Ruská policie na dnešních protestních akcích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil ruský prezident Vladimir Putin, zadržela přes 1000 lidí. Vyplývá to z údajů na webu OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy. Nejméně 490 protestujících zadrželi policisté v Petrohradu a 424 v Moskvě.
S některými přitom příslušníci bezpečnostních složek v přilbách a vestách tvrdě smýkali po zemi, násilím je odnášeli do přistavených antonů nebo je bili obušky, upozornil také projekt OVD-Info a další ruská média.
"Do zákopů s Putinem!" skandovali lidé podle videí zveřejněných na sociálních sítích na moskevském bulváru Arbat. Na dnešních demonstracích také často znělo protiválečné heslo "ne válce".
Zatýkalo se například také v Jekatěrinburgu na Urale. Některé ze 40 zadržených protestujících policie přitom tlačila obličejem k zemi, popsala stanice Nastojaščeje vremja. Asi dvě desítky lidí zadržela policie podle stanice v sibiřském Irkutsku, kde se jí také podařilo protestní akci zcela rozehnat. Desítky zadržených jsou hlášeny také z mnohých dalších měst.
Protesty svolala na sedm hodin místního času lidskoprávní organizace Vesna. Vzhledem k tomu, že v Rusku je několik časových pásem, vyšli do ulic jako první lidé ve městech na ruském Dálném východě a Sibiři. K nim se postupně připojují také obyvatelé měst v evropské části Ruska.
V městech ve východní části Ruska se dnes odehrály většinou jen malé protesty, na které dorazily desítky lidí. Protestující často neměli žádné transparenty ani neskandovali hesla, protože se obávali zásahů policejních složek. Další demonstrující ale podle fotografií na sociálních sítích dorazili s plakáty s hesly jako "ne válce, ne mobilizaci", "mír světu" nebo "obejmi mě, jestli se taky bojíš".
V Chabarovsku na ruském Dálném východě na demonstraci podle posledních údajů stanice Nastojašeje vremja přišlo 12 lidí. Neměli transparenty ani neskandovali, popsal novinář projektu Sibir.Realii Svobodné Evropy. Protestující podle něj dali najevo zklamání a šok z toho, že dorazilo tak málo lidí. Účastnice protestní akce Alisa uvedla, že podle svých možností chodila na protiválečné demonstrace od samého začátku ruské invaze na Ukrajinu.
"Mám kamaráda, na kterého se mobilizace vztahuje. Rozhodli jsme se, že se tomu (povolání do války) budeme různými způsoby snažit vyhnout. Protože jet tam zabíjet ukrajinské civilisty, to už je za hranou," sdělila Alisa.
Rusko podle oznámení ministra obrany Sergeje Šojgua povolá do armády 300.000 rezervistů s vojenskou zkušeností. V Rusku jde o první mobilizaci od dob druhé světové války.
Velká radost zavládla o Vánocích v rodině Miroslava Donutila, protože jeho synovi Martinovi a jeho ženě Sáře se narodilo vytoužené miminko. Hrdá maminka, která se stejně jako manžel a tchán věnuje herectví, se nyní pochlubila krásným snímkem potomka.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SSD) v Bruselu nekompromisně připomněl svůj postoj: pokud se nezmění situace kolem tranzitu plynu přes Ukrajinu, Slovensko zavede tvrdá reciproční opatření. Ta by mohla zasáhnout nejen politiku, ale i běžné Ukrajince, kteří se potýkají s následky války. Ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD) mu při jednáních kryla záda, zatímco tlak na Evropskou komisi roste.
Josef Trojan se o Vánocích připomněl českému národu v nové štědrovečerní pohádce Tři princezny. To ještě diváci netušili, čím si prochází v osobním životě. Trojan totiž přiznal, že se potýká s nepříjemným problémem.
V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.
Los Angeles čelí jedné z nejhorších přírodních katastrof posledních let. Pět aktivních požárů v této oblasti již spálilo téměř 27 tisíc akrů půdy, přičemž dva největší – Palisades a Eaton – jsou zcela nezkrocené a zuří druhou noc. Zatím je potvrzeno pět mrtvých a více než 137 tisíc lidí bylo nuceno opustit své domovy.
Princezna Kate ve čtvrtek slaví 43. narozeniny, které sice nejsou kulatým jubileem, přesto je lze označit za výjimečné. Loni si totiž nikdo v Británii nemohl být jistý tím, že se jich manželka prince Williama dožije. Sváděla totiž náročný a naštěstí i úspěšný boj s rakovinou.
Závody mezi Spojenými státy a Čínou o návrat na Měsíc nabírají na obrátkách. Obě země plánují vybudovat dlouhodobé výzkumné stanice na měsíčním povrchu, podobné těm, které již existují v Antarktidě. S tím však přichází i otázky týkající se potenciálních sporů – například o umístění základen či těžbu měsíčních zdrojů, jako je vodní led v kráterech na pólech. Tento led má pro budoucí vesmírné mise zásadní význam, neboť může sloužit jako zdroj raketového paliva i podpory života.
Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let.
Marek Eben z televizních obrazovek působí jako osobnost, která umí spojovat. Byl by tedy ideálním materiálem na prezidenta. Česko ale momentálně jednoho má a ještě nějaký čas mít nebude. Eben navíc už před lety prozradil, zda by stál o pozici hlavy státu.
Požadavek Donalda Trumpa na koupi Grónska neznamená návrat k imperiálním ambicím 19. století, ale odráží hypermoderní realitu: svět, který se zásadně mění vlivem klimatických změn. S táním ledových ploch v Arktidě vznikají nové možnosti pro těžbu zdrojů, rychlejší obchodní cesty, vojenské základny a rybolovné zóny.
Počasí v Česku se má dnes dramaticky proměnit. Za okny zatím panuje jaro a teploty mají odpoledne vyšplhat až na 10 stupňů. Meteorologové ale varují před silným větrem a náledím. Oba jevy hrozí od čtvrtečních večerních hodin.
Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.