Američtí, britští, kanadští či australští politici budou chybět na slavnostním zahájení zimních olympijských her v Pekingu, které se budou konat od 4. do 20. února. Tyto země již dříve oznámily diplomatický bojkot olympiády, který odůvodnily porušováním lidských práv v Číně.
Premiér Petr Fiala minulý týden uvedl, že do Pekingu nepojede ani žádný z českých ministrů. Jakých akcí se zúčastní čeští diplomaté, včetně velvyslance, zatím není známo. Peking obvinění z porušování lidských práv odmítá a zdůrazňuje, že sport by neměl být politizován.
Mezi zahraničními hosty, kteří na zahajovacím ceremoniálu nebudou chybět, je ruský prezident Vladimir Putin, polský prezident Andrzej Duda, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán nebo šéf světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Přítomen bude samozřejmě i čínský prezident Si Ťin-pching, který pro ostatní hlavy států uspořádá banket.
USA diplomatický bojkot olympiády oznámily v prosinci, zároveň ale vyjádřily podporu americkým sportovcům, kteří do Pekingu pojedou. Americké ministerstvo zahraničí ve zdůvodnění poukázalo především na situaci v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Čína čelí obviněním, že v Sin-ťiangu zřídila ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, jimiž prošlo více než milion menšinových Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujguři podstupují politickou převýchovu. Podle bojovníků za lidská práva v táborech probíhají nucené práce a násilná politická agitace. Ujgurské ženy jsou sterilizovány a Ujguři jsou nuceni vzdát se své muslimské víry, jazyka a kultury, uvádějí aktivisté.
Čínské ministerstvo zahraničí v reakci na politický bojkot Washington varovalo, že proti USA přijme "rozhodná protiopatření", která však blíže nespecifikovalo. Podle spekulací médií by se mohla čínská odveta týkat například účasti na letní olympiádě v roce 2028 v Los Angeles. Minulý týden čínský ministr zahraničí Wang I v telefonátu vyzval šéfa americké diplomacie, aby Washington přestal olympiádu v Pekingu narušovat.
K americkému bojkotu pekingské olympiády se později připojily Británie, Austrálie, Kanada, Dánsko, Belgie, Litva či Estonsko. Některé státy jako Švédsko, Nizozemsko a Nový Zéland sdělily, že své vládní delegace do Pekingu nevyšlou, zdůvodnily to ale přetrvávající koronavirovou krizí. Nezávaznou rezoluci vyzývající k politickému bojkotu olympiády schválil v červenci také Evropský parlament. Rezoluce apeluje, aby představitelé EU a členské státy odmítli veškeré pozvánky na pekingskou olympiádu, pokud čínská vláda ověřitelně neprokáže zlepšení lidskoprávní situace v Hongkongu, Sin-ťiangu, Tibetu, Vnitřním Mongolsku a jinde v Číně.
Itálie ale například oznámila, že se k diplomatickému bojkotu připojit nehodlá. Podobně se vyjádřil v prosinci i francouzský prezident Emmanuel Macron, který označil americký diplomatický bojkot her za "bezvýznamný a symbolický".
Český premiér Petr Fiala oznámil, že na olympijské hry nepojede ani nikdo z české vlády. O akcích, kterých se zúčastní čeští diplomaté včetně velvyslance v Pekingu Vladimíra Tomšíka, zatím Praha nerozhodla. Tomšík v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily dříve vyjádřil hrám podporu, přičemž řekl, že tak činí na žádost prezidenta Miloše Zemana. Ministr zahraničí Jan Lipavský poté telefonicky Tomšíka požádal, aby se dalších takových výroků zdržel.
Česko se připravuje na víkendový vpád arktického vzduchu, jehož vinou dojde k výraznému ochlazení. Od pátku do neděle klesnou teploty až o 15 stupňů. Nejvíce na pozoru by se měli mít zemědělci a zahrádkáři.
Evropští lídři se zatím k oznámeným americkým clům nevyjadřují, ale některé osobnosti se již ke krokům prezidenta Donalda Trumpa vyjádřily. Podle exministra financí Miroslava Kalouska zchudnou Američané, ale i ostatní národy. Šéf evropských lidovců Manfred Weber mluví o útoku, který poškodí obě strany.
Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.
V posledních měsících se objevují zprávy o napětí mezi princem Harrym a jeho sestřenicí, princeznou Eugenií. Dříve blízký vztah mezi nimi údajně ochladl, což vyvolává otázky o dynamice uvnitř královské rodiny. Podle některých zdrojů se Harry, který se po odchodu z královských povinností usadil s Meghan Markle v Kalifornii, začal distancovat od svých britských příbuzných, včetně Eugenie.
Máme za sebou Valentýna, ale český svátek zamilovaných, tedy první máj, se pomalu blíží. Pod rozkvetlou třešní si jistě dají pusu i Lucie Bílá a její partner Radek Filipi. Dojde někdy k tomu, že svůj vztah posunou na další úroveň?
Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.
Odsouzený exposlanec Dominik Feri, který si ve vězení odpykává tříletý trest, čelí dalšímu obvinění. Policie jej od března stíhá pro podezření ze znásilnění nezletilé dívky, které bylo v tu chvíli jen 17 let.
Tohle není aprílový vtip. Jaromír Soukup opravdu přestoupil z organizace Clash do konkurenční Fight Night Challenge a znovu se postaví do boxerského ringu. Se soupeřem Michalem Vančurou už se potkal tváří v tvář. Zatím z toho byla jen slovní přestřelka.
Blíží se první víkend dubna, který je sice již druhým jarním měsícem, ale tentokrát přinese zimní počasí. Přes Česko přejde studená fronta, kterou bude doprovázet vpád arktického vzduchu ze severu.
Letošní Velikonoce se blíží. Pro rodinu Karla Gotta budou již šesté bez legendárního zpěváka, který nás po vleklých zdravotních problémech opustil v říjnu roku 2019. Jak prožil poslední velikonoční svátky ve svém životě?
Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli?
Česko ve středu zasáhla zpráva o úmrtí oblíbeného herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Od samého rána se objevují reakce na odchod uznávaného umělce. Ozval se například ministr kultury Martin Baxa (ODS) či režisér Jiří Strach.