Válek zítra oznámí změny pro školní lyžařské kurzy, uvedl Gazdík

Nastupující ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek po uvedení do funkce oznámí, jak se změní protiepidemické podmínky pro školní lyžařské kurzy. Vláda by pak změnu mimořádného opatření měla schválit příští týden. ČTK to dnes řekl budoucí ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Vlastimil Válek

Oba kandidáti na ministry se podle něj shodli, že současná podmínka opakování PCR testů po třech dnech je pro školní kolektivy na lyžařském výcviku nesmysl. Jak přesně se opatření změní, nechtěl Gazdík zatím upřesnit.

Podle současného nařízení se musí každý s výjimkou dětí do 12 let při koupi skipasu prokázat dokončeným očkováním nebo dokladem o prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech. Děti od 12 do 18 let mohou použít ještě negativní PCR test ne starší 72 hodin. Pro školy je zvláštní úlevou jen to, že žáci jedné školy a jejich dozor nemusí dodržovat rozestupy 1,5 metru ve frontě na vlek či lanovku, které pro ostatní lyžaře platí. Pod vedením odcházejícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se pro školní kolektivy žádná další výjimka pro lyžování neurčila.

Gazdík dnes uvedl, že se dohodl s Válkem a epidemiologickým týmem, že se opatření po jmenování nové vlády pětikoalice změní. "Na vládě se to bude řešit příští týden. Zítra (v pátek) oznámí ministr zdravotnictví, co navrhuje," řekl. "To současné opatření je za mě naprosto nesmyslné," dodal. Nová vláda se podle něj bude snažit přijít s nařízeními, která budou realistická a splnitelná. "Naším zájmem je, aby děti na lyžařské kurzy jely," zdůraznil.

Podle Gazdíka jednali zástupci pětikoalice o potřebě úpravy opatření asi dva týdny a v kontaktu byli i se zástupci školských asociací. Každý den se podle něj ozývají desítky ředitelů, kteří chtějí vědět, jestli mají lyžařské kurzy po Novém roce odhlásit, nebo za jakých podmínek se budou konat. To, že by měli pedagogové v polovině kurzu třeba v Beskydech či Orlických horách shánět PCR testy pro část účastníků lyžařského kurzu, považuje Gazdík za logisticky nemožné. "A abych dostal výsledek v řádu hodin, to je už úplně nemožné v současné kapacitě PCR testování," dodal. Poznamenal, že se při jednání s Válkem snažil například i o to, aby pro PCR testy na školní lyžařské kurzy nebyla určující hranice 12 let, ale třeba sedmá třída. Poukázal přitom na to, že ve třídách se potkávají děti různého věku. Víc zatím upřesnit nechtěl.

V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

23.05.2022 10:23 V neděli Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 520 víz dočasné ochrany, výrazně méně než předchozí…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

U Slaného se srazil motocykl s autobusem a několika auty, na místě jsou…

22.05.2022 19:31 Aktualizováno Na obchvatu Slaného na Kladensku se dnes v podvečer srazil motocykl s autobusem a dvěma osobními…

Na jezu na řece Úpě se převrhla kánoe, dítě skončilo v nemocnici

22.05.2022 18:18 Na jezu na řece Úpě u Ratibořic na Náchodsku se dnes odpoledne převrhla kánoe se ženou a dvěma…

Potravinové zásoby státu by Čechům vydržely na den. Navýšení by vyšlo na…

22.05.2022 16:55 Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly…

Počet uprchlíků přebývajících na hlavním nádraží se snížil

22.05.2022 14:40 Počet uprchlíků, kteří přebývají na pražském hlavním nádraží, se snižuje a situace se zlepšuje. V…

Přezkoumání rozhodnutí Schillerové o prominutí DPH nebylo iniciativou…

22.05.2022 12:32 Přezkoumání rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ohledně prominutí DPH u…

Cestovní pojištění v nejbližších týdnech citelně zdraží

22.05.2022 10:30 Cestovní pojištění v nejbližších týdnech zdraží proti loňskému roku o deset až 17 procent. Vyplývá…

Fiala a BIS navrhují sladit terminologii zákona o zpravodajských službách

22.05.2022 10:10 Především sladit terminologii zákona o zpravodajských službách s dalšími předpisy má za cíl novela,…

Česká republika už udělila víza 350.795 uprchlíkům z Ukrajiny

22.05.2022 09:51 Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny. Oproti stejnému dni…

Související:

Nejnovější