Ve světě roste potřeba pomoci, bohaté země se ale zaměřily především na Ukrajinu a to způsobilo, že humanitárním agenturám nezbývá dostatek peněz na řešení dalších světových krizí. Musí proto omezovat své programy, uvedl list The New York Times.
Tábory pro syrské uprchlíky v severním Iráku mají například omezený přístup k čisté vodě, hygienickým zařízením a elektřině. V Konžské demokratické republice mnoho lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy, nemá přístup k přístřeší a základním nástrojům, jako jsou rybářské nebo zemědělské náčiní. V Jižním Súdánu nebudou mít některé děti letos na podzim přístup na střední školu. Poptávka po finanční pomoci se navíc zvýšila i v důsledku takových pohrom, jako je pandemie a sucho.
"Jedná se o největší nedostatek finančních prostředků, jaký jsme kdy zaznamenali, a to především proto, že počet zranitelných lidí, kteří potřebují podporu, rychle roste," řekl Martin Griffiths, šéf Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN.
V roce 2022 je podle Griffithse potřeba více 48,7 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun) na pomoc 200 milionům lidí. Po více než sedmi uplynulých měsících se podařilo získat méně než třetinu této částky.
Tato situace skrývá výrazný kontrast, peníze na programy zaměřené na pomoc Ukrajincům jsou poměrně zabezpečené, peníze pro lidi ve většině ostatních částí světa nikoli.
Naprostá většina pomoci pochází od několika málo dárců, jako jsou Spojené státy, Evropská unie, několik jednotlivých evropských zemí, Japonsko a Kanada. Dárci sice mohou nechat na OSN, kam peníze nasměruje, ale velká většina z nich je již vyčleněna na konkrétní programy a země.
Humanitární úřad OSN požádal v letošním roce o více než šest miliard dolarů (149 miliard korun) speciálně na pomoc Ukrajincům, a to jak uprchlíkům, kteří ze země utekli, tak těm, kteří se v ní stále nacházejí. První výzva na pomoc pro Ukrajinu vynesla více než byla požadovaná částka a druhá výzva je také skoro naplněna.
Naproti tomu výzvy na pomoc dalším zemím jsou financovány mnohem méně. Například Haiti získalo 11 procent, Salvador 12 procent, Burundi 14 procent a Myanmar 17 procent z potřebného množství. U největších humanitárních krizí na světě, které se týkají Syřanů, Afghánců, Jemenců a Etiopanů, je úroveň financování o něco vyšší, ale i přesto je neporovnatelná s úrovní Ukrajiny.
"Válka na Ukrajině velmi názorně ukázala, jak je možné rychle a ve velkém rozsahu mobilizovat podporu pro uprchlíky a reagovat na humanitární potřeby, pokud existuje politické odhodlání," uvedla Kathryn Mahoneyová, mluvčí agentury OSN pro uprchlíky.
Celkem 43 procent lidí, kterým agentura pro uprchlíky slouží, žije v pouhých 12 zemích, kam patří Uganda, Konžská demokratická republika, Súdán, Irák, Etiopie, Jižní Súdán, Čad, Jemen, Bangladéš, Jordánsko, Libanon a Kolumbie. Ve všech těchto 12 zemích jsou humanitární programy financovány z méně než 30 procent, což si vynucuje škrty nebo dokonce pozastavení pomoci v oblasti životně důležitých služeb.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.
Extrémní vedra jsou tady. Podle ČHMÚ.cz nás v nadcházejících třech dnech čekají tropické teploty dosahující až 37 °C.
Americká zpěvačka Katy Perry a herec Orlando Bloom ukončili svůj sedmiletý vztah, během něhož byli od roku 2019 zasnoubeni a v roce 2020 se jim narodila dcera Daisy Dove. O jejich rozchodu informoval magazín Us Weekly s odkazem na blízké zdroje páru. I přes ukončení vztahu zůstávají podle všeho v dobrých vztazích a zaměřují se především na výchovu čtyřleté dcery.