerpání a aktuálních nákaz mezi pracovníky. Mnohé státy kvůli tomu mobilizovaly příslušníky národních gard, federální vláda zase posílá na pomoc týmy armádních zdravotníků.

"Naše nemocnice jsou pod extrémním tlakem," napsala ve středu na twitteru guvernérka státu Oregon Kate Brownová. Ohlásila při tom nasazení dalších 700 členů národní gardy po dřívější mobilizaci 500 příslušníků.

Rychlé šíření koronavirové nákazy se aktuálně týká celého amerického území. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že vysokou míru komunitního přenosu infekce zažívalo v uplynulých dnech 99,35 procenta amerických okresů. Celé USA zaznamenaly za poslední týden asi 800.000 nákaz na den a počty zatím stále rostou.

Nicméně ve městech, která byla novou vlnou těžce zasažená jako první, už patrně šíření koronaviru začalo polevovat. Denní přírůstky v posledních dnech klesly v oblastech Washingtonu, Newarku a Clevelandu, zatímco obrat se začíná rýsovat také v New Yorku a Chicagu.

Počty úmrtí spojených s covidem-19 naopak nejspíše ještě nějakou dobu porostou. Aktuálně USA hlásí 1800 mrtvých na den a souhrnná bilance se blíží 850.000 úmrtí.

Co naopak v poslední době roste velmi pomalu, je podíl očkovaných v americké populaci. Alespoň jednu dávku vakcíny zatím dostalo 75 procent obyvatel USA a podle nového článku zpravodajského webu Axios je pravděpodobné, že země je v tomto směru blízko vyčerpání svého potenciálu. "Peněžité odměny a další bonusy se statistikami o vakcinacích prakticky nepohnuly. A tak vláda místo cukru sáhla po bičích, jenže teď přišla o ten největší bič," píše Axios v odkaze na čtvrteční verdikt amerického nejvyššího soudu, který zablokoval očkovací nařízení pro firmy s více než 100 zaměstnanci.

"Nyní je velmi nepravděpodobné, že Spojené státy dosáhnou úrovně přibližně 85 až 90 procent naočkovaných obyvatel, aby se dostaly ven z pandemie," reagovala na rozhodnutí soudu odbornice na infekční choroby a bývalá členka vládní poradní komise Céline Gounderová.

Vakcinační nařízení mohou stále zavádět jednotlivé americké státy nebo města či korporace, přičemž mnohé samosprávy a společnosti opatření v tomto směru přijaly. Patří k nim i aerolinky United Airlines, jejichž šéf Scott Kirby tento týden uvedl, že firma za poslední dva měsíce nezaznamenala žádné úmrtí související s covidem-19 mezi naočkovanými zaměstnanci. Předtím, než na podzim vstoupilo v platnost povinné očkování, údajně umíral kvůli koronaviru v průměru jeden zaměstnanec týdně.

Němci mohou podle Ukrajinců svými postoji povzbudit Putina k invazi

22.01.2022 16:39 Němečtí představitelé by podle ukrajinského ministra zahraničních věcí Dmytra Kuleby měli přestat s…

Ir vyvolal pozdvižení v letadle, teď mu hrozí 20 let vězení

22.01.2022 14:44 Irskému občanovi, který si při letu z Dublinu do New Yorku odmítl nasadit roušku a vystrčil na…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 Aktualizováno První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Merz je oficiálně novým předsedou německé CDU

22.01.2022 13:40 Aktualizováno Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou…

Na Ukrajinu dorazila první zásilka z americké vojenské pomoci

22.01.2022 13:10 Do Kyjeva v noci na dnešek dorazila první zásilka z nedávno schválené americké vojenské pomoci.…

Polsko hlásí rekordních čísla nově nakažených koronavirem

22.01.2022 11:08 V Polsku za poslední den přibylo rekordních 40.876 nových případů nákazy koronavirem, uvedlo…

V Rusku za poslední den přibylo rekordní množství nově nakažených

22.01.2022 10:11 V Rusku za posledních 24 hodin přibylo rekordních 57.212 nově nakažených koronavirem, což je…

Tokio má čtvrtý den po sobě nejvyšší denní přírůstek nakažených

22.01.2022 10:02 V Tokiu přibylo za minulý den 11.227 nových případů covidu-19. Japonská metropole tak zaznamenala…

Tonga trpí po výbuchu sopky nedostatkem pitné vody

22.01.2022 09:31 Úřady tichomořského souostroví Tonga poničeného výbuchem sopky, začnou stěhovat lidi z menších…

Německo hlásí přes 135 tisíc nakažených a rekordní sedmidenní incidenci

22.01.2022 08:22 V Německu za poslední den přibylo 135.461 lidí nakažených koronavirem, zatímco před týdnem to bylo…

Související:

Nejnovější

reklama