Představitelé ze západních zpravodajských služeb a armádní experti se domnívají, že válka na Ukrajině vstoupila do rozhodující fáze, která by mohla předurčit její dlouhodobý výsledek. Uvedla to na svém webu americká stanice CNN.
Ukrajinské síly rychle vyčerpávají zásoby zastaralé munice ze sovětské éry, zatímco Kyjev prosí Západ o zaslání dalších zbraní a ruské síly získávají dělostřeleckou převahu u strategicky důležitých měst na východě Ukrajiny. Tato klíčová chvíle by mohla přinutit k těžkému rozhodnutí západní vlády, které dosud Ukrajinu podporovaly i za cenu rostoucích nákladů a na úkor svých vlastních zásob zbraní, napsala CNN.
"Myslím, že se dostáváme do bodu, kdy uspěje jedna, nebo druhá strana," sdělil stanici nejmenovaný vysoce postavený představitel NATO. "Rusko buď získá Slovjansk a Kramatorsk, nebo je tam Ukrajinci zastaví. Pokud tam Ukrajina dokáže udržet linii, tváří v tvář takto početným silám, bude to něco znamenat," doplnil.
Západní představitelé podle CNN pozorně zkoumají tři možné scénáře, podle nichž by se mohla válka na Ukrajině dál vyvíjet. Podle prvního z nich bude Rusko postupně dosahovat územních zisků v klíčové oblasti ukrajinského Donbasu. Druhý scénář předpokládá, že bojové linie se vyvinou do patové situace, která se protáhne na měsíce nebo roky, což povede k obrovským ztrátám na obou válčících stranách a vleklé krizi představující zátěž pro světovou ekonomiku.
Podle západních představitelů existuje také třetí možnost, že Rusko přeformuluje své válečné cíle, oznámí, že dosáhlo vítězství, a pokusí se ukončit boje. Tento scénář je ale považován za nejméně pravděpodobný a podle zdrojů stanice se jeví být v podstatě jen "zbožným přáním".
Američtí činitelé se obávají, že pokud Rusko dokáže upevnit své zisky na východě, prezident Vladimir Putin bude moci toto území použít jako základnu k dalšímu postupu na Ukrajinu. Mezi západními představiteli panuje přesvědčení, že na východě Ukrajiny má Rusko díky své početní převaze výhodnější pozici. "O ruském postupu ale přesto není předem rozhodnuto," řekl činitel z administrativy amerického prezidenta Joea Bidena.
Zatímco se přední linie bojů vyvinuly v opotřebovávací válku, která se točí okolo vzájemné dělostřelecké palby, utrpěly obě strany ohromné ztráty a nyní čelí možnému nedostatku lidské síly. Rusko podle informací CNN přišlo až o třetinu své pozemní síly a američtí zástupci z oblasti zpravodajských služeb veřejně mluvili o tom, že Moskva bez všeobecné mobilizace jen s obtížemi dosáhne významných zisků. Jde však o politicky riskantní krok, kterému se Putin zatím vyhýbal.
Na druhou stranu ale američtí a další západní odborníci nepozorují žádné známky toho, že by Putin ve svém odhodlání vést válku polevil. "Putin stále věří, že nakonec uspěje a získá buď fyzickou nebo politickou kontrolu nad Ukrajinou, buď nad její významnou částí nebo ideálně nad celou zemí," řekl CNN zdroj z NATO.
Ale s tím, jak se boje protahují, začínají narůstat náklady západních vlád. Ceny energií a inflace začínají dopadat na běžné občany v USA i Evropě a média se již tak nezaměřují na dennodenní boje na Ukrajině. Někteří západní představitelé se proto obávají, že podpora Ukrajiny ze strany Západu může pomalu slábnout.
Kyjev ale upozorňuje, že potřebuje další pravidelné dodávky zbraní od západních partnerů, a to především těžké armádní techniky včetně raketometů dlouhého dostřelu. Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj listu The Guardian minulý týden řekl, že Ukrajina již téměř vyčerpala zásoby dělostřelecké munice, protože ukrajinské dělostřelectvo každý den vypálí 5000 až 6000 nábojů. "Teď je to dělostřelecká válka (...) a my v dělostřelectvu prohráváme," řekl. Na ukrajinské dělo podle něj připadá deset až 15 ruských děl a západní partneři dosud dali Kyjevu desetinu toho, čím disponují. "Vše nyní závisí na tom, co nám Západ poskytne," řekl Skibickyj.
Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.