Vědci připravili sadu doporučení, která mají městům v Česku pomoci zvládnout vlny veder. Popsali například rozdíly ve vlivu různých vodních prvků i zelených ploch, uvedla dnes mluvčí Technologické agentury ČR Veronika Dostálová v tiskové zprávě. Na projektu spolupracovali vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe) a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UPOL). Technologická agentura (TA ČR) dvouletý projekt podpořila částkou asi 2,1 milionu korun.
"Mezi lokality nejvíce ohrožené vysokými teplotami vzduchu patří především města, kde je nejvyšší koncentrace obyvatel. Teplotní extrémy jsou zde zesilovány efektem takzvaného tepelného ostrova města," uvedl Jan Geletič z CzechGlobe. Tepelné ostrovy jsou místa, kde je oproti okolí vyšší teplota vzduchu. Řada měst v Česku proto připravuje adaptační strategie na změnu klimatu, k jejímž projevům patří právě četnější a intenzivní horké vlny.
Podle expertů však města v provádění adaptací často chybují. "Města by měla vyhodnocovat potřebnost a efektivnost konkrétních adaptačních opatření analýzou území. Adaptační opatření není vhodné umísťovat v území nahodile," upozornil Geletič.
K výstupům projektu Michal Lenhert z PřF UPOL uvedl, že třeba stromy na otevřeném prostranství v centrech měst přes den snižují pocitovou teplotu o 8,3 až 10,9 stupně Celsia (°C) ve stínu stromů oproti osluněné zpevněné ploše. "V ulicích mají stromy menší efekt, typicky v intervalu 2,8 až 7,6 °C. V noci naopak pocitovou teplotu o 0,1 až 1,3 °C zvyšují. Stromy obecně teplotu vzduchu snižují po celý den, v závislosti na denní době se snížení pohybuje mezi 0,4 až 2,1 °C," dodal expert z katedry geografie. Pokropení prostranství vodou pak podle Lenherta sice sníží pocitovou teplotu o 1,3 až 3,1 °C, ale nejvýše na 20 minut.
Rozdíly jsou i mezi vodními prvky. Třeba kašny na náměstí mají podle týmu na lepší zvládání veder minimální efekt. Vodotrysky či mlžné brány pak snižují teplotu vzduchu přibližně o 1,2 °C v závislosti na denní době i podobě opatření. I tyto prvky však ovlivňují jen nejbližší okolí, upozornili odborníci.
Trávníky pak vedou k poklesu teploty průměrně o 0,9 °C proti osluněným vydlážděným plochám. Zavlažovaný trávník ale může mít až o 20 °C nižší povrchovou teplotu než nezavlažovaný. Teplota povrchu trávníku bez vláhy se podle vědců blíží holé půdě. Pokud trávníku chybí vazba na spodní vrstvu půdy, tak se také teplota povrchu téměř neliší od betonových ploch. To se týká třeba zatravněných kolejových pásů.
Tereza Aubrechtová z CzechGlobe také podotkla, že města mnohdy věnují málo pozornosti adaptaci lesních a zemědělských ploch a výrazné nedostatky bývají i v plánování udržitelného nakládání se srážkovou vodou.
Vědci na projektu spolupracovali se zástupci Brna, Olomouce, Ostravy a Plzně. Tato města pak získala doporučení, jak čelit vysokým teplotám, včetně map s místy, která jsou nejvíce náchylná k jejich výskytu.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.
Zpěvák Justin Bieber, jeden z nejúspěšnějších popových interpretů posledních dvou dekád, se podle nového dokumentu TMZ Investigates: What Happened to Justin Bieber? ocitl v roce 2022 na pokraji finančního kolapsu. Právě kvůli této situaci měl tehdy prodat celý svůj hudební katalog investiční společnosti Hipgnosis Songs Capital za zhruba 200 milionů dolarů.
Česká hokejová reprezentace pokračuje v parádních výkonech na mistrovství světa v Dánsku. V zápase proti Německu předvedli svěřenci Radima Rulíka další dominantní představení, které završili jednoznačným vítězstvím 5:0. Češi si zajistili klíčové body do tabulky a znovu ukázali, že to s útokem na medaile myslí vážně.
Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?