Návrh poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) na zvýšení základní výměry všech druhů důchodů dostal dnes od vlády negativní stanovisko, vyplývá z výsledků zasedání kabinetu. SPD chce výměru zvýšit z deseti na 13 procent průměrné mzdy, což považuje za nejvhodnější způsob, jak při nynějším růstu cen pomoci zejména nízkopříjmovým penzistům.
Podle kabinetu by si návrh jen příští rok vyžádal navíc 20 miliard korun ze státního rozpočtu, předkladatelé odhadují dvojnásobnou částku.
Vláda ve stanovisku upozornila, že dodatečné výdaje rozpočtu nejsou kryté příjmy, a jsou tak mimo jeho reálné možnosti. "Návrh zcela opomíjí udržitelnost důchodového systému i udržitelnost veřejného financování, což odporuje Programovému prohlášení vlády," uvedl kabinet.
Důchod se skládá ze dvou částí. Základní výměra je pro všechny stejná a odpovídá deseti procentům průměrné mzdy, letos činí 3900 korun. K ní se připočítává zásluhová procentní výměra podle odpracovaných let a výše odvodů z výdělků. "Konstrukce výpočtu a stanovení výše důchodů dlouhodobě poškozuje nízkopříjmové důchodce, a to starobní, invalidní i pozůstalostní, zejména v momentu zákonné valorizace," napsali předkladatelé ve zdůvodnění.
Poukazují na to, že rozhodující je růst zásluhové složky. Zvýšení základní výměry by se týkalo starobních, invalidních, vdovských a vdoveckých i sirotčích penzí. Účinnost novely předkladatelé navrhli od ledna příštího roku.
Vláda v nesouhlasném stanovisku uvedla, že k pomoci osobám, jejichž příjmy nestačí na financování základních životních potřeb, hlavně bydlení, je určen jiný a vhodnější systémový nástroj. Tímto nástrojem jsou podle vlády nepojistné sociální dávky. Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou materiál k projednání poslanci.
Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela na konci prvního čtvrtletí přes 2,84 milionu penzí, z toho 2,36 milionu starobních. Průměrný starobní důchod činil 16.249 korun. Solidární základní výměra tak tvořila zhruba čtvrtinu částky, podle návrhu SPD by to byla skoro třetina. Podíl zásluhového dílu by se tedy snížil ze tří čtvrtin na dvě třetiny.
S podobným návrhem přišla už minulá vláda Andreje Babiše (ANO). Prosadila zvýšení solidárního dílu z devíti na deset procent průměrné mzdy. Aby bylo možné změnu provést, musela každému důchodci bez ohledu na výši jeho penze ale předem přidat kvůli citelnému omezení zásluhovosti. Tento dorovnávací krok trvale zvedl výdaje, jen v prvním roce to bylo o 11 miliard korun.
Posílit solidární díl penze slibuje i vláda Petra Fialy (ODS). Podle jejího vládního prohlášení se základní část zvýší a "bude reflektovat požadavky na důstojnost života a finanční možnosti státu".
Vláda odmítla novelu, která má omezit reklamu na nikotinové sáčky
K novele poslanců ANO, kteří chtějí omezit reklamu a propagaci nikotinových sáčků, dnes vláda podle výsledků zasedání zaujala negativní stanovisko. K zákazu prodeje takových produktů lidem pod 18 let věku, který také navrhli poslanci ANO, zaujal minulý týden kabinet Petra Fialy (ODS) neutrální postoj.
Propagaci nikotinových sáčků chtějí poslanci ANO omezit skrze novelu zákonů o regulaci reklamy a o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Cílem návrhu je zajistit účinnou ochranu především dětí a mladistvých prostřednictvím snižování atraktivnosti produktu, který může vyvolat závislost na nikotinu. Podobná regulace se už vztahuje na elektronické cigarety.
Novelu podle předkládací zprávy podpořila ministerstva školství a financí, ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí zaujala neutrální postoj. Proti novele se postavila ministerstva kultury a zdravotnictví, Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy nebo úřad vlády, stejně jako národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, podle něhož "zdravotní riziko bezdýmných tabákových výrobků, elektronických cigaret a zejména nikotinových sáčků je minimální".
Novela podle ministerstva zdravotnictví postrádá konkrétní sankční ustanovení v podobě pokuty, čímž omezení reklamy činí nevynutitelným. Na prodej nikotinových sáčků se v současnosti nevztahují na rozdíl od prodeje například tabákových výrobků a elektronických cigaret žádná pravidla. Podle vládního stanoviska je vhodnější problematiku řešit uceleněji vládní novelou namísto jednotlivých poslaneckých předloh.
Vláda minulý týden na doporučení ministerstev odmítla další z poslaneckých novel, kterou Jaroslav Bašta (SPD) a Věra Adámková (ANO) chtějí zakázat lidem používat nikotinové sáčky například ve volně přístupných vnitřních veřejných prostorech, na nástupištích a v prostředcích veřejné dopravy, ve zdravotnických zařízeních a ve školách, na dětských hřištích a v kinech, divadlech ve výstavních a koncertních síních a ve sportovních halách.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.
Aktuální předpověď počasí pro vodáky není moc příznivá, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X. Vody v tuzemských řekách ubývá a vydatnější srážky jsou na většině území v nedohlednu.
Účast slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na páteční vojenské přehlídce v Moskvě se komplikuje. Sám Fico prozradil, že jedna z pobaltských zemí zakázala přelet slovenského vládního letounu. Podle mediálních informací se podobně zachoval i další ze států v tomto regionu.