Válka může mít značné dopady na ekonomiku, od zdražování potravin po sociální nepokoje

Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, nikdo nevěděl, jak dlouho konflikt potrvá a jak velké dopady bude mít na Evropu a zbytek světa. Po téměř třech měsících války jsou ekonomické důsledky konfliktu zřetelnější a vyhlídky nevypadají dobře. V době už tak silných inflačních tlaků, za kterými stojí rostoucí ceny potravin a energií a výpadky v dodavatelských řetězcích po pandemii, prohlubuje válka mezi Ruskem a Ukrajinou napětí mezi nabídkou a poptávkou, zhoršuje spotřebitelskou náladu a ohrožuje globální hospodářský růst, píše server CNBC.

Ilustrační foto

Pozornost globálních finančních trhů se stále upírá k válce, která nyní vstupuje do druhé fáze, v níž začínají tvrdé boje na východě Ukrajiny. Podle analytiků by právě "bitva o Donbas" mohla určit výsledek války.

Mezi investory nyní panují obavy z vysoké inflace a jejích negativních dopadů na globální hospodářský růst. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá, že ve Spojených státech letos inflace dosáhne 7,7 procenta a že v eurozóně bude činit 5,3 procenta.

Kvůli obavám z rostoucích cen investoři prodávají dluhopisy, což zvyšuje výnosy těchto cenných papírů. U desetiletých dluhopisů americké vlády se výnos v úterý vyšplhal na 2,94 procenta, nejvýše od konce roku 2018. Investoři očekávají, že centrální banky ve snaze o omezení růstu cen přikročí k výraznějšímu zvyšování úroků, což by podle MMF mohlo vést k dalším výprodejům na dluhopisových i akciových trzích.

Bez ohledu na další vývoj války v nejbližších dnech a týdnech se budou po celém světě dál projevovat negativní důsledky konfliktu. Tento týden Světová banka (SB) i MMF kvůli válce na Ukrajině zhoršily odhad růstu globální ekonomiky.

SB snížila odhad letošního růstu skoro o celý procentní bod, a to na 3,2 ze 4,1 procenta. Zhoršení zdůvodnila dopady konfliktu na světovou ekonomiku. Obě instituce uvedly, že očekávají prohlubující se problémy v dodavatelských řetězcích a dramatický růst cen komodit. "Rusko je důležitým dodavatelem ropy, plynu a kovů. Spolu s Ukrajinou je také významným dodavatelem pšenice a kukuřice. Snížené dodávky těchto komodit vedou k prudkému růstu jejich cen," uvedl MMF.

Hlavní evropský ekonom banky Goldman Sachs Jari Stehn ve středu řekl, že důsledky války na Ukrajině už teď brzdí růst evropské ekonomiky. "Ekonomika eurozóny zpomaluje docela rychle, protože výrazně vyšší inflace začíná mít dopad na příjmy a spotřebu a vyšší ceny energií zatěžují výrobce," uvedl. "Navíc existuje celá řada problémů v dodavatelských řetězcích, které válka na Ukrajině prohlubuje," dodal.

Daniel Aminetzah a Nicolas Denis z poradenské společnosti McKinsey uvedli, že současná situace představuje hrozbu pro globální dodávky potravin. Ukrajinsko-ruský region patří mezi světové obilnice a hraje významnou roli nejen jako vývozce základních potravin, například pšenice, ale také jako jeden z hlavních dodavatelů hnojiv. "Existuje šest obilnic, které dohromady dodávají zhruba 60 až 70 procent globálních zemědělských komodit. Ukrajinsko-ruský region je zodpovědný zhruba za 30 procent globálního vývozu pšenice a 65 procent vývozu slunečnice," uvedl Denis.

Aminetzah upozornil, že dříve byly problémy se zásobováním potravinami nejčastěji spojené s počasím. "Nyní však nastala nepředstavitelná situace: válka takovéhoto rozsahu v Evropě, v tak důležité oblasti pro dodávky potravin, jako je Černé moře, a to zejména z hlediska pšenice a hnojiv," dodal.

MMF v úterý varoval, že růst cen potravin a pohonných hmot by mohl výrazně zvýšit pravděpodobnost sociálních nepokojů v chudších zemích. "Bezprostředně po začátku invaze se finanční podmínky v řadě rozvíjejících se zemí zhoršily," upozornil.

Rozsah dopadů války na Ukrajině na globální ekonomiku bude samozřejmě záviset na tom, jak dlouho konflikt potrvá a jak velké škody způsobí. Zatím nic nenaznačuje, že by se Rusko chystalo svůj postoj k Ukrajině v brzké době změnit, ačkoli se stalo terčem rozsáhlých ekonomických sankcí. Podle analytiků není pravděpodobné, že by sankce ruského prezidenta Vladimira Putina od jeho plánů na Ukrajině odradily. Předpokládá se, že tyto plány zahrnují minimálně anexi ukrajinského Donbasu a získání suchozemské cesty k dříve anektovanému poloostrovu Krym, píše CNBC.

Průzkum MF: Ekonomika letos poroste o 1,5 procenta, průměrná inflace bude…

27.05.2022 11:53 Česká ekonomika letos stoupne o 1,5 procenta a příští rok by měl růst zrychlit na tři procenta.…

Češi většinou rozumí tomu, co znamená inflace, vyplývá z průzkumu

26.05.2022 12:12 Pojem inflace chápe správně 78 procent Čechů a téměř tři čtvrtiny lidí vědí, že s investováním se…

Ruská centrální banka snížila základní úrok na 11 procent

26.05.2022 10:19 Ruská centrální banka dnes na mimořádném zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou…

ČNB by měla držet sazby na vyšší úrovni proti normálu, tvrdí Michl

26.05.2022 10:11 Česká národní banka by měla držet sazby na vyšší úrovni proti normálu, aby zabránila přeměně…

Benzinky opět výrazně zdražily, úlevám od státu navzdory

26.05.2022 07:54 Benzin v Česku dál výrazně zdražuje, naopak nafta v uplynulém týdnu opět zlevnila. Zhruba po třech…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Aktualizováno Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Trh nemovitostí by mohl začít klesat, pokud sazby hypoték porostou…

25.05.2022 13:42 Předražený trh nemovitostí v eurozóně by mohl začít klesat, pokud sazby hypoték porostou rychleji…

Skutečná míra inflace jednotlivých lidí se v Česku pohybuje mezi 10 až 30…

25.05.2022 11:37 Skutečná míra inflace jednotlivých lidí se v Česku aktuálně pohybuje mezi zhruba deseti až 30…

USA neprodloužily Rusku výjimku, která zemi umožnila splácet dluhopisy

25.05.2022 10:24 Spojené státy Rusku znemožnily další způsob, jak splácet závazky z mezinárodních dluhopisů, což by…

Elektroniku čeká další zdražování, ceny čipů dál rostou

24.05.2022 11:50 Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další…

Související:

Nejnovější