V Česku v úterý testy odhalily 4034 případů nákazy koronavirem, což je nejméně ve všední den v tomto roce. Oproti minulému úterý přibylo zhruba o 2700 pozitivních méně. V mezitýdenním srovnání bylo i méně podezření na opakovanou nákazu, toto úterý jich laboratoře zjistily 782.
Dál ubývá hospitalizovaných s covidem, v úterý vyžadovalo nemocniční péči 1362 nakažených, z toho 69 bylo v těžkém stavu. Počet zemřelých s potvrzenou nákazou za celou dobu epidemie se blíží 40.000, statistiky jich k úterý evidují 39.933. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Denní přírůstky nakažených v mezitýdenním srovnání převážně klesají od začátku února, kdy se dostaly až nad 57.000 případů za den. V dubnu se počty odhalených případů v pracovních dnech pohybují mezi 4000 a 7000 pozitivními. Snižuje se i zátěž nemocnic, oproti minulému úterý klesl počet hospitalizovaných asi o 450, v těžkém stavu bylo před týdnem zhruba o padesátku pacientů víc.
Od konce ledna také setrvale klesají počty testů na koronavirus. Na začátku února bylo více než 156.000 lidí testováno metodou PCR a dalších téměř 29.000 antigenními testy. O měsíc později byla PCR testů pětina a antigenních třetina. Na začátku dubna byl počet PCR testů proti únoru téměř osminový a antigenních testů pětina. V úterý lidé podstoupili zhruba 16.300 PCR testů a 5200 antigenních testů, dohromady asi o 7000 méně než minulou neděli. U diagnostické indikace, kdy se testují lidé vykazující příznaky nemoci, byl v úterý podíl pozitivních zhruba čtvrtinový. U nejpočetnějších preventivních testů a u epidemiologické indikace zahrnující rizikové kontakty se nákaza potvrdila asi u 15 procent testovaných.
O oslabování epidemie svědčí i takzvané incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel za poslední týden připadá nyní 251 nových případů. Nižší týdenní incidence byla naposledy loni 26. října. Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde činí 403, následuje Středočeský kraj v přepočtu s 289 pozitivními a Jihomoravský kraj s 258. V dalších krajích je už incidence pod celostátním průměrem. Nejlépe je na tom Liberecký a Karlovarský kraj, kde dosahuje incidenční číslo hodnoty 163, respektive 165.
Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,87 milionu potvrzených případů nákazy. Dokončené očkování proti covidu-19 má téměř 6,87 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostalo necelých 4,13 milionu z nich. V úterý zdravotníci aplikovali 2169 dávek, před týdnem se nechalo očkovat 2010 lidí. Zájem o vakcinaci dlouhodobě klesá. Výrazně nyní převažují lidé, kteří si chodí pro třetí posilující dávku vakcíny.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.
Anička Slováčková (†29), která zemřela předčasně po těžkém boji s nemocí, měla ještě plnou hlavu plánů a snů. Toužila po svatbě, chtěla napsat knihu, založit rodinu a stavěla si svůj vysněný domov v přírodě.
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
Australská herečka Cate Blanchett, která nedávno oslavila 55. narozeniny, překvapila v nejnovějším rozhovoru fanoušky po celém světě nečekaným prohlášením. Ikona světového filmu, držitelka dvou Oscarů a hvězda snímků jako Pán prstenů, připustila, že vážně uvažuje o ukončení své herecké kariéry.
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.
Britský princ Harry (40) navštívil Ukrajinu, aby osobně vyjádřil podporu těm, které zasáhla válka. Zavítal do kliniky Superhumans, která se specializuje na bezplatnou léčbu zraněných civilistů a vojáků. Nabízí nejen protézy a rekonstrukční operace, ale i psychologickou pomoc. Vévoda ze Sussexu láskyplně objímal děti a podal si ruku se zraněnými vojáky.
Marek Eben je sice studovaným hercem a zejména v divadle dlouhá léta hrál, většina z nás ho dnes vnímá především jako úspěšného moderátora. Jak se to stalo, že se na tomto poli tak moc prosadil?
V poslední době zažívá svět celebrit skutečný rozchodový boom. Nejnovějším přírůstkem na seznam bývalých párů je dvojice britské herečky Emmy Corrin (29) a amerického herce Ramiho Maleka (43), kteří podle zpráv britského deníku Daily Mail ukončili svůj vztah po přibližně dvou letech.