Více než polovina firem očekává, že se jim propadne zisk nebo budou ve ztrátě

České firmy letos očekávají náročný rok. Více než polovina z nich očekává, že se jim propadne zisk nebo budou ve ztrátě. Zvýšení zisku předpokládá asi 14 procent tuzemských podniků. Situace se v jednotlivých odvětvích a firmách liší. Nejhorší scénář, který hrozil loni, ale nenastal. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR, který jeho zástupci zveřejnili na dnešní tiskové konferenci.

Ilustrační foto

Stát by podle firem měl vytvořit dlouhodobou koncepci pomoci. Průzkum také ukázal, že deset procent firem očekává propouštění.

"Díky snažení firem, přijatým protikrizovým opatřením a pozitivnímu vývoji na energetických trzích jsme se zatím vyvarovali krizové situace, která hrozila v loňském roce. Bez přispění této kombinace faktorů by předběžné ekonomické výsledky za rok 2022 a výsledky tohoto našeho šetření byly jiné. Firmy jsou ve svém výhledu nyní celkově trochu optimističtější, než byly ještě třeba na podzim. I nadále ale mají z dalšího ekonomického vývoje obavy. Ekonomika zpomaluje, řadě firem klesá ziskovost. Naději na růst podniky pochopitelně vidí, ale stále je brzdí řada nejistot a otazníků," řekl dnes viceprezident svazu Radek Špicar.

Z průzkumu svazu, který se uskutečnil letos od 12. do 25. ledna mezi 136 průmyslovými firmami, vyplynulo, že asi 39 procent podniků očekává pokles zisků. dalších šest procent firem předpokládá pokračování ztráty a sedm procent odhaduje, že v letošním roce propadne do ztráty. Naopak udržení pozic a zisku čeká asi třetina tuzemských podniků, 14 procent pak počítá i se zvýšením zisku. Situace se ovšem často liší, a to jak mezi firmami, tak i odvětvími.

Nejvýrazněji podle svazu fungování firem nyní ovlivňují ceny energie, zdražování surovin a materiálů, vysoká inflace a s tím spojené tlaky na růst mezd, nedostatek zaměstnanců či snížení domácí a zahraniční poptávky. To podle svazu limituje i možnost, aby firmy promítly zvýšené náklady do svých cen.

Průzkum také ukázal, že deset procent firem očekává, že v letošním roce bude muset propouštět. Většina firem se naopak snaží zaměstnance udržet z důvodu situace na trhu práce, který je podle Špicara chronicky nefunkční, jelikož je k dispozici několik stovek tisíc volných pracovních míst. Zaměstnavatele ví, že po odeznění krize a příchodu konjuktury by bylo velmi drahé nebo až nemožné získat zaměstnance zpět, pokud se nyní rozhodnou propouštět, dodal Špicar.

Na aktuální situaci na trhu plánují firmy podle průzkumu nejčastěji reagovat snižováním provozních nákladů nebo zdražováním produkce. Třetina podniků také hledá alternativní technická řešení. Firmy jsou také opatrnější v investicích, když 35 procent podle průzkumu omezí investice do svého rozvoje. Do energetických úspor plánuje letos investovat 59 procent firem a 39 procent podniků chce investovat do vlastních obnovitelných zdrojů energie.

Současná krize je podle firem důsledkem ruské invaze na Ukrajinu, přímé i nepřímé negativní dopady války v podobě například skokového nárůstu cen materiálu či energie dosud negativně ovlivnily podnikání dvou třetin firem. "Po koronavirové krizi se už firmy začaly pomalu nadechovat, ale s příchodem války se vše zaseklo. Ztížila se logistika a dostupnost některých surovin, raketově zdražila energie. Válka zkrátka celkově zbrzdila ekonomický růst a nakumulovala další bariéry, se kterými firmy od té doby musí bojovat. K tomu se podnikům začala snižovat poptávka a určité ochlazení je vidět i v očekáváních na nejbližší měsíce,“ podotkl Špicar.

Firmy by podle něj ocenily zejména dlouhodobou koncepci státu. "Ať už se jedná o podporu exportu na nové trhy, podporu aplikovaného výzkumu včetně vstřícného postoje finanční správy k daňovým odpočtům, rozjetí programů investiční podpory nebo obecně celkového zlepšení přístupu státu k podnikatelům,“ dodal Špicar.

Firmy jsou také proti případnému zvyšování daňové zátěže. Za určitých podmínek by s ním souhlasila pouze třetina podniků. Zároveň podle firem ale záleží na tom, jaké konkrétní daně by se vláda rozhodla zvýšit a jak moc.

Témata: firmy

ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun

30.03.2023 18:10 Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla…

V Česku počítá OECD s mírnou recesí a vysokou inflací

30.03.2023 14:38 Aktualizováno Česko letos čeká mírná recese, hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 0,1 procenta a země se bude…

ČNB opět ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

29.03.2023 16:56 Aktualizováno Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na…

Musk ohodnotil cenu Twitteru na 20 miliard dolarů

26.03.2023 08:42 Miliardář a šéf Twitteru Elon Musk dal zaměstnancům společnosti akciové garance v hodnotě 20…

ECB tlačí na rakouskou Raiffeisen Bank, aby opustila ruský trh

24.03.2023 12:15 Evropská centrální banka (ECB) se snaží přimět rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank…

Důvěra v českou ekonomiku po únorovém poklesu letos v březnu meziměsíčně…

24.03.2023 09:40 Důvěra v českou ekonomiku po únorovém poklesu letos v březnu meziměsíčně stoupla o 2,2 bodu na…

Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v zemi

20.03.2023 18:05 Aktualizováno Ruský soud zmrazil všechna aktiva německé automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních…

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci rivala Credit…

19.03.2023 20:50 Aktualizováno Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (CHF; téměř…

Škoda připustila propouštění a zavíraní provozů kvůli normě Euro 7

19.03.2023 14:29 Aktualizováno V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset uzavřít jednu výrobní halu a o práci…

Mateřská firma zkrachovalé SVB vyhlásila bankrot

17.03.2023 14:05 Aktualizováno Americká společnost SVB Financial Group, což je mateřská firma zkrachovalého finančního ústavu…

Související:

Nejnovější