Vláda hodlá jednat podle Jurečky o případných změnách výchovného

Vládní koalice bude jednat o případných změnách výchovného. Důvodem jsou vysoké výdaje. Rozhodnutí by mělo padnout v březnu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Bonus 500 korun za vychované dítě se vyplácí od letoška. V tomto roce se počítalo s výdaji 19 miliard korun. V dalších letech bude suma vyšší.

Marian Jurečka

Nezavádění či zrušení výchovného doporučovala už loni Národní ekonomická rada vlády (NERV). Opatření považuje za nesystémové. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už loni uvedl, že by se výchovné mělo přehodnotit.

Bonus se vyplácí matkám či otcům na všechny jejich děti. Dostává ho ten z rodičů, který více pečoval. V Česku jsou to většinou ženy. Česká správa sociálno zabezpečení (ČSSZ) před nedávnem uvedla, že v lednu výchovné získalo 1,4 milionu žen za zhruba tři miliony dětí. Bonus se započítává do zásluhové procentní části penze, ve které se odrážejí odpracované roky a výše odvodů z výdělků. Spolu s tímto dílem důchodu se tak podle nynějších zákonných pravidel bonus má pravidelně valorizovat.

"Musíme i tuto situaci vyjasnit v rámci koalice, pokud bychom tu úpravu neudělali, bude to znamenat, že se bude valorizovat i výchovné, musíme si říct, jestli to do budoucna chceme, nebo chceme nějakou jinou úpravu. Koalice o tom bude jednat, žádné rozhodnutí ještě nepadlo, předpokládám, že ho uděláme v průběhu března," řekl Jurečka. Podle něj je několik variant, které je možné zvolit.

Ministr a šéf vládních lidovců změny výchovného dosud odmítal. "V této věci je za mě klíčové to, že výchovné tady je. To, jak naložíme s otázkou valorizace, si nechám na jednání s partnery," uvedl dnes ministr.

O případné změně výchovného dnes informoval server E15. Podle něj s úpravou bonusu souhlasí ODS a TOP 09.

Výchovné se do zákona dostalo krátce před sněmovními volbami v roce 2021, a to až jako pozměňovací návrh poslanců. Zavedení bonusu bylo před tím součástí neprojednaného návrhu důchodové reformy tehdejší ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD). Ta navrhovala poskytovat nejvýš 1500 korun, tedy odměnu za tři děti. Její plán k dorovnání nižších penzí žen ale stejně jako poslanecký návrh se zajištěním financí na vyplácení nepočítal.

Podle NERV představuje bonus za dítě jednu z největších nových výdajových položek státu bez zajištění odpovídajících příjmů. NERV výchovné doporučoval kvůli zadlužování státu nezavádět, nebo zrušit.

Za nižší důchody žen můžou jejich nižší výdělky. V nich se podle expertů odráží i dlouhá doba na rodičovské. NERV i další odborníci doporučují rodičovské volno zkrátit, zajistit dost jeslí a školek a zaměřit se na rovné odměňování žen a mužů. Podle některých odborníků by stát měl k vyššímu počtu dětí motivovat ne zvyšováním penze, ale právě lepšími podmínkami pro rodiče a jejich potomky.

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Česká pošta od července zruší dva tisíce pracovních pozic

23.03.2023 18:35 Aktualizováno Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní…

Pavel a Lipavský jednali o zahraniční politice

23.03.2023 18:28 Prezident Petr Pavel dnes jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o koordinaci…

Pražští strážníci podle Svobody neměli oprávnění zveřejnit video se…

23.03.2023 18:19 Aktualizováno Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit…

Do několika měsíců půjde vyzvedávat léky na český e-recept v některých…

23.03.2023 13:35 Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například…

Související:

Nejnovější