Vláda by mohla nařízení o kurzarbeitu schválit do dvou či tří týdnů

Vláda by mohla v příštích dvou či třech týdnech schvalovat nařízení, které by umožnilo při nedostatku plynu spustit kurzarbeit. ČTK to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle návrhu by se zkrácená práce s příspěvkem státu na mzdy mohla zavést při omezení či zrušení dodávek plynu a ohrožení ekonomiky, a to do konce června.

Marian Jurečka

Podle Jurečky má opatření sloužit jako pojistka pro případ krizové situace. Členové vlády opakovaně ujistili, že Česko má zásoby plynu dostatečné.

"My jsme uzavřeli připomínkové řízení. Máme tam určitý drobný rozpor s ministerstvem financí, nicméně já předpokládám, že ten vypořádáme a že toto nařízení bude schváleno vládou. Nevím, jestli to bude v příštích dvou nebo třech týdnech," řekl Jurečka. S nařízením musí souhlasit pak i Evropská komise. Tato notifikace má bránit nedovolené podpoře v EU. Ministr práce už dřív uvedl, že by notifikační proces měl být rychlý.

ČR má nová pravidla kurzarbeitu v zákoně o zaměstnanosti od července 2021. Tento nástroj k ochraně pracovních míst může využívat třeba po přírodních pohromách, za epidemie či v různých krizích. Pracovníci by měli v době výpadku práce dostávat za neodpracovanou dobu 80 procent výdělku. Stát má poskytnout čtyři pětiny této náhrady i s odvody do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Na spuštění se musí nejdřív dohodnout tripartita. Ta o kurzarbeitu kvůli dopadům války na Ukrajině a energetické krizi jednala opakovaně. Loni v září se shodla na tom, že ministerstvo práce pravidla pro spuštění sepíše. Podle návrhu nařízení by se kurzarbeit mohl využít při vyhlášení stavu nouze podle odběrových stupňů, a to do konce června. Podporu by mohli dostat zaměstnavatelé, kteří by nemohli kvůli omezení dodávky plynu přidělovat práci od 20 do 80 procent týdenní pracovní doby.

"Beru to jako určitou pojistku, kdyby nastala nějaká nepředvídatelná krizová situace, kde bychom toto měli připraveno. Ale zatím, když se podíváme na celý energetický trh, na velmi vysoké zásoby plynu v zásobnících nejen v ČR, ale i v EU, tak si nemyslím, že bychom měli v nejbližší době třeba půl roku předpokládat, že by tady některé firmy musely omezovat svou výrobu z důvodu nedostatku plynu. To byla situace, na kterou jsme toto nařízení o kurzarbeitu vlastně psali," uvedl ministr práce.

Ministerstvo práce odhadlo, že by při významnějším krácení dodávek plynu mohlo na kurzarbeit přejít asi 400.000 zaměstnanců. Výdaje na tři měsíce spočítalo na 20,6 miliardy korun. Ministerstvo financí poukazuje na to, že letošní rozpočet s touto částkou nepočítá. Žádá, aby resort práce vyjasnil, odkud by peníze vzal. Navrhuje také dobu využití zkrátit do konce dubna. Podotýká, že ČR má nejnižší nezaměstnanost v EU a na pracovním trhu jsou stále volná místa.

Před týdnem byly podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) zásobníky na zemní plyn v Česku naplněné z 86 procent. Spotřeba je nižší, a to hlavně díky teplému počasí. Ceny v Evropě teď poklesly. V Česku je vláda předtím zastropovala.

Nespokojení lidé mohou ohrozit demokratické základy ČR, varovalo vnitro

05.02.2023 16:56 Aktualizováno Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit…

Policie loni řešila 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

05.02.2023 15:44 Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je…

Pavel by Zemanovo jmenování šéfa ÚS musel ignorovat, míní Rychetský

05.02.2023 14:53 Aktualizováno Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce…

TOP 09 podle Pekarové Adamové podporuje zvýšení věku odchodu do důchodu

05.02.2023 14:32 Aktualizováno Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou…

Pekarová Adamová vezme na Tchaj-wan zástupce desítek firem

05.02.2023 14:03 Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory…

Pokutu 35 tisíc za porušení pravidel ve volbách do Senátu dostalo ANO a…

05.02.2023 10:38 Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté.…

Policie na slovenských hranicích zadržela 9660 lidí, vstup odmítla 2636…

05.02.2023 10:03 Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od…

Jurečka navrhne úpravu valorizace penzí, platit by mohla od příštího roku

05.02.2023 09:08 Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou…

Pavel nepočítá s vojenskou přehlídkou během inaugurace

05.02.2023 08:40 Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace…

Na inauguraci Pavla by mohli dostat pozvánku i prezidenti okolních států

04.02.2023 20:24 Na inauguraci zvoleného prezidenta Petra Pavla by mohli dostat pozvánku i prezidenti okolních států…

Související:

Nejnovější