Ve Spojených státech od konce července klesají počty nově registrovaných infekcí koronavirem, což signalizuje ústup nákazy po měsících nárůstu hlavních ukazatelů. Nejnovější vlna americké epidemie nebyla zdaleka tak vážná jako ty předchozí, přinesla nicméně značný nárůst vytíženosti nemocnic. I počet hospitalizovaných s covidem-19 v posledních dnech začal klesat, ukazují statistiky na webech amerických médií.
Aktuální epidemická vlna se začala zvedat v dubnu, načež od druhé poloviny května se denní průměr nových nákaz držel okolo 100.000 nebo těsně nad touto hranicí. Minulý měsíc známé infekce místy přibývaly tempem přibližně 130.000 denně, tento týden se ale po několikadenním poklesu po delší době dostaly pod 110.000 za den.
Zvýšené šíření nákazy v uplynulých měsících přineslo nárůst bilance hospitalizací z necelých 15.000 až na 44.000, ovšem denní počty hlášených obětí covidu-19 stouply jen mírně na aktuálních skoro 500 denně. Při předchozí zimní vlně epidemie počet hospitalizovaných v jistém okamžiku přesahoval 150.000, zatímco úmrtí přibývala více než pětinásobnou rychlostí oproti aktuálnímu stavu. Nákaz evidovaly USA na začátku roku až 800.000 za den.
Situace byla v létě méně dramatická, přestože už americké úřady nevymáhaly prakticky žádná protiepidemická nařízení. Zhruba dvě třetiny obyvatel USA absolvovaly prvotní vakcinaci proti covidu-19, zatímco bezmála třetina si nechala podat také posilující dávku vakcíny. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) kromě toho odhaduje, že většina Američanů covid-19 prodělala, jakkoli země s populací okolo 330 milionů zaznamenala jen 92 milionů nákaz.
Za současného vývoje se v USA pozornost od akutních projevů koronavirových nákaz přesouvá k takzvanému dlouhému covidu, neboli vleklým a různorodým zdravotním potížím, které mnozí pacienti pozorují po odeznění infekce. Podle posledních statistik CDC se s "post-covidovými" problémy potýkají až desítky milionů Američanů, přičemž se objevují odhady o tom, že statisíce až miliony z nich se nezvládají plnohodnotně zapojovat do pracovního procesu.
V americkém Kongresu se ovšem v této věci žádná opatření nerýsují, napsal v pondělním článku web Politico. Legislativní kroky už několik měsíců prosazuje skupina demokratických zákonodárců v čele se senátorem Timem Kainem, který se údajně potýká s dlouhým covidem více než dva roky, jejich snahy však zatím nepřinášejí hmatatelné výsledky. "Nedokázali se výrazněji prosadit v důsledku absence republikánské podpory a skutečnosti, že kongresoví lídři jsou ponoření do bitev kolem výdajů, inflace, zahraniční politiky a reprodukčních práv," uvádí Politico.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.