Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 8419 nových případů onemocnění covid-19. Je to třetí nejvyšší denní nárůst od konce března. Hospitalizovaných s prokázanou koronavirovou infekcí je 2489, nejvíc za poslední půlrok. Zhoršují se také statistiky úmrtí lidí s covidem. Ve středu jich zemřelo 40, nejvíc za jediný den od 6. května. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Víc nemocných než ve čtvrtek odhalily testy od března pouze tento týden v úterý a ve středu, kdy přibylo 9913 respektive 9472 případů. V mezitýdenním srovnání stoupl počet nových případů téměř na dvojnásobek. Minulý čtvrtek byl ale státní svátek a testovalo se méně než v pracovní dny. Od začátku epidemie se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo přes 1,8 milionu lidí.
Průměrná týdenní incidence vzrostla na 458 potvrzených případů v přepočtu na 100.000 lidí. V porovnání s předchozím dnem incidenční číslo stouplo o 39.
Nejhorší epidemická situace je i nadále na severu Moravy a ve Slezsku. V Olomouckém kraji bylo za posledních sedm dní diagnostikováno skoro 719 případů na 100.000 obyvatel a v sousedním Moravskoslezském kraji 641. Naopak nejnižší incidenční vykazuje Karlovarský kraj se 144 případy na 100.000 obyvatel za poslední týden.
Nemocniční péči vyžaduje podle posledních dat téměř 2500 lidí s prokázaným covidem. Stav 319 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Naposledy bylo s koronavirem hospitalizováno víc lidí počátkem letošního května. Za poslední týden stoupl počet pacientů o více než 1100.
S covidem zemřelo v Česku od začátku epidemie 30.938 lidí. Od začátku listopadu přibylo do statistik 131 úmrtí, v průměru tedy skoro 33 za den. Říjnový denní průměr byl 10,5 případu.
Laboratoře udělaly ve čtvrtek v Česku 79.600 testů na covid. Bylo to zhruba o 6000 víc než ve stejném dni předchozího týdne, kdy byl ale státní svátek.
U preventivních testů bylo pozitivních 3,7 procenta vzorků, o týden dřív 3,6 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních za týden z 8,4 na 13 procent. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních zvýšil o pět procentních bodů na 28,8 procent.
Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 46.873 dávek vakcíny proti covidu, druhý nejvyšší počet od konce srpna. Víc dávek očkovací látky bylo podáno jen tuto středu, a to 47.622.
Celkem bylo od začátku vakcinace v Česku podáno 12,4 milionu dávek. Ukončené očkování má přes 6,1 milionu lidí.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.
Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny.