Vláda chce trvale změnit valorizace penzí, Jurečka bude jednat s opozicí i odbory

Novelu s trvalou změnou valorizace důchodů a podmínek předčasných penzí vláda projedná za několik týdnů. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce úpravy nejdřív prodiskutovat s opozicí a také s odboráři a zaměstnavateli, poté je předloží kabinetu. Řekl to dnes na tiskové konferenci v Českých Budějovicích při své návštěvě Jihočeského kraje. Mluvčí resortu Eva Davidová předtím ČTK řekla, že vláda by mohla změnu valorizací projednávat už příští týden.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

"Napřed dokončím diskuse a konzultace nad návrhem valorizačního mechanismu a podmínek pro předčasné důchody s opozičními partnery a se zástupci odborů a zaměstnavatelů, pak teprve bude následovat legislativní proces a pak v řádu příštích týdnů po meziresortním připomínkovém řízení by o tom jednala vláda," řekl Jurečka. Se zástupci opozičního hnutí ANO se sešel tento týden. V nejbližší době ho čeká schůzka se zástupci SPD, pak také s odboráři a zaměstnavateli.

Kabinet navrhuje kvůli zadlužování růst penzí zpomalit. Jako krok k nutnému ozdravení veřejných financí to doporučují také Národní rozpočtová rada (NRR) a Národní ekonomická rada vlády (NERV). Podle plánů resortu by méně měly růst vyšší důchody a víc naopak ty nízké. "Návrh má za cíl trvale ošetřit valorizační mechanismus s ohledem na rozpočtové dopady a zamezit rozevírání nůžek mezi lidmi s nízkými a vysokými důchody," uvedla Davidová. Jednotlivé varianty nepřiblížila.

Penze se teď valorizují vždy v lednu o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Mimořádně se pak zvyšují, pokud přírůstek cen za sledované období překročí pět procent. Vláda prosadila zatím jednorázově snížení mimořádné valorizace v červnu. Všechny penze se zvednou o stejnou částku a jen část zvýšení bude podle zásluhovosti. Výhodnější je to pro nízké důchody. Vyšší penze vzrostou výrazně méně než podle dosavadních pravidel.

Česká televize informovala, že podle interního podkladu ministerstva práce by při mimořádné valorizaci mohli důchodci buď dostat příspěvek 5000 korun, nebo by se zohlednila jen polovina cenového přírůstku, nebo by se mimořádně důchody nezvyšovaly a zdražování by se dodatečně zohlednilo při běžném růstu penzí v lednu. "Bude to kombinace modelů," uvedla mluvčí. Podotkla, že změna bude navazovat na sníženou červnovou mimořádnou valorizaci. Část přidání by nově tedy mohla být v paušální částce a méně než dosud by se navyšovalo procentně. Peníze by se tak víc přerozdělovaly ve prospěch nižších důchodů. Týkat by se to mohlo mimořádné i řádné valorizace.

NERV kvůli zadlužování doporučovala zvedání penzí zpomalit a znovu v lednu zvyšovat o třetinu růstu reálných mezd místo poloviny. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) před nedávnem ČTK řekl, že by tento krok byl namístě. NERV radí omezit i počet předčasných důchodů. Zájem o dřívější penzi loni projevilo 20.000 lidí, důvodem byla výhodnost.

Důchod se skládá ze dvou částí. Solidární díl je stejný pro všechny, v zásluhové výměře se odráží odpracované roky, odvody a počet dětí. Solidární část roste v lednu tak, aby odpovídala deseti procentům průměrné mzdy. Letos činí 4040 korun. Zbytek přidávané částky jde do zásluhového dílu, který se zvyšuje o stanovené procento. Při mimořádné valorizaci se zvedá jen zásluhová část. Tyto parametry by novela mohla částečně upravit, větší změny má přinést důchodová reforma.

Podle expertů patří český důchodový systém k nejsolidárnějším a penze jsou nivelizované. Oslabování zásluhovosti a další přerozdělování někteří odborníci odmítají. Podle nich by se naopak měly zásluhy posilovat, aby lidé měli motivaci do důchodového systému přispívat. Na nízkou zásluhovost poukazovala i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

V roce 2017 se na důchody vyplatilo podle ministerstva financí zhruba 420 miliard korun, předloni 526 miliard korun a loni 595 miliard korun. Letos by se částka mohla pohybovat kolem 700 miliard korun. Výdaje převyšují příjmy z pojistného. Schválený letošní rozpočet počítá s deficitem 62,5 miliardy korun, a to bez peněz na mimořádnou valorizaci.

Témata: vláda ČR | důchody

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo

20.03.2023 14:28 Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo, podle odborníků Státního…

Pavel by se měl na Hrad kompletně přesunout do konce března

20.03.2023 13:05 Celá kancelář prezidenta Petra Pavla by měla na Pražském hradě působit do konce března. Pavel to…

Na Ukrajině padl český dobrovolník, jde o druhý případ

20.03.2023 12:36 O víkendu na Ukrajině padl český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně. Informaci webu…

Pavel se obrací na instituce, aby mu předložily kandidáty na ústavní soudce

20.03.2023 12:25 Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily kandidáty na nové ústavní…

Ceny potravin se řetězce nechystají zastropovat, řekl Prouza

20.03.2023 12:08 Zastropovat ceny potravin se tuzemské řetězce zatím nechystají, řekl ČTK prezident Svazu obchodu a…

Fiala vysvětloval studentům v Brně důležitost důchodové reformy

20.03.2023 11:55 Pokud v České republice nebude důchodová reforma, po roce 2040 by nebylo na penze a roční dluh by…

Covid-19 lze ze seznamu nakažlivých nemocí vyřadit dříve

20.03.2023 11:35 S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát…

Většina krajů má podle ministra na středních školách pro uchazeče dost míst

20.03.2023 11:26 Většina krajů má podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) dostatek míst na středních školách…

MZV navrhuje nevydávat víza ani Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné…

20.03.2023 11:22 Ministerstvo zahraničí navrhuje nevydávat víza také Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné státní…

Zkrácení valorizace vyšlo ve sbírce zákonů, je možné dát podnět k…

20.03.2023 09:44 Sporné zkrácení mimořádného zvýšení důchodů vyšlo ve Sbírce zákonů. Průměrná měsíční penze tak…

Související:

Nejnovější