Válek zítra oznámí změny pro školní lyžařské kurzy, uvedl Gazdík

Nastupující ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek po uvedení do funkce oznámí, jak se změní protiepidemické podmínky pro školní lyžařské kurzy. Vláda by pak změnu mimořádného opatření měla schválit příští týden. ČTK to dnes řekl budoucí ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Vlastimil Válek

Oba kandidáti na ministry se podle něj shodli, že současná podmínka opakování PCR testů po třech dnech je pro školní kolektivy na lyžařském výcviku nesmysl. Jak přesně se opatření změní, nechtěl Gazdík zatím upřesnit.

Podle současného nařízení se musí každý s výjimkou dětí do 12 let při koupi skipasu prokázat dokončeným očkováním nebo dokladem o prodělání nemoci v uplynulých 180 dnech. Děti od 12 do 18 let mohou použít ještě negativní PCR test ne starší 72 hodin. Pro školy je zvláštní úlevou jen to, že žáci jedné školy a jejich dozor nemusí dodržovat rozestupy 1,5 metru ve frontě na vlek či lanovku, které pro ostatní lyžaře platí. Pod vedením odcházejícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se pro školní kolektivy žádná další výjimka pro lyžování neurčila.

Gazdík dnes uvedl, že se dohodl s Válkem a epidemiologickým týmem, že se opatření po jmenování nové vlády pětikoalice změní. "Na vládě se to bude řešit příští týden. Zítra (v pátek) oznámí ministr zdravotnictví, co navrhuje," řekl. "To současné opatření je za mě naprosto nesmyslné," dodal. Nová vláda se podle něj bude snažit přijít s nařízeními, která budou realistická a splnitelná. "Naším zájmem je, aby děti na lyžařské kurzy jely," zdůraznil.

Podle Gazdíka jednali zástupci pětikoalice o potřebě úpravy opatření asi dva týdny a v kontaktu byli i se zástupci školských asociací. Každý den se podle něj ozývají desítky ředitelů, kteří chtějí vědět, jestli mají lyžařské kurzy po Novém roce odhlásit, nebo za jakých podmínek se budou konat. To, že by měli pedagogové v polovině kurzu třeba v Beskydech či Orlických horách shánět PCR testy pro část účastníků lyžařského kurzu, považuje Gazdík za logisticky nemožné. "A abych dostal výsledek v řádu hodin, to je už úplně nemožné v současné kapacitě PCR testování," dodal. Poznamenal, že se při jednání s Válkem snažil například i o to, aby pro PCR testy na školní lyžařské kurzy nebyla určující hranice 12 let, ale třeba sedmá třída. Poukázal přitom na to, že ve třídách se potkávají děti různého věku. Víc zatím upřesnit nechtěl.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější