Když Rusko zaútočilo na Ukrajinu, nikdo nevěděl, jak dlouho konflikt potrvá a jak velké dopady bude mít na Evropu a zbytek světa. Po téměř třech měsících války jsou ekonomické důsledky konfliktu zřetelnější a vyhlídky nevypadají dobře. V době už tak silných inflačních tlaků, za kterými stojí rostoucí ceny potravin a energií a výpadky v dodavatelských řetězcích po pandemii, prohlubuje válka mezi Ruskem a Ukrajinou napětí mezi nabídkou a poptávkou, zhoršuje spotřebitelskou náladu a ohrožuje globální hospodářský růst, píše server CNBC.
Pozornost globálních finančních trhů se stále upírá k válce, která nyní vstupuje do druhé fáze, v níž začínají tvrdé boje na východě Ukrajiny. Podle analytiků by právě "bitva o Donbas" mohla určit výsledek války.
Mezi investory nyní panují obavy z vysoké inflace a jejích negativních dopadů na globální hospodářský růst. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá, že ve Spojených státech letos inflace dosáhne 7,7 procenta a že v eurozóně bude činit 5,3 procenta.
Kvůli obavám z rostoucích cen investoři prodávají dluhopisy, což zvyšuje výnosy těchto cenných papírů. U desetiletých dluhopisů americké vlády se výnos v úterý vyšplhal na 2,94 procenta, nejvýše od konce roku 2018. Investoři očekávají, že centrální banky ve snaze o omezení růstu cen přikročí k výraznějšímu zvyšování úroků, což by podle MMF mohlo vést k dalším výprodejům na dluhopisových i akciových trzích.
Bez ohledu na další vývoj války v nejbližších dnech a týdnech se budou po celém světě dál projevovat negativní důsledky konfliktu. Tento týden Světová banka (SB) i MMF kvůli válce na Ukrajině zhoršily odhad růstu globální ekonomiky.
SB snížila odhad letošního růstu skoro o celý procentní bod, a to na 3,2 ze 4,1 procenta. Zhoršení zdůvodnila dopady konfliktu na světovou ekonomiku. Obě instituce uvedly, že očekávají prohlubující se problémy v dodavatelských řetězcích a dramatický růst cen komodit. "Rusko je důležitým dodavatelem ropy, plynu a kovů. Spolu s Ukrajinou je také významným dodavatelem pšenice a kukuřice. Snížené dodávky těchto komodit vedou k prudkému růstu jejich cen," uvedl MMF.
Hlavní evropský ekonom banky Goldman Sachs Jari Stehn ve středu řekl, že důsledky války na Ukrajině už teď brzdí růst evropské ekonomiky. "Ekonomika eurozóny zpomaluje docela rychle, protože výrazně vyšší inflace začíná mít dopad na příjmy a spotřebu a vyšší ceny energií zatěžují výrobce," uvedl. "Navíc existuje celá řada problémů v dodavatelských řetězcích, které válka na Ukrajině prohlubuje," dodal.
Daniel Aminetzah a Nicolas Denis z poradenské společnosti McKinsey uvedli, že současná situace představuje hrozbu pro globální dodávky potravin. Ukrajinsko-ruský region patří mezi světové obilnice a hraje významnou roli nejen jako vývozce základních potravin, například pšenice, ale také jako jeden z hlavních dodavatelů hnojiv. "Existuje šest obilnic, které dohromady dodávají zhruba 60 až 70 procent globálních zemědělských komodit. Ukrajinsko-ruský region je zodpovědný zhruba za 30 procent globálního vývozu pšenice a 65 procent vývozu slunečnice," uvedl Denis.
Aminetzah upozornil, že dříve byly problémy se zásobováním potravinami nejčastěji spojené s počasím. "Nyní však nastala nepředstavitelná situace: válka takovéhoto rozsahu v Evropě, v tak důležité oblasti pro dodávky potravin, jako je Černé moře, a to zejména z hlediska pšenice a hnojiv," dodal.
MMF v úterý varoval, že růst cen potravin a pohonných hmot by mohl výrazně zvýšit pravděpodobnost sociálních nepokojů v chudších zemích. "Bezprostředně po začátku invaze se finanční podmínky v řadě rozvíjejících se zemí zhoršily," upozornil.
Rozsah dopadů války na Ukrajině na globální ekonomiku bude samozřejmě záviset na tom, jak dlouho konflikt potrvá a jak velké škody způsobí. Zatím nic nenaznačuje, že by se Rusko chystalo svůj postoj k Ukrajině v brzké době změnit, ačkoli se stalo terčem rozsáhlých ekonomických sankcí. Podle analytiků není pravděpodobné, že by sankce ruského prezidenta Vladimira Putina od jeho plánů na Ukrajině odradily. Předpokládá se, že tyto plány zahrnují minimálně anexi ukrajinského Donbasu a získání suchozemské cesty k dříve anektovanému poloostrovu Krym, píše CNBC.
Richard Krajčo se před svátky potýkal se zdravotními problémy, které ho značně omezovaly. O Vánocích se ale nakonec dostal na milované místo, kde měl během adventu udělat radost svým fanouškům.
Případ vánočního požáru chatky v ostravských Heřmanicích se mění v pokus o dvojnásobnou vražda. Ostravští policisté totiž zjistili informace, které si vyžádaly výjezd krajských kriminalistů. Výsledkem je obvinění pětašedesátiletého muže.
Milan Drobný oslavil prosincové 80. narozeniny ve skvělé kondici, zatímco jeho dobrý kamarád Karel Gott před pěti lety krátce po oslavě stejného kulatého jubilea zemřel. Dlouholetí přátelé se tehdy tak trochu rozkmotřili. Podle Drobného za to mohla Gottova manželka Ivana.
Slovenská vláda stojí před vážnými výzvami – od nejisté většiny v parlamentu a kontroverzní návštěvy premiéra Roberta Fica v Moskvě až po spekulace o potenciálních mírových jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou. Situaci dále vyostřily uniklé odposlechy, ve kterých Fico ostře kritizuje prezidenta Petera Pellegriniho. Je Slovensko na prahu politické krize?
Jiří Krampol je sice už několik let bez manželky, ale o všechny blízké nepřišel. Proto si možná někteří z vás položili otázku, proč při popisu vánočních plánů úplně vynechává příbuzné. Herec teď přišel s vysvětlením, které však nevrhá na rodinu nejlepší světlo.
Česko čeká po Novém roce, konkrétně už ve čtvrtek 2.ledna, výrazné ochlazení. S nemalou pravděpodobností nebude jen přechodné, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli na sociální síti X.
Předposlední den letošního roku ukázal, že Veronika Žilková kašle na zákazy od bývalých zeťáků, tedy někdejších partnerů své dcery Agáty Hanychové. Ty přitom rozhodně nejsou žádným tajemstvím.
I do Česka doputovala smutná zpráva o úmrtí nejstaršího žijícího amerického prezidenta Jimmyho Cartera, který byl hlavou Spojených států amerických na přelomu 70. a 80. let. Za skutečného státníka a hlas míru jej označil ministr zahraničí Jan Lipavský.
Vánoce přinesly další drama do vztahu bývalých partnerů Jaromíra Soukupa a Agáty Hanychové. Není přitom vůbec jasné, co se mělo u Soukupa stát, i když nějaké indicie existují. Hanychová je nicméně nekompromisní a pohrozila podnikateli soudem.
Slovenský premiér Robert Fico se přepočítal. Sázel na to, že Slovensko bude moci i po 1. lednu 2025 odebírat plyn nadále z východu, přes Ukrajinu. Akorát by se obchodně jednalo o ázerbájdžánský plyn. Jenže molekuly by nejspíše zůstaly ruské. Pročež tenhle plán ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl.
Pro Agátu Hanychovou byly letošní Vánoce psychicky náročné, protože se všemi dětmi se u stromečku potkala až 26. prosince. O radostné chvíle s rodinou se ale připravit nenechala. Zvlášť když v neděli k tomu všemu oslavila roční výročí manželství s Mirkem Dopitou.
Počet po sobě jdoucích dnů, kdy Česko trápí námraza, se na Silvestra protáhne o jeden další. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydali příslušné varování, které se týká celého území republiky.