Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová dnes na sociálních sítích oznámila, že končí v kabinetu premiérky Liz Trussové. Novým šéfem rezortu se stal někdejší ministr dopravy Grant Shapps. Jde o druhou výměnu důležitého ministra britské vlády za poslední týden.
"Udělala jsem chybu, přijímám odpovědnost a rezignuji," uvedla v dopise premiérce Trussové zveřejněném na twitteru. Přiznala se v něm, že "technicky porušila" vládní pravidla, když poslala oficiální dokument "důvěryhodnému kolegovi z parlamentu" ze své osobní e-mailové adresy.
V dopise ovšem rovněž dala najevo své "vážné obavy" ohledně odhodlání konzervativní vlády dodržet sliby, které voliči slyšeli při posledních volbách.
Zdroje deníku The Guardian uvádějí, že rezignace přišla na žádost nového ministra financí Jeremyho Hunta. Jeho předchůdce Kwasi Kwarteng byl odvolán v pátek kvůli kontroverznímu návrhu daňových škrtů, který byla premiérka Trussová nucena stáhnout po negativní odezvě svých konzervativců, voličů i finančních trhů.
Trussová podle agentury Reuters rezignaci Bravermanové přijala a sdělila, že je důležité dodržovat vládní pravidla pro zacházení s důvěrnými informacemi.
Kancelář premiérky následně na twitteru oznámila, že nástupcem Bravermanové v čele ministerstva vnitra bude Grant Shapps. Ten byl během souboje o post lídra konzervativců jedním z hlavních podporovatelů stranického rivala Trussové Rishiho Sunaka. Byl také jedním z těch, kteří naléhali na Trussovou, aby se vzdala svého návrhu na snížení daní. Podle stanice BBC patřil Shapps k nejschopnějším komunikátorům v předchozí vládě premiéra Borise Johnsona.
Stanice BBC rezignační dopis Bravermanové hodnotí jako politický výpad vůči Trussové a nepříliš skrývanou výzvu, aby premiérka stejně jako odcházející ministryně uznala chybu a podala demisi. "Předstírat, že jsme neudělali chyby, pokračovat, jako by je nikdo neviděl, a doufat, že se věci zázračně napraví, není seriózní politika," napsala končící ministryně.
Bravermanová funkci vykonávala necelé dva měsíce. Podle agentury AP je populární zejména na pravicovém křídle vládnoucí Konzervativní strany, je také zastánkyní přísnější imigrační politiky.
V britských médiích se objevují zprávy o stále vyšším počtu konzervativních poslanců, kteří jsou připraveni zasadit se o odvolání Trussové. Dnes premiérka čelila v parlamentu kritice z řad vládních i opozičních poslanců, kteří zpochybňovali její důvěryhodnost i ekonomické kroky. Trussová uvedla, že je bojovnice, která se nevzdává, a že je načase obrátit list a pokračovat v práci.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.
Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny.