V USA uvolňují vakcínu na opičí neštovice pro rizikové kontakty nakažených

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 24. května 2022 09:57
Sdílej:

Americké úřady mobilizují zásoby vakcíny proti opičím neštovicím ve snaze naočkovat zranitelné jedince, kteří měli kontakt s nakaženým při současném šíření nemoci v západních zemích. Oznámila to v pondělí činitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Informovala o žádosti státním rezervám o uvolnění vakcíny s názvem Jynneos. Kdy by očkování mohlo začít, ale nebylo jasné.

Spojené státy v posledních dnech zaregistrovaly výskyt opičích neštovic u lidí podobně jako řada evropských zemí. Nemoc, považovaná za méně nebezpečného příbuzného vymýcených pravých neštovic, se potvrdila u pacienta ve státě Massachusetts. V dalších čtyřech případech panuje podezření na stejnou diagnózu.

Jennifer McQuistonnová z oddělení CDC pro nebezpečné patogeny informovala, že USA mají nyní k dispozici asi 1000 dávek vakcíny Jynneos, která je schválená k prevenci pravých i opičích neštovic. Podle McQuistonové se očekává, že v nejbližších týdnech zásoby "velmi rychle" narostou.

"Mohu oznámit, že byla podána žádost o uvolnění vakcíny Jynneos ze státních rezerv pro některé vysoce rizikové kontakty některých raných pacientů," citovala činitelku televize CNN. Kandidáty na očkování jsou podle McQuistonové blízcí nakažených nebo zdravotníci, "především ti, u nichž je velké riziko vážného průběhu nemoci".

Onemocnění často začíná příznaky podobnými chřipce, po nichž se přidávají změny na kůži označované jako léze. Většina nakažených se za dva až čtyři týdny uzdraví bez speciální léčby, píše agentura AFP. Experti aktuálně nepředpovídají rychlé šíření nákazy jako například u covidu-19, mimo jiné proto, že přenos opičích neštovic vyžaduje těsnější kontakt s nakaženým. Současný výskyt nemoci v několika zemích, kde se běžně nešíří, však vyvolává znepokojení.

Opičí neštovice jsou endemické pro centrální a západní Afriku a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lze jejich šíření v jiných částech světa zastavit. Epidemioložka WHO Maria Van Kerkhoveová v pondělí uvedla, že například v Evropě situaci "je možné mít pod kontrolou". V "neendemických" zemích podle ní dosud bylo zaznamenáno téměř 200 potvrzených a podezřelých případů.

Podle SZÚ se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.

Stalo se
České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup to myslí vážně. Nejspíš ho znovu uvidíme v ringu

Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat. 

Domácí
Praha, ilustrační foto

Pražští hygienici se mají na pozoru. Případů svrabu je ještě více než loni

Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí. 

Domácí
Pavel Novotný

Pavel Novotný už je za mřížemi. Nastoupil v Praze

Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci. 

České celebrity
Jiří Fiala byl basákem skupiny Mňága a Žďorp.

Poslední rozloučení s Jiřím Fialou (†58). Lidé mu dají sbohem v příštím týdnu

Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.